Kraków - Ruszcza - Kraków

Dodano 30 lipca 2021 przez aplikację Android
Kraków - Ruszcza - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

222123
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 61,2 km
  • Czas trwania: 4 h 37 min
  • Średnia prędkość: 13,23 km/h
  • Przewyższenie: 170,59 m
  • Suma podejść: 1 287,19 m
  • Suma zejść: 1 330,64 m
  • Data: 30 lipca 2021
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
1253709
Pałac Wołodkowiczów w Krakowie
Pałac przy ul Lubicz 4 zbudowano w 1884 r. Tuż przed wybuchem II wojny w kilku pomieszczeniach mieściło się Muzeum Etnograficzne.
W okresie powojennym do 2015 r. w pałacu znajdował się Urząd Pocztowy. W 2018 r, rozpoczeto remont pałacu, w ramach którego przystosowano go do funkcji usługowo-handlowej
1253710
Pałac Mańkowskich w Krakowie
znajdujący się przy ul. Topolowej 5 palac zowstał wybudowany w latach 1901-1903. Po II wojnie pałac był siedzibą wojewodów krakowskich a w latach 1950-1990 mieścił Muzeum Lenina. W rok po zamknięciu muzeum pałac zwrócono właścicielom a obecnie jest siedzibą Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
1253711
Wały Wisły w okolicy Łęgu
1253712
kaplica pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lasku Mogilskim w Krakowie
Kaplica została wybudowana w czynie społecznym w 1986 na miejscu poprzedniej. Nową, większa kaplica, zachowała proporcjonalnie kształty poprzedniej.
1253713
Pałac Kirchmayerów w Pleszowie
W 1829 r. Kirchmayerowie wybudowali pałac jednak bankructwo zmusiło ich pod koniec XIX w. do sprzedaży dóbr w tym pałacu. Od tego czasu wielokrotnie zmieniali się właściciele i przeznaczenie pałacu. M.in. Budynek dzierżawili salezjanie którzy założyli nowicjat a od 1929 r. do lat 50 prowadzony był sierociniec przez siostry zakonne.
W 1986 r. budynek przejął szpital psychiatryczny a od 1992 r. pałac stanowi siedzibę stowarzyszenia MONAR. Robienie zdjęć jest zakazane.
1253714
kościół św. Wincentego w Pleszowie
Kościół został wybudowany w latach 1800–1806 z fundacji ówczesnych właścicieli Pleszowa książąt Czartoryskich, wyposażony staraniem następnego właściciela - Wincentego Kirchmayera.
Kościół wzniesiono w stylu klasycystycznym, w bryłę kościelną wkomponowano wieżę, którą w 1929 r. podwyższono do wysokości 20 metrów i nakryto nowym dachem. We wnękach fasady znajdują się figury św. św. Piotra i Pawła.
1253715
Klasycystyczny dwór Badenich w Branicach
Dwór wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w.. Jest to parterowa budowla murowana w układzie dwutraktowym. Od strony południowej posiada portyk kolumnowy a od północy ryzalit. Dwór jest przykryty wysokim dachem czterospadowym. Zdewastowany budynek został odbudowany w drugiej połowie lat 80-tych i ma w nim siedzibę Oddział Muzeum Archeologicznego w Nowej Hucie
1253717
dwór Branickich tzw. lamus w Branicach
Dwór późnorenesansowy z 1603 r., zbudowany na polecenie Jana Branickiego, zaprojektowany prawdopodobnie przez Santiego Gucciego, zdobiony przez artystów włoskich, Zwany także lamusem, ponieważ Braniccy porzucili go na rzecz zbudowanego potem obok (niezachowanego) „dworu polskiego”. Istniejący dwór ma trzy kondygnacje i został zbudowany na planie prostokątna o wymiarach 12 × 10 metrów. Zwieńczony jest renesansową attyką, o ścianach zdobionych dekoracją sgraffitową i renesansowej kamieniarce.
Zajmowany obecnie przez oddział Muzeum Archeologicznego..
1253718
kościół pw. św. Grzegorza Wielkiego w Ruszczy
Świątynia została wybudowana w latach 1416-1420.
Kościół jest murowany z cegły z zachowanymi częściowo wzorami z zendrówek, gotycki, orientowany o charakterze obronnym. Prezbiterium dwuprzęsłowe, zamknięte prostą ścianą, nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Od północy posiada gotycką zakrystię, od wschodu na miejscu dawnego Ogrojca i kaplicy grobowej rodu Badenich znajduje się nowa zakrystia wykonana w kształcie rotundy według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza w 1925. Przy nawie głównej od zachodu wznosi się kwadratowa wieża, w której dolną część zostały wmurowane wapienne kostki.
1253719
Dwór Popielów w Ruszczy
Dwór w Ruszczy został wybudowany przez Pawła Popiela w 1863 roku w stylu neorenesansowej willi. Założony został na planie złożonym z prostokątnego, parterowego korpusu głównego i usytuowanego poprzecznie, połączonego z nim dwukondygnacyjnego skrzydła bocznego.
W latach świetności otoczony był parkiem w stylu angielskim, ze starymi drzewami: lipami, dębami i bukami. Do dnia dzisiejszego pozostało ich wiele, a niektóre są starsze niż dwór.
1253720
dwór Badenich w Wadowie
Dwór wzniesiony został w 1874 roku w formie neorenesansowej willi włoskiej. Założony na rzucie asymetrycznym, rozczłonkowanym, złożonym z dwóch prostokątów nierównej wielkości, zestawionych pod kątem prostym – parterowego korpusu głównego i umieszczonego po stronie wschodniej piętrowego skrzydła bocznego.
Aktualnie jest remontowany
1253721
dwór Mycielskich w Łuczanowicach
W 1902 r. Władysław hr. Mycielski wybudował murowany dwór wg projektu Tadeusza Stryjeńskiego.
Budynek dworu jest modernistyczny. Piętrowy budynek powstał z cegły i piaskowca na planie prostokąta ze skrzydłem południowym wybudowanym pod kątem do głównej części dworu. Boczne, mniejsze, północne skrzydło jest cofnięte względem korpusu. Od strony dawnego parku bryłę urozmaica rozczłonkowany ryzalit mieszczący częściowo zamurowane taras i balkon.
1253722
cmentarz ewangelicki w Łuczanowicach
cmentarz założony został przed 1626 przez kalwińską rodzinę Żeleńskich, właścicieli Łuczanowic. W 1593 roku Stanisław Żeleński wybudował tam murowany grobowiec, który stał się zaczątkiem późniejszego cmentarza. W 1787 r. roku ówczesny właściciel wsi, Marcjan Żeleński, usypał na cmentarzu, wysoki na ok. 4 m kopiec grobowy, tzw. Kopiec Arian, kryjący nową komorę grobową Żeleńskich. Przeniósł znajdujące się w kaplicy trumny do grobów w kopcu. Na kopcu stoi pięciometrowej wysokości obelisk, wykonany z piaskowca, na którego szczycie umieszczona jest kamienna urna.
1253723
dwór w Prusach
dwór powstał po 1857 roku, kiedy to stary dwór spłonął. Obecnie duża część dawnego majątku w Prusach, w tym także dwór, należy do Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który ma tu swoją stację badawczą.
1253724
kościół pw. św. Małgorzaty w Raciborowicach
gotycki kościół został wzbiesiony w latach 1460-76 przez Jana Długosza, kanonika krakowskiego, w tym czasie proboszcza tut. parafii. Świątynia jest przykładem tzw. "stylu długoszowego", charakteryzującego się m.in. dekoracją ścian zendrówkami, kamiennymi detalami, w tym schodkowymi portalami, kartuszami herbowymi.
Obok kościoła zachowała się dzwonnica w części dolnej murowana, gotycka z XV w.; w górnej nowsza, drewniana.
1253726
dwór w Dziekanowicach
dwór w Dziekanowicach
murowano-drewniany dwór z pocz. XX w., wystawiony na miejscu pierwotnego z 1820 r. i przebudowany około 1960 r.
Obecnie zespół dworski zajmuje filia firmy nasienniczej „Polan".
1253727
dwór w Węgrzcach
Istniejący dwór to efekt odbudowy po I wojnie światowej. Aktualnym użytkownikiem dworu jest Wojewódzka Stacja Doświadczalna Oceny Odmian. Dwór folwarczny, o skromnych cechach historyzmu, usytuowany na stoku, wolnostojący w parku, jest budynkiem piętrowym z mieszkalnym poddaszem, na rzucie prostokąta, dwutraktowym, trójosiowym, z wejściem głównym i sienią w osi środkowej parteru oraz wejściem tylnym, bezpośrednio na piętro z poziomu wyżej położonego ogrodu. Elewacja frontowa sześcioosiowa, z dwuosiowym ryzalitem środkowym, wyprowadzonym jako facjatka w strefie dachu, na piętrze wzbogacona jest przez balkon wsparty na żeliwnych konsolach. Detale architektoniczne oraz stolarka okienna i drzwiowa utracone w wyniku prymitywnych remontów.
Na wstępie wypada zaznaczyć, że nazwa wycieczki jest błędna albowiem jeśli miałaby być poprawna to powinna brzmieć Kraków-Prądnik Biały - Kraków-Ruszcza – Kraków-Prądnik Biały. Równie dobrze można by wycieczkę nazwać „Obrzeżami Nowej Huty” albowiem większość obiektów znajduje się na terenie Nowej Huty a pozostałe, na dobrą sprawę, znajdowały się na trasie dojazdu i powrotu do miejsca startu. Zdecydowana większość trasy wycieczki znajdowała w granicach administracyjnych Krakowa, a dopiero pod koniec opuściłem Kraków a i tak trzymałem się blisko jego granic. Wybór trasy nie był przypadkowy. Panujące upały zniechęcają do dłuższego przebywania na słońcu. Wybrałem więc trasę w miarę krótką i tak ją zaplanowałem aby wycieczka skończyła się przed godzinami popołudniowymi, kiedy powietrze jest najbardziej rozgrzane. Starałem się także zaplanować trasę w miarę płaską co mi się w sumie udało. Najbardziej pagórkowaty był fragment trasy poza granicami administracyjnymi Krakowa a najbardziej stromy był podjazd z Raciborowic do Dziekanowic. Jak ktoś chciałby uniknąć tych podjazdów zawsze można jechać w stronę centrum Krakowa bardziej płaską trasą z Łuczanowic przez Luboczę. Ogólnie trasa jednak dość łatwa a po drodze można zobaczyć wiele ciekawych obiektów, o których dużo osób nawet nie ma pojęcia że istnieją i że mają ciekawą przeszłość.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta