Tyniec - Spytkowice - Tyniec

Dodano 13 stycznia 2023 przez rysowanie
Tyniec - Spytkowice - Tyniec
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

284921
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 73,5 km
  • Przewyższenie: 85,47 m
  • Suma podejść: 368,62 m
  • Suma zejść: 366,43 m
  • Data: 7 czerwca 2018
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
1568665
opactwo benedyktynów w Tyńcu
Opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Opactwo, usytuowane na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą, ufundował najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r.
1568666
dwór w Ochodzy
Zespół dworski w Ochodzy powstał na bazie dawnego, prawdopodobnie XVIII-wiecznego założenia folwarcznego. Z chwilą zakupu terenu przez Feliksa Męciszewskiego zmieniono funkcję gospodarczą zespołu na mieszkalno-rezydencjonalną. Wiązało się to z założeniem ogrodu od strony południowej, przekształceniem dawnej drogi dojazdowej w aleję kasztanową oraz założeniem parku w dawnej części gospodarczej. Dwór wybudowany został w 1831 r. Z powodu wysokiego muru otaczającego dwór, zobaczenie go jest bardzo utrudnione a zrobienie zdjęcia możliwe tylko z użyciem długiego kijka do selfie.
1568667
ruiny dworu w Facimiechu
Budynek dworski wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku. Po roku 1945 we dworze umieszczono posterunek MO. W latach 50. dwór wraz z parkiem przejęła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Wielkich Dróg, która umieściła w budynku dworskim biura oraz mieszkania dla pracowników. Dawną gorzelnię, czynną jeszcze do lat. 50. XX wieku, przeznaczono później na siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej. W końcu lat 70. dwór został opuszczony. Obecnie jest w stanie ruiny.
1568668
kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Ryczowie
Kościół w Ryczowie został poświęcony 9.10.1949 roku i był to pierwszy kościół powstały w diecezji krakowskiej po II wojnie światowej. Kościół zbudowany jest z kamienia dolomitowego, ma rozbudowaną po bokach nawę, wydzielone prezbiterium, do którego przybudowano zakrystię, a po jej przeciwnej stronie boczną kaplicę św. Stanisława Kostki. Prezbiterium kościoła zostało zwieńczone kamiennym sklepieniem, natomiast resztę budowli przykrywa drewniany sufit z kasetonami, zdobionymi ornamentem roślinnym. Polichromia wnętrza świątyni to ilustracje scen biblijnych i prawd wiary.
1568669
dwór w Ryczowie
eklektyczny dwór w Ryczowie wybudowany został w latach 1862-1864. Po 1945 roku, większość majątku w Ryczowie została rozparcelowana, a dwór i budynki gospodarcze folwarku użytkował PGR, później rezydencją zarządzała Gminna Spółdzielnia, która umieściła w niej biura i sklepy. Od lat osiemdziesiątych XX w. zabytek stał pusty. Po przemianach ustrojowych 1989 roku dwór wraz z parkiem odzyskała córka generała Piaseckiego, pani Zofia Piasecka – Tarabuła. Obecnie dwór pozostaje jej własnością, budynek można zobaczyć z zewnątrz, z pewnej odległości.
1568707
kościół pw. św. Katarzyny w Spytkowicach
Budowę obecnego kościoła w Spytkowicach rozpoczął w roku 1633 Mikołaj Szyszkowski, biskup warmiński, ukończył zaś Łukasz Opaliński, podskarbi poznański. Jest to wczesnobarokowa budowla murowana, tynkowana, orientowana. Jednonawowy z dwuprzęsłowym, węższym od nawy prezbiterium, zamkniętym niemal półkolistą absydą; przy prezbiterium zakrystia i skarbczyk (od południa) oraz dwuprzęsłowa kaplica Matki Boskiej Różańcowej (od północy). Korpus trójprzęsłowy z wieżą dostawioną asymetrycznie do południowo-zachodniego narożnika oraz dwiema kruchtami (od zachodu i północy).
1568708
zamek w Spytkowicach
Zamek zbudowany w I połowie XVI wieku w stylu gotycko-renesansowym a przed rokiem 1630 został znacznie powiększony i przekształcony w okazałą trójskrzydłową wczesnobarokową rezydencję. W 1644 r. zamek przeszedł w ręce Opalińskich a od początku XIX wieku do 1945 roku zamek był własnością Potockich. Po zniszczeniach, jakim zamek uległ podczas II wojny światowej, obiekt odbudowano w drugiej połowie XX wieku przywracając mu wygląd wczesnobarokowy. Obecnie zamek należy do Skarbu Państwa. W 2000 r. otwarto ekspozyturę Krakowskiego Archiwum Państwowego.
1568709
przeprawa promowa przez Wisłę
1568710
zespół kościoła parafialnego pw. Opieki MB w Kamieniu
• obiekty gospodarcze z XVIII-XIX wieku w tym lamus murowany z XVII-XVIII wieku. W lamusie znajduje sie Izba Regionalna, prowadzona przez Towarzystwo Przyjaciół Kamienia.
1568711
zespół kościoła parafialnego pw. Opieki MB w Kamieniu
Studnia drewniana z XVIII-XIX wieku, będąca okazałym dziełem techniki i ciesiołki.
1568712
zespół kościoła parafialnego pw. Opieki MB w Kamieniu
Neogotycki, murowany kościół pw. Opieki Matki Bożej powstał wraz z ogrodzeniem w latach 1924-1928 na miejscu dawnej kaplicy z XVIII w. W kościele znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Opieki.
1568713
Zespół Szkolno-Parkowy w Czernichowie
Dawny majątek folwarczny rodziny Kadłubowskich z Rybnej, obiekt murowany z XVIII w., remontowany i adaptowany na szkołę rolniczą w latach 1857-1860. Obecnie siedziba Zespołu Szkół Rolniczych.
1568714
kościół pw. Trójcy Świętej w Czernichowie
kościół gotycki z XV wieku - murowany, powiększony i przebudowany w XVIII wieku w stylu barokowym. Kościół trójnawowy, halowy, stanowiący przykład prowincjonalnej architektury barokowej na Ziemi Krakowskiej. Pozostałością po pierwotnym gotyckim założeniu jest prezbiterium z 1440 r. Wyposażenie wnętrza w większości barokowe i rokokowe.
1568715
kaplica Różańcowa w Czernichowie
Murowana, ośmioboczna kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca z połowy XVII w. (budowana przed 1687 r.) wybudowana została z fundacji księdza Wawrzyńca Kamerera jako kaplica grobowa Bractwa Różańcowego.
1568716
Skała Kozierówka w Piekarach
Pojedyncza skała stanowiąca południowy cypel wzniesienia Stróżnica zwana jest Kozierówką, Fudalową Skałą, Gołąbcem, lub po prostu "trzecią skałą". Ukształtowana jest jako wyizolowane wzgórze zrębowe wznoszące się 30 m ponad terasę Wisły. W znajdującej się tam jaskini odnaleziono kamienne narzędzia i kości zwierząt. Na szczycie wzgórza widoczne są pozostałości po średniowiecznej strażnicy, a pierwsze grodzisko w tym miejscu powstało prawdopodobnie już ok. 500 r. p.n.e. Odkryto tu pozostałości po neandertalskich łowcach datowane na starszy paleolit; są to jedne z najstarszych śladów bytności człowieka w Polsce. W południowej części zaś - na jednej ze szczelin — rozwinęła się Jaskinia na Gołąbcu.
1568717
Skałka Okrążek w Piekarach
Zbudowany z wapienia skalistego Okrążek jest częściowo przykryty lessem, w którym odnaleziono ślady człowieka prehistorycznego W znajdującej się tam jaskini odnaleziono m. in. narzędzia krzemienne i kości zwierząt plejstoceńskich. Szczyt Okrążka jest doskonałym punktem widokowym na dolinę Wisły i klasztor w Tyńcu
1568718
Widok z Okrążka na dolinę Wisły w kierunku zachodnim
1568719
widok z Okrążka na opactwo w Tyńcu
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 7 czerwca 2018 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie tej wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie do powtórzenia całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Trasa tej wycieczki biegła wzdłuż Wisły początkowo w kierunku zachodnim wzdłuż prawego, południowego brzegu Wisły a w drodze powrotnej, mniej więcej od wysokości Spytkowic, wzdłuż lewego, północnego brzegu Wisły. Z uwagi na to, że trasa wycieczki w obie strony przebiegała głównie wzdłuż wałów Wisły była praktycznie płaska a jeśli były wzniesienia to niewielkie. Jedyne większe wzniesienie to w drodze do Kamienia ale i ono nie powinno sprawić większych problemów. Z obiektów, które wzbudziły moje szczególne zainteresowanie mógłbym wymienić zamek w Spytkowicach, dwór w Ryczowie czy zespół kościelny w Kamieniu ale może dlatego, że widziałem je pierwszy raz. W tym miejscu wypada zaznaczyć, że wnętrza zamku w Spytkowicach nie są udostępniane do zwiedzania, można natomiast było obejść go wkoło, przy czym tylko w tygodniu albowiem w weekendy obiekt jest zamknięty. Wypada także wspomnieć, że obecnie wzdłuż Wisły na odcinku od stopnia wodnego Kościuszko do Skawiny jest obecnie do dyspozycji wygodna ścieżka rowerowa (za wyjątkiem odcinka na wysokości wzgórza Grodzisko). Wypada także wspomnieć, że przy wyższym stanie wody może być problem z przejechaniem ścieżką na wysokości Skały Okrążek w Piekarach, gdyż ścieżka ta często znajduje się pod wodą.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta