Sucha Beskidzka - Koszarawa - Sucha Beskidzka

Dodano 23 czerwca 2022 przez aplikację Android
Sucha Beskidzka - Koszarawa - Sucha Beskidzka
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

257259
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower trekkingowy
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 76,4 km
  • Czas trwania: 6 h 47 min
  • Średnia prędkość: 11,25 km/h
  • Przewyższenie: 630,68 m
  • Suma podejść: 1 658,42 m
  • Suma zejść: 1 075,16 m
  • Data: 23 czerwca 2022
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Sucha Beskidzka
1451694
Zamek Suski w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej dzięki architekturze nawiązującej do krakowskiej królewskiej rezydencji nazywany jest Małym Wawelem. Został wzniesiony w XVI w. przez Kaspra Suskiego, a na początku kolejnego stulecia rozbudowany przez Piotra Komorowskiego i przekształcony w renesansową posiadłość. Rezydencja ma trójskrzydłową konstrukcję, otwarty dziedziniec i cztery wieże. Skrzysła od strony dziedzińca ozdobione są arkadowymi krużgankami. Warto zobaczyć bogato zdobiony kominek w Sali Rycerskiej oraz późnogotycką polichromię w kaplicy.
1451695
Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej
Karczma Rzym została wzniesiona w połowie XVIII wieku, za przyzwoleniem byłych właścicieli miejscowości Wielopolskich, kiedy Sucha zyskując przywileje oraz prawa m. in. do odbywania jarmarków, stała się osadą targową. Jest to budowla parterowa o konstrukcji zrębowej, pokryta czterospadowym dachem, z charakterystyczną kalenicą oraz arkadowymi podcieniami od strony frontowej. Nazwa Karczma Rzym nawiązuje do legendy o panu Twardowskim i ballady napisanej przez Adama Mickiewicza. Obecnie w karczmie znajduje się restauracja serwująca potrawy kuchni staropolskiej i regionalnej.
1451696
Kościół parafialny pw. św. św. Piotra i Pawła w Lachowicach
Kościół powstał w latach 1789-1791 z fundacji Teresy Wielopolskiej, na miejscu kaplicy cmentarnej z 1707 r. Jest to jeden z piękniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce, wytypowany w 2003 r. do wpisania na Listę UNESCO. Świątynia otoczona jest wydatnymi, częściowo oszalowanymi sobotami, w których umieszczono stacje Drogi Krzyżowej z 1846 r., wykonane przez Antoniego Krząstkiewicza. Wyposażenie wnętrza, w przeważającej części barokowe, datowane jest na pocz. XIX w. W ołtarzu głównym znajdują się obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem (z XVII w.) oraz św. św. Piotra i Pawła. Wnętrze ścian zdobi XIX-wieczna polichromia figuralno-iluzjonistyczna
1451697
widok na południe z Huciska
1451699
widok na południowy zachód z Pawli Wielkiej
1451700
Kościół pw. św. Wojciecha w Jeleśni
Kościół św. Wojciecha w Jeleśni nie jest pierwszą budowlą w miejscowości. Pierwotnie stał tutaj obiekt drewniany, który wzniesiono w roku 1584. Kościół spłonął w latach 20-tych XVII w., po czym wkrótce, w roku 1626, zbudowano nowy, którego patronem został św. Wojciech. Obecny, murowany kościół wzniesiono w latach 1693-1702. Był to wówczas obiekt jednonawowy. Świątynia powiększona została w latach 1778-85, kiedy to wybudowano nawy boczne oraz wieżę.
1451701
Stara Karczma w Jeleśni
Karczma pochodzi najprawdopodobniej z pierwszej połowy XVII wieku i od początku cieszyła się dużą popularnością, także wśród beskidzkich zbójnikow. Uwagę zwraca tradycyjna drewniana architektura oraz czterospadowy, łamany dach polski kryty gontem. Współcześnie restauracja jest własnością Spółdzielni Turystyczno-Handlowej „Pilsko” i specjalizuje się w kuchni regionalnej.
1451702
Kurcze Pieczone
Może frytki z pikantnymi polędwiczkami i sałatą nie wydają się wykwintną potrawą ale przynajmniej nie trzeba było na nie długo czekać i dały energię na dalszą część wycieczki
1451703
Budynek Nadleśnictwa Dóbr Żywieckich w Przyborowie
Murowany budynek nadleśnictwa dawnych dóbr żywieckich w Przyborowie z 1852 r. aktualnie budynek przedszkola.
1451704
Kościół pw. św. Boromeusza w Koszarawie
Kościół w Koszarawie jest budowlą późnoklasycystyczną, murowaną, wzniesioną z kamienia. Jest to trzynawowa budowla na rzucie prostokąta, z krótkim prezbiterium zamkniętym ścianą prostą. Budowla nakryta jest dachami dwuspadowymi, a jej bryłę wieńczy wieżyczka na sygnaturkę z blaszanym, baniastym hełmem i latarnią.
Kościół nie zachował niestety do czasów współczesnych swego oryginalnego wyposażenia, ponieważ podczas II wojny światowej doznał ogromnych zniszczeń.
1451705
kościół oraz klasztor franciszkanów w Koszarawie - Bystrej
We wsi znajduje się poświęcony 4 października 2006 roku kościół Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Koszarawie Bystrej oraz klasztor Zakonu Braci Mniejszych (Franciszkanie). Pierwotnie kult sprawowano w prowizorycznej kaplicy. Dom zakonny erygowano w 1995 r. Obecny obiekt został zbudowany w latach 1993-2005.
1451706
w drodze na Przełęcz Klekociny
1451707
polana na Przełęczy Klekociny
1451708
Pierwsze w tym roku jagody
1451709
droga z przełęczy do Zawoi
Może droga na zdjęciu źle nie wygląda ale dla mojego roweru było to ciężkie przeżycie. Opony szosowe nie ułatwiały jazdy po kamieniach, kamienie sprawiały także, że miałem wrażenie, że mój rower trekkingowy się rozpadnie.
1451710
Kaplica pw. św. Andrzeja Boboli w Zawoi - Wełczy
Kaplica wzniesiona z kamienia łamanego. Nad wejściem do kaplicy kamienna ludowa płaskorzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Wewnątrz, ołtarz zrobi obraz św. Andrzeja Boboli.
1451711
widok z Zawoi - Gliśnicy
1451712
Dworzec Babiogórski w Zawoi
Budynek w 1905 roku wybudował Edward Wolski z Krakowa, jeden z założycieli Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które organizowało turystykę i zagospodarowywało okolice Babiej Góry, w tym wytyczyło pierwszy babiogórski szlak pieszy z Suchej do Zawoi. Edward Wolski po sprowadzeniu się do Zawoi w nowym budynku otworzył stację turystyczną Towarzystwa Tatrzańskiego, prowadził sklep i jadłodajnię oraz wynajmował w nim pokoje gościnne.
Po II wojnie światowej przez wiele lat w budynku miał siedzibę urząd gminy. Obecnie jego właścicielem jest Wspólnota Gruntowa i Leśna Osób Uprawnionych w Zawoi.
1451713
Kościół pw. św. Klemensa w Zawoi
Kościół w Zawoi zbudowano w 1888 r. Do budowy świątyni wykorzystano materiał ze stojącego w tym miejscu poprzedniego kościoła z lat 1757-59 . Jest to kościół eklektyczny, z cechami budownictwa alpejskiego. Zbudowany został na rzucie krzyża łacińskiego, posiada trójnawowy układ bazylikowy. Wewnątrz stropy wsparto na żeliwnych kolumnach międzynawowych. Na uwagę zasługują: polichromia figuralno-ornamentalna z 1930 r. oraz sześć drewnianych ołtarzy barokowych.
1451714
Kościół pw. św. Klemensa w Zawoi
z roku na rok trudniej zrobić zdjęcie kościołowi. Z trzech stron wysokie drzewa, z czwartej coraz wyższe tuje a do tego doszły panele słoneczne
1451715
widok na południe z przełęczy między Zawoją a Grzechynią
1451716
Pustelnia Niepokalanów w Grzechyni
Pustelnia Niepokalanów położona jest na malowniczej górce na skraju wsi Grzechynia. Założona została przez ks. Natanka, który nazwał to miejsce pustelnią, choć to słowo nie do końca oddaje rzeczywistość.
Obiekt bardziej przypomina średniowieczną warownię. Jest otoczony murem i płotem, składają się na niego drewniane domki z wieżyczkami, a wejścia strzegą bramy. W środku znajduje się łąka, na której pasą się barany oraz kozy. Zza ogrodzenia można dostrzec kilkunastometrowe pomniki: Maryi, Boga Ojca i Jezusa.
1451717
Pustelnia Niepokalanów w Grzechyni
Z uwagi na to, że wypowiedzi ks. Natanka były niezgodne z nauką Kościoła, w 2011 r. został wydany dekret zgodnie z którym ks. Natanek został suspendowany, co oznacza, że nie może sprawować żadnych czynności kapłańskich. Odprawianie przez niego mszy świętej wbrew zakazom jest niegodziwe i świętokradzkie, a jego spowiedzi są nieważne. Pomimo tego ma dużą grupę zwolenników.
1451718
dzwonnica Loretańska w Grzechyni
Dzwonnica znajduje się w osiedlu Działówka. Pierwsza konstrukcja powstała początkiem XIX wieku, niestety w 1996 roku została zwalona przez wichurę. Po tym zdarzeniu zbudowano nową dzwonnicę. W wieży znajdują się dwa dzwony – stary (obecnie nieużywany) oraz nowy „Kazimierz”, nazwany na cześć Kazimierza Jancarza, kapelana nowohuckiej Solidarności.
1451719
rzeka Skawa
1451720
kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim
Obecna późnoklasycystyczna świątynia to czwarty budynek w tym miejscu, konsekrowany w 1833 roku. Jest to kościół trzynawowy, halowy, nawy boczne od głównej oddzielają arkady, sklepienie przypomina żagiel. W wieży zegarowej krytej hełmem z 1891 roku, wiszą dwa dzwony z XVI i XVII wieku. Frontową fasadę zdobi szeroki ryzalit z trójkątnym przyczółkiem.W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Matki Bożej z XVI wieku, którego cudowność władze kościelne potwierdziły w XVIII wieku. Zwiedzając świątynie warto również zwrócić uwagę na drewniany barokowy krucyfiks z XVII wieku, który znajduje się w bocznym ołtarzu Bractwa Cierniowej Korony, a także klasycystyczną ambonę. Ciekawy jest też chór muzyczny, wsparty na trzech arkadach, a zwłaszcza jego drewniany, klasycystyczny parapet, datowany na 1830 rok.
1453471
konfiguracja trasy
Pierwotnie planowałem wycieczkę w inne strony jednakże zdecydowałem się na powrót w Beskid Żywiecki zanim na dobre rozpocznie się sezon urlopowy i na szlakach pojawią się większe ilości turystów i wczasowiczów. Wysokości trafiające się w tych okolicach pewnie zawróciły mojemu telefonowi w głowie bo od Przełęczy Klekociny zawiesiło się zapisywanie wysokości i w związku z tym wykres obrazujący konfigurację trasy został przedstawiony na ostatnim wayponcie. Z uwagi na ukształtowanie terenu, obszar po którym się poruszałem nie obfituje w szeroko rozwiniętą sieć dróg, w związku z powyższym trasa obecnej wycieczki częściowo pokrywała się z trasą wycieczki poprzedniej. Na trasie wycieczki znajdowało się wiele interesujących miejsc jednakże kulminacyjnym punktem była Przełęcz Klekociny i na dobrą sprawę ona była miejscem pod które ułożona cała wycieczka. Wyjazd na w/w przełęcz od strony Koszarawy przebiega asfaltową drogą jednakże stopień nachylenia tej drogi jest tak duży, że stanowi naprawdę bardzo duże wyzwanie. Z przyczyn oczywistych zjazd w kierunku Zawoi jest lżejszy jednakże najlepiej sprawdzi się tam rower górski. Ja poruszałem się rowerem turystycznym i były momenty, że obawiałem się o całość roweru. Na szczęście udało mi się udało mi się pokonać przełęcz w jednym kawałku, tym bardziej, że im niżej tym jakość drogi była lepsza a od Zawoi – Bory przeszła już w gładki asfalt. Podczas moich wycieczek staram się zobaczyć i utrwalić na zdjęciach różne ciekawe obiekty. Stąd w relacjach z moich wycieczek jest sporo zdjęć dworków, zabytkowych kościołów jak również obiektów związanych z szerokim pojęciem przyrody. Podczas tej wycieczki nadłożyłem trochę drogi do Grzechyni, żeby przynajmniej z zewnątrz przyjrzeć się Pustelni Niepokalanów, rozsławionej przez kontrowersyjnego księdza Natanka. I może się narażę niektórym ale dla mnie jest to przejaw niesamowitego kiczu i nieładu. No ale gustów ponoć się nie krytykuje. Pozostałe obiekty znajdujące się na mojej trasie były zdecydowanie w lepszym guście i na pewno nie wzbudzają tyle kontrowersji.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
aza
17 maja 2024 aza napisał:
Traskę pobieram, na pewno wykorzystam.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta