Kraków - Imbramowice - Kraków

Dodano 3 sierpnia 2022 przez aplikację Android
Kraków - Imbramowice - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

265911
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower trekkingowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 82,3 km
  • Czas trwania: 5 h 52 min
  • Średnia prędkość: 14,02 km/h
  • Przewyższenie: 273,34 m
  • Suma podejść: 1 972,07 m
  • Suma zejść: 1 973,57 m
  • Data: 3 sierpnia 2022
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
1489191
kościół pw. św. Idziego w Giebułtowie
Wybudowany w latach 1601-1604. Kościół jest murowany, oszkarpowany, orientowany z prezbiterium zamkniętym półkolista absydą. Do prezbiterium dobudowano kaplicę ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Po stronie południowej znajduje się kruchta dobudowana w połowie XIX w. W fasadzie od strony południowej znajduje się manierystyczny portal z tablicą erekcyjną z napisem informującym o konsekracji świątyni w 1604 roku.
1489192
Góra Koronna w Dolinie Prądnika
Góra Koronna znajduje się 436 m n.p.m. i jest masywem skalnym którego wierzchołek znajduje się ok. 110 m nad dnem Doliny Prądnika. Wyróżniającym się elementem masywu jest skała Rękawica, za którą kryje się wejście do Jaskini Ciemnej. Rękawica znajduje ok. 85 metrów powyżej dna doliny i jest ostańcem o bardzo charakterystycznym kształcie przypominającą dłoń lub właśnie rękawicę.
1489193
Dom "Pod Kazimierzem" w Ojcowie
Dom „Pod Kazimierzem" zbudowano ok. 1885 r. jako hotel uzdrowiskowy. Swoją funkcję pełnił do II wojny światowej. Po wojnie mieścił się w nim internat Technikum Leśnego, poczta i sklep. W latach 1994–1996 budynek został gruntownie wyremontowany i przeznaczony na Ośrodek Edukacyjno-Dydaktyczny OPN, który powstał w grudniu 1991 r.
1489194
ruiny zamku w Ojcowie
Powstanie zamku jest związane z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego w 2 pol. XIV wieku, choć prawdopodobnie już wcześniej istniał tu gród - być może o charakterze konstrukcji drewniano-ziemnej. Król Kazimierz Wielki przypuszczalnie dokonał gruntownej przebudowy istniejącego tu już wcześniej obiektu. Król nazwał zamek Ociec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca, Władysława Łokietka. Nazwa ta podawana przez kroniki w różnej formie (Oczecz, Ocziec, Oszyec) przetrwała do dziś jako Ojców.
1489195
Kaplica na Wodzie w Ojcowie
Kaplica znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobiono na obiekt sakralny w 1901 r. Kaplica usytuowana jest ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się wg miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplicę zbudowano "na wodzie".
1489196
Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale
Zbudowana z twardych wapieni, stoi na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m, wysokość samej maczugi wynosi około 25 m. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika. Powstała w wyniku krasowej działalności wód i różnej odporności na wietrzenie wapieni. Pierwszy raz została zdobyta przez Leona Witka z Katowic w 1933. Na jej szczycie znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający to wydarzenie. Później zdobyta została jeszcze w 1935 i 1936.
1489197
Zamek Królewski w Pieskowej Skale
Zamek Pieskowa Skała powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica i był usytuowany nieco wyżej na skale zwanej Dorotką. W 1377 roku nadano zamek rodzinie Szafrańców, której był siedzibą do roku 1608. W tym czasie został rozbudowany i stał się typową renesansową siedzibą magnacką. Nowa budowla powstała w miejscu dawnego podzamcza. W roku 1640 zamek stał się własnością Michała Zebrzydowskiego, który go ufortyfikował. W 1718 roku pożar zniszczył budowlę, która jednak została odbudowana 60 lat później przez Hieronima Wielopolskiego. W II połowie XIX wieku był własnością Mieroszewskich i to oni odremontowali go po kolejnym pożarze w roku 1850. Po 1905 roku zamek wykupiono w celu zorganizowania pensjonatu. Dopiero po II wojnie światowej w latach 1948-64 przeprowadzono dokładne prace badawcze, a następnie budowlane. W ten sposób przywrócono mu wygląd z czasów największej jego świetności.
1489198
kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Sułoszowej
Kościół wzniesiony w latach 1933–1939. Poprzednio na tym miejscu stał kościół z lat 1873-1884, a wcześniej gotycki z początku XIV w. Kościół wybudowany w stylu eklektycznym jest z cegły i bloków wapienia, które użyto w narożach budowli oraz w obramowaniach otworów wejściowych i okiennych.
1489199
Zespół klasztorny norbertanek i kościół św. Piotra i Pawła w Imbramowicach
Klasztor imbramowicki ufundował w 1223 biskup Iwo Odrowąż, a zatwierdził bullą papież Grzegorz IX w1229, jednak budynki z tych czasów się nie zachowały. Gruntowna odbudowa i przebudowa kościoła oraz klasztoru do współcześnie zachowanej postaci miała miejsce po pożarze w 1710 i trwała w okresie 1711-1721. Na terenie zespołu znajduje się jednonawowa świątynia zbudowana w stylu późnego baroku.
Klasztor, również w stylu późnego baroku, jest jednopiętrowy, z wirydarzem i budynkami gospodarczymi przylegającymi do klasztoru i tworzącymi z jednym skrzydłem klasztoru oddzielny dziedziniec.
Do kompleksu klasztornego prowadzi zbudowana w 1780 r. barokowa brama. Dwukondygnacyjna, z szeroką arkadą przejazdu, została zwieńczona figurą Matki Boskiej z parą aniołków u stóp, a po bokach flankowana dwiema kamiennymi rzeźbami św. Norberta i św. Augustyna.
1489200
Kościół pw. św. Katarzyny w Ulinie Wielkiej
kościół pochodzi z 1655 r., w 1708 r. został on przekształcony, dobudowano kruchtę oraz dodatkowe pomieszczenia przy nawie i prezbiterium. Wewnątrz świątyni możemy podziwiać sklepienia pozorne: krzyżowe i kolebkowe. Portale oraz obramienia okien zwieńczone są łukami. Na wyposażenie kościoła składają się późnobarokowe ołtarze z XVII w., gotycka rzeźba Matki Boskiej Tronującej z Dzieciątkiem_z ok. 1400 r., manierystyczna ambona z XVII w. oraz marmurowa chrzcielnica z końca XVII w. W ołtarzu głównym widnieje ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
1489201
kościół św. Mikołaja w Wysocicach
Fundatorem wysocickiej świątyni był Iwo Odrowąż, słynny krakowski biskup. Niestety, w 1229 roku, w czasie gdy budowa zbliżała się ku końcowi, przebywający w Rzymie Iwo zmarł. Ciężar ukończenia budowy podjął w kilka lat później jego następca Maciej Ostojczyk. Od chwili wyświęcenia w 1252 roku niewiele elementów świątyni uległo zmianie lub zniszczeniu. Dzięki temu do dziś można podziwiać i badać oryginalną romańską architekturę oraz rzeźbę.
Jest to niewielka świątynia wzniesiona z ciosów wapiennych, układanych w regularne warstwy. Kościół jest budowlą jednonawową (nawa prawie kwadratowa). Od wschodu do nawy przylega prostokątne, nieco węższe od niej, prezbiterium, zamknięte apsydą.
1489202
dwór w Grzegorzowicach Wielkich
Dwór w Grzegorzewicach został zbudowany pod koniec XIX wieku. Jego bryła składa się z dwóch części – głównego, parterowego z wejściem poprzedzonym drewnianą werandą i połączonego z nim skrzydła piętrowego. obie części zostały nakryte osobnymi dachami dwuspadowymi z szerokimi okapami. Niegdyś budynek, otoczony parkiem i sadem, stanowił część rozległego założenia gospodarczego. – z browarem, kuźnią i czworakami.
1489203
dwór w Sieciechowicach
Nad samą Dłubnią rozciąga się rozległy park podworski, a w nim resztki dworu. Niegdyś była to okazała budowla składająca się z dwóch części. Parterowy, drewniany dwór, kryty wysokim łamanym dachem pochodził z XVIII stulecia ( ta część budowli już nie istnieje). Do niej w wieku XIX dobudowano skrzydło piętrowe, zachowane do dzisiaj.
Przed rokiem 1945 dwór należał do rodziny Reyów. Po wojnie był w nie należyty sposób użytkowany. Zaniedbany tracił powoli swoje zabytkowe walory, w końcu opuszczony popadł w ruinę.
Dzisiaj z powrotem należy do spadkobierców pierwotnych właścicieli i trwają prace mające na celu przywrócenie do należytego stanu.
1489204
kościół św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach
Kościół stał już w roku 1326 a ufundował go prawdopodobnie w 1312 r. Petrazy Brandys, kawaler maltański.
Gotycki, murowany z cegły kościół jest jednonawowy, z prostokątnym prezbiterium i przybudowaną do niego zakrystią i południowa (późniejszą) kruchtą. Od zachodu dostawiona jest druga, neogotycka kruchta. Nad prezbiterium jest sklepienie krzyżowo-żebrowe, nad nawą płaski strop.
Ciekawym elementem otoczenia kościoła jest dzwonnica, stanowiąca zarazem bramę prowadzącą na teren otaczający kościół.
1489205
Kościół Św. Trójcy w Iwanowicach Włościańskich
Kościół w Iwanowicach Włościańskich powstał w 1745 r., a do jego budowy wykorzystano fragmenty gotyckiej świątyni z 1408 r. Świątynia zbudowana jest w konstrukcji zrębowej, ściany oszalowane są pionowo, a strome dachy pokryto blachą. Do prezbiterium dobudowana jest murowana zakrystia (dawny skarbczyk) i kaplica św. Anny Samotrzeć (dawna zakrystia). Portale zamknięte są łukami wklęsło-wypukłymi. Najstarszymi zabytkami wyposażenia kościoła są gotyckie rzeźby: Św. Krzysztof (ok. 1500 r.), Chrystus Zmartwychwstały (1. poł. XVI w.) i Matka Boska z Dzieciątkiem (XVI w.).
1489206
Dworek Białoprądnicki w Krakowie
Dworek Białoprądnicki to jeden z okazalszych kompleksów dworkowych w Małopolsce, którego historia rozpoczyna się już w XVI wieku. W historii dworek gościł najwybitniejszych przedstawicieli polskiej kultury, a dziś w jego budynkach mieści się centrum kulturalne. Wokół dworku rozciąga sie park im. Tadeusza Kościuszki.
1490409
konfiguracja trasy
Po kilku wypadach w Beskidy powróciłem z wycieczką w okolice zamieszkania a więc w okolice Krakowa. Myliłby się jednak ktoś, kto by myślał, że zamieniłem trudne, górzyste tereny na łatwe i płaskie. Na wycieczkę wybrałem tereny na północ od Krakowa a więc teren bardzo pofałdowany. I może przewyższenia nie są tak duże jak np. w Beskidach to już suma podejść i zjazdów wiele im nie ustępują. Duża część trasy wiodła wzdłuż dolin Prądnika i Dłubni. Na tych odcinkach może wielkich podjazdów nie było jednak odbijając w bok z dna doliny trzeba było się liczyć z pokonywaniem licznych podjazdów i zjazdów. Poza Doliną Prądnika podczas jazdy towarzyszy podczas jazdy widok pól i wsi. Terenów leśnych praktycznie nie było a w związku z tym ciężko też o cień w słoneczne dni. Na szczęście nie dotarły jeszcze nad Polskę zapowiadane upały więc mimo słonecznej pogody dało się wytrzymać. Poza Doliną Prądnika, teren po którym się poruszałem nie jest zbyt popularny wśród turystów, dlatego z rzadka widać było rowerzystów czy jakieś wycieczki. Z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że największym zainteresowaniem może pochwalić się zespół klasztorny w Imbramowicach jednak najczęściej są to wycieczki religijne i zorganizowane. Pozostałe obiekty znajdujące się na trasie również są interesujące jednak albo są mniej rozreklamowane albo dostęp do nich jest utrudniony. Takim obiektem jest m.in. kościół w Wysocicach, do którego po remoncie nawet nie można podejść, gdyż bramka prowadząca na dziedziniec kościelny jest zamknięta. Utrudnione a w zasadzie uniemożliwione jest także obejrzenie dworu w Sieciechowicach, który został w ostatnim czasie nie tylko gruntownie wyremontowany ale i ogrodzony. Na szczęście pozostałe obiekty były dostępne przynajmniej z zewnątrz a jakby nie patrzyć na rower wybiera się nie tylko po to żeby zwiedzać ale i żeby się poruszać.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta