Kraków - Bochnia - Kraków

Dodano 31 maja 2024 przez aplikację Android
Kraków - Bochnia - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

353312
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower trekkingowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.8
  • Dystans: 112 km
  • Czas trwania: 0 h 5 min
  • Średnia prędkość: 1 140,89 km/h
  • Przewyższenie: 30,69 m
  • Suma podejść: 9,22 m
  • Suma zejść: 36,12 m
  • Data: 31 maja 2024
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
1826304
kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Grabiu
Świątynia została wzniesiona w latach 40. XVIII w. (od 1742 do 1747 r.). Kościółek kilkakrotnie był remontowany i nieznacznie przerabiany, m.in. po zniszczeniach z 1914 r.
Kościółek jest drewniany, salowy z chórem muzycznym ponad głównym wejściem, bez wieży, jedynie z sygnaturką na dachu. Obok kościoła znajduje się wolno stojąca drewniana dzwonnica.
1826305
kładka dla pieszych nad Rabą w Damienicach
Jedyna na przestrzeni kilku kilometrów kładka umożliwia przedostanie się na drugą stronę rzeki skracając drogę między Bochnią a Puszczą Niepołomicką.
1826306
Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni
Muzeum bocheńskie mieści się w dawnym klasztorze dominikanów, usytuowanym przy wschodniej ścianie rynku. Jest to obecnie dwuskrzydłowy, późnobarokowy gmach, lecz wiele elementów architektonicznych wskazuje, iż jego najstarsze fragmenty sięgać mogą nawet XVI w.
1826307
kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Bochni
Bazylika św. Mikołaja to największy i najstarszy kościół w Bochni. Kościół został zbudowany w latach 1440-1445 na miejscu poprzedniej świątyni, zniszczonej przez pożar w 1440 roku. Bazylika św. Mikołaja jest gotyckim kościołem, częściowo przekształconym w okresie późnego baroku. Gotycka fasada z końca XV wieku, podparta dwoma przyporami, zwieńczona jest szczytem schodkowym i ozdobiona blendami i fryzem rombowym. Obok kościoła znajduje się wolnostojąca drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z początku XVII wieku, zbudowana początkowo przy nieistniejącym obecnie kościele bernardynów w Bochni. Została ona zrekonstruowana w latach 1990-1993. Wcześniejsza, z pierwszej połowy XVI w, spaliła się w 1987 r.
1826308
Zamek Żupny w Bochni
Ten niepozorny budynek w przeszłości był największą i najbardziej reprezentacyjną budowlą w mieście, goszczącą wiele koronowanych głów. Pierwotnie drewniana, w czasach Kazimierza Wielkiego przekształcona została w masywny, gotycki zamek, połączony z murami i wałami miejskimi. Z biegiem czasu budynek wzbogacił się o szereg elementów renesansowych. W 1785 r. Austriacy zamienili izby zamkowe na bezpłatne mieszkania dla urzędników swojej administracji. Właściwy koniec zamku nastąpił w 1875 r. kiedy to zniesiono stare mury, baszty i wieżę z sygnaturką, przebudowano dach a od frontu dodano drewnianą werandę. Jeszcze niedawno budynek pełnił rolę czynszowego domu mieszkalnego. Obecnie jest opuszczony i planowano jego rozbiórkę. Po wpisaniu do rejestru zabytków plany się jednak zmieniły i przewidywany jest remont budynku z przeznaczeniem m.in. na cele muzealne.
1826309
kościół pw. św. Joachima w Krzyżanowicach
Kościół w Krzyżanowicach powstał prawdopodobnie w 1746 r. (wg niektórych źródeł w 1699 r.). Został zbudowany w Bochni”,” a do Krzyżanowic przeniesiono go w 1794 r. (parafia powstała tu już na początku XIV w.). Przy kościele stoi XVIII - wieczna drewniana dzwonnica.
1826310
Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej
Czarny Staw to największy zbiornik wodny w puszczy, który powstał, gdy wyrobisko po eksploatacji torfu wypełniło się wodą. Ciągle obecny na dnie niecki torf nadaje wodzie ciemny kolor, któremu jeziorko zawdzięcza swoja nazwę.
1826311
dwór w Woli Batorskiej
Dwór z początku XIX wieku, przebudowany na początku XX wieku i po 1950 r.. Budynek, obecnie leśniczówka, należy do Nadleśnictwa Niepołomice
1826312
Smak Bar w Niepołomicach
Mimo niepozornego wyglądu w barze można zjeść smacznie, obficie i w przystępnej cenie. W słoneczne i wolne od pracy dni bywają problemy z wolnym miejscem. Znajdujący się obok parking stanowi punkt od którego rozchodzą się szlaki i ścieżki po otaczającej puszczy
1826313
kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach
Kościół parafialny w Niepołomicach został wzniesiony w latach 1350-58 z fundacji króla polskiego Kazimierza Wielkiego. Należał do grupy tzw. dwunawowych kościołów kazimierzowskich obok Wiślicy, Stopnicy i Szydłowa. Jednak jego pierwotny dwunawowy, halowy układ został zatracony w końcu XVII w. Obecnie jest to budowla gotycka, z fragmentami renesansowymi i barokowymi. Kościół jest pierwszą znaną budowlą z okresu początku Niepołomic.
1826314
Pałac Królewski w Niepołomicach
XIV-wieczny Zamek Królewski był rezydencją obronną. Z zamku obronnego na królewską rezydencję wypoczynkową przebudowywali niepołomicki zamek Zygmunt Stary i Zygmunt August. To za sprawą tego ostatniego budowla uzyskała charakter renesansowy. Od połowy XVII w. zamek stracił swoją królewską rangę i zaczął podupadać. dopiero na początku lat 90 XX wieku, kiedy zamek stał się własnością gminy, przystąpiono do kompleksowych prac renowacyjnych.
1826315
kościół św. Wincentego w Pleszowie
Kościół został wybudowany w latach 1800–1806 z fundacji ówczesnych właścicieli Pleszowa książąt Czartoryskich, wyposażony staraniem następnego właściciela - Wincentego Kirchmayera.
Kościół wzniesiono w stylu klasycystycznym, w bryłę kościelną wkomponowano wieżę, którą w 1929 r. podwyższono do wysokości 20 metrów i nakryto nowym dachem. We wnękach fasady znajdują się figury św. św. Piotra i Pawła.
1826345
Kopiec Wandy w Mogile
Kopiec Wandy ma kształt ściętego stożka o wysokości około 14 metrów. Jego średnica u podstawy wynosi okolo50 metrów. Wierzchołek wznosi się na wysokości 238 m n.p.m. Według legendy nazwa wsi wywodzi się od mogiły Wandy. Prehistoryczne usypisko Kopiec Wandy wraz z Kopcem Krakusa tworzą parę najstarszych budowli na trenie dzisiejszego Krakowa. Oba zbliżone są do siebie wymiarami i kształtem. Należą do największych usypisk prehistorycznych na ziemiach polskich. Do dziś nie ustalono ostatecznie czasu powstania jak i przeznaczenia obu kopców. Współcześnie panuje przekonanie, że oba kopce powstały w VII wieku naszej ery, a więc w czasach osadnictwa słowiańskiego.
1826937
Parametry trasy
1827428
skan ekranu
przy próbie przesłania zarejestrowanej trasy do aplikacji Traseo nastąpił błąd którego nie udało się usunąć. Waypointy zostały zachowane jednak zniknął ślad przebytej trasy. Również parametry trasy zupełnie nie oddawały rzeczywistości.
Miałem sprawę do załatwienia w Bochni a ponieważ pogoda była sprzyjająca, postanowiłem połączyć przyjemne z pożytecznym i pojechać tam rowerem. Ponieważ byłem trochę ograniczono czasowo, w drodze do Bochni zatrzymałem się na chwilę tylko w Grabiu, żeby obejrzeć sobie znajdujący się tam drewniany kościół. W drodze powrotnej nie miałem już takich ograniczeń czasowych, mogłem więc zrobić sobie parę przystanków, żeby obejrzeć interesujące mnie obiekty, nadłożyć trochę drogi jak również zjeść posiłek. Ponieważ nie lubię wracać tą samą drogą, trasę tak zaplanowałem żeby stanowiła pętlę. W stronę Bochni w dużej części jechałem ścieżką rowerową wzdłuż wałów Wisły a gdy takiej ścieżki nie było jechałem drogami publicznymi na których ruch był stosunkowo niewielki. Droga powrotna też odbywała się drogami publicznymi, część jednak przebiegała przez Puszczę Niepołomicką a wzdłuż ul. Igołomskiej ścieżką rowerową. Trasa przebiegała stosunkowo płaskimi terenami a jedyne takie dwa solidniejsze podjazdy znajdowały się w samej Bochni. Jak już wspomniałem, w drodze powrotnej pozwoliłem sobie na posiłek w barze przy leśnym parkingu w Niepołomicach. Do czasu tego posiłku pogoda była słoneczna jednakże w trakcie oczekiwania na posiłek zaczęły zbierać się coraz ciemniejsze chmury. Po posiłku kontynuowałem powrót do Krakowa jednakże cały czas z niepokojem obserwowałem coraz bardziej zbliżające się od południa ciemne chmury. Na szczęście wycieczkę zakończyłem na sucho choć w Krakowie towarzyszyły mi już błyskawice i grzmoty. Wycieczkę można by więc uznać za całkowicie udaną gdyby nie problem z aplikacją Traseo. Przy próbie przesłania trasy nastąpił jakiś błąd, który cały czas się powtarzał. Poza tym na mapie zniknął ślad trasy choć waypointy się zachowały a parametry trasy zupełnie zwariowały i nie oddawały stanu faktycznego. M.in. czas wycieczki trwał ok. 7 godzin podczas gdy aplikacja wskazywała 4 dni a miejsce startu według aplikacji znajduje się w odległości niecałych 6 tysięcy kilometrów. Chcąc więc zostawić ślad wycieczki w aplikacji zmuszony zostałem do ręcznego edytowania trasy z użyciem wykonanych podczas wycieczki zdjęć.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
aza
5 czerwca 2024 aza napisał:
Jak zwykle przemyślana traska :-). Co do aplikacji to coraz bardziej mnie denerwuje, czasami nie ma wysokości lub występuje do jakiegoś momentu; wzbudza nagrywanie dopiero po kilku kilometrach. Oczywiście telefon jest ustawiony jak należy.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta