Rowerowy Szlak Motławski

Dodano 11 lipca 2013 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

25053
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower MTB
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.3
  • Dystans: 37,2 km
  • Czas trwania: 2 h 46 min
  • Średnia prędkość: 13,37 km/h
  • Przewyższenie: 66,81 m
  • Suma podejść: 442,67 m
  • Suma zejść: 409,98 m
  • Data: 10 lipca 2013
  • Lokalizacja: Polska, pomorskie, Gdańsk, Tczew
Rowerowy szlak Motławski, jak sama nazwa mówi, wiedzie wzdłuż rzeki Motławy, która przepływa przez Żuławy Gdańskie. To szlak bardzo łatwy i przyjemny, w szczególności dla początkującego rowerzysty. Podobnie jak szlak pieszy o tej samej nazwie, szlak rowerowy wiedzie wzdłuż koryta Motławy i oznakowany jest na czerwono. Oba szlaki rozpoczynają się w Gdańsku i kończą w Tczewie, wiodą raz prawym, raz lewym brzegiem rzeki, nie tracąc tafli wody z zasięgu wzroku. Szlak rowerowy od pieszego różni się przede wszystkim tym, że wiedzie w 90% drogami asfaltowymi, zaś pieszy raczej z dala od nich, zagłębiając się w żuławskich łąkach.

W ostatnich latach szlaki turystyczne wiodące przez Żuławy Gdańskie zostały zmodernizowane, a wiąże się to z różnorodnymi udogodnieniami w postaci ścieżek rowerowych, mostów i kładek, które w znacznie łatwiejszy sposób pozwalają dotrzeć do przepięknych tutejszych zabytków. Tym samym poprawiło się bezpieczeństwo ruchu turystycznego. Rowerowy Szlak Motławski niemalże na całej swej długości wiedzie drugorzędnymi drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu samochodowego. Tylko na pierwszym odcinku z Gdańska do Wiśliny jadąc wałem rzeki Motławy mamy do pokonania płyty betonowe.

Atrakcje na szlaku:

Niewątpliwie największą atrakcją jest tu sama przyroda. Żuławy Gdańskie poprzecinane są licznymi rowami i kanałami stąd też często region ten nazywany jest "krainą na wodzie", a do tego te charakterystyczne wierzby, cudne o każdej porze roku! To jest pierwszy powód, dla którego warto udać się tym szlakiem. Drugi, to ciekawe zabytki, przede wszystkim sakralne. Pierwszy z nich znajduje się w Wiślinie. Nieopodal cmentarza mennonickiego warto rzucić okiem na drewnianą dzwonnicę z 1792 roku. Kilkanaście kilometrów dalej, we wsi Wróblewo, w wodach Motławy odbija się piękny drewniany kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi o konstrukcji szkieletowej, wypełniony murem ceglanym.

Przejeżdżając przez Suchy Dąb warto na minutkę odbić i zobaczyć kościół pw. Świętej Anny wzniesiony w 2 poł. XIV wieku oraz barokowy dzwon. Ostatni zabytek sakralny zaś zobaczymy we wsi Krzywe Koło. Przyglądając się z bliska jogo murom, warto zwrócić uwagę na "wtopiony" herb Gdańska. W celu wyjaśnienia tej zagadki należy cofnąć się do drugiej połowy XVII wieku kiedy powstały te kościoły. W tamtym czasie Gdańsk był administratorem żuławskich parafii i miał prawo obsadzania proboszczów w tychże parafiach. Stąd też oznaczenie kościołów jako "podległych" Gdańskowi.

Prócz zabytków sakralnych na Żuławach Gdańskich znajduje się wiele ciekawych dla tego regionu domów podcieniowych, jednak jadąc szlakiem Motławskim będziemy raczej poza ich zasięgiem. Jedyny godny uwagi tego typu obiekt zobaczymy pod koniec wycieczki we wsi Krzywe Koło.
Trasę poleca
GR3miasto
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta