Główny Szlak Beskidzki - oficjalny przebieg

Dodano 16 lipca 2024 przez plik GPX
Główny Szlak Beskidzki - oficjalny przebieg
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

360485
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1843230
Kolej krzesełkowa na Czantorię
Jest całoroczna kolej krzesełkowa z Ustronia na Wielką Czantorię w Beskidzie Śląskim. Ma ona długość ok. 1,6 km, którą można pokonać w ciągu 8 minut. Różnica poziomów między stacją dolną a górną wynosi 462 m.
1843231
Wieża widokowa na Czantorii Wielkiej
Jest to metalowa wieża widokowa o wysokości 29 metrów. Ze szczytu można obserwować Beskidy Morawsko-Śląskie, Jesioniki, miasto Ustroń oraz dolinę Wisły, a w oddali Tatry.
Fot. Janusz Kuźniar
1843232
Barania Góra
Barania Góra to szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 1215 m n.p.m. Na jej zachodnich stokach znajdują się źródła Wisły, najdłuższej rzeki w Polsce. Góra jest popularnym celem wycieczek turystycznych, dzięki pięknym krajobrazom oraz licznym szlakom turystycznym. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się panorama Beskidów.
Fot. Agata Nowicka
1843233
Babia Góra
Babia Góra (Diablak) to szczyt Beskidu Żywieckiego o wysokości 1724 m n.p.m. Do masywu należy wiele wierzchołków, dlatego aby uniknąć nieporozumień, najwyższy z nich nazwano Diablak. Góra charakteryzuje się zmiennymi i nieprzewidywalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak burze, mgły, zawieje śnieżne czy nawet lawiny.
Fot. Lemur36
1843234
Polica
Polica to szczyt o wysokości 1369 m n.p.m., należący do Beskidu Żywieckiego. U podnóży góry znajduje się Jaskinia Oblica, czyli najdłuższa jaskinia w tym paśmie górskim.
1843235
Radziejowa
Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego o wysokości 1266 m n.p.m. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której widoczne są okoliczne krajobrazy.
Fot. MarcinC
1843237
Turbacz
Turbacz, liczący 1310 m n.p.m., to najwyższy szczyt Gorców. Po wschodniej oraz północnej stronie szczytu przebiega granica Gorczańskiego Parku Narodowego.
1843238
Schronisko PTTK na Turbaczu
1843239
Gorczański Park Narodowy
Gorczański Park Narodowy został utworzony w 1981 r. Większość powierzchni zajmują lasy - w kompleksach leśnych głównie występują świerki, buki oraz jodły. Symbolem parku jest salamandra plamista.
Fot. Sebastian Serafin
1843240
Kolej na Jaworzynę Krynicką
Kolej gondolowa o długości ponad 2 kilometrów prowadzi z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej. Przy dobrych warunkach pogodowych z wierzchołka widoczne są szczyty Beskidów, Tatr Słowackich a nawet Bieszczadów.
Fot. mirekblagier
1843241
Bacówka PTTK w Bartnem
1843243
Magurski Park Narodowy
Magurski Park Narodowy, utworzony w 1995 roku, znajduje się między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi. Większość powierzchni parku zajmują lasy.
1843245
Wołosań
Wołosań, o wysokości 1071 m n.p.m., to najwyższy szczyt w paśmie Wysokiego Działu w Bieszczadach Zachodnich. Znajduje się on na obszarze Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.
Fot. Zdobywcy Gór
1843246
Połonina Wetlińska
Połonina Wetlińska znajduje się w Bieszczadach Zachodnich. Należy do jednych z częściej odwiedzanych miejsc w tym paśmie górskim. Znacząca jej część znajduje się na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Fot. Janusz Kuźniar
1843247
Tarnica
Tarnica, o wysokości 1346 m n.p.m., to najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach. Należy do Korony Gór Polski. Przy dogodnych warunkach pogodowych można z jej wierzchołka obserwować Tatry, Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną czy Świdowiec.
Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego to najdłuższy szlak turystyczny w Polsce, liczący około 500 kilometrów. Rozpoczyna się w Ustroniu w Beskidzie Śląskim i kończy w Wołosatym w Bieszczadach, przebiegając przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Umożliwia zdobycie takich szczytów jak: Czantoria Wielka, Barania Góra, Babia Góra, Turbacz czy Radziejowa.

Główny Szlak Beskidzki został wytyczony w latach 1925-1935 przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i jest uznawany za jedno z największych wyzwań dla pieszych turystów w Polsce. Pokonanie tego szlaku jest symbolem polskiej turystyki górskiej, przyciągając wielu miłośników górskich wędrówek. Pozwala on na zapoznanie się z bogactwem przyrodniczym i kulturowym polskich gór.

Trasa charakteryzuje się zróżnicowanymi poziomami trudności, które wymagają kondycji fizycznej oraz odpowiedniego przygotowania.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta