Z Hopowa na wesele

Dodano 16 września 2020 przez aplikację Android
Z Hopowa na wesele
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

188701
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.6
  • Dystans: 14,3 km
  • Czas trwania: 2 h 40 min
  • Średnia prędkość: 5,37 km/h
  • Przewyższenie: 129,06 m
  • Suma podejść: 871,04 m
  • Suma zejść: 910,43 m
  • Data: 16 września 2020
  • Lokalizacja: Polska, pomorskie, Hopowo
1070085
Dom Państwa Walkusz
Dom został ukończony w 1879 roku i stanowi jeden z nielicznych dobrze zachowanych przykładów kaszubskiego budownictwa ludowego . Dom został wzniesiony na fundamencie z ciosanego kamienia, ścianach w konstrukcji szachulcowej, słupowo ramowej, kołkowanej, o regularnie rozstawionych słupach wyznaczających kwadratowe i prostokątne pola, wypełnione gliną ze sznurem słomianym. Dach domu jest dwuspadowy i pokryty strzechą. Szczyty dachu szalowane są pionowo z kolcowymi wietrznicami. Stolarka okienna i drzwiowa w większości zachowała się z czasów budowy obiektu.
1070086
Kuźnia Państwa Walkusz
Kuźnia została wymurowana z cegły o licowanych elewacjach i dwuspadowym dachu pokrytym papą. Wewnątrz budynku znajduje się czynne wyposażenia, na które składa się: palenisko, kowadło i narzędzia kowalskie. Kuźnia jest przykładem obiektu przemysłowego, który świadczył o poziomie materialnym wsi. Zespół kuźni należy do rodziny twórców ludowych – Państwa Walkuszów.
1070087
Krzyż rodziny Walkuszów
Jego historia sięga roku 1930. Został wyrzeźbiony przez dziadka śp. Jerzego Walkusza – Teofila Czoskę. Podczas II wojny światowej został ścięty przez władze niemieckie, po czym został dobrze przechowany w szopie u Państwa Walkusz. Po II wojnie światowej został ponownie postawiony przez rodzinę. W czerwcu 2020 r. krzyż został zdjęty z powodów bezpieczeństwa, gdyż wiek Jego sprawił, że zaczął próchnieć.
1070088
Hopowska Golgota
Droga krzyżowa powstała w roku 2000 z inicjatywy państwa Walkusz. Centralnie umieszczony krzyż jest jednym z 47 krzyży zdobiących ołtarz papieski w Sopocie podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w roku 1999.
1070089
Krzyż na rozstajach
1070090
Natura 2000 Hopowo
Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Hopowo. Żyjąca w nim strzebla błotna jest jednym z najmniejszych krajowych przedstawicieli rodziny ryb karpiowatych, dożywającym maksymalnie sześciu lat. Grozi jej wyginięcie, dlatego jest pod szczególną ochroną.
1070091
Krzyż w Wyczechowie
1070092
Kamienne wesele
Kurhany pokryte są kamiennym płaszczem i otoczone głazami. Stoją tu od niepamiętnych lat. Wokół tego miejsca narosły przez wieki legendy. Jedna z nich mówi, że jest to zaklęty w kamienie orszak weselny, wracający z kościoła.
Po prawdzie jest to jednak wielkie cmentarzysko Gotów, które powstało na początku naszej ery. Znajduje się tu pięć dużych kurhanów i ponad 60 grobów płaskich rozrzuconych na dużej przestrzeni. W trakcie wykopalisk odkryto wiele grobów szkieletowych i znacznie mniej ciałopalnych oraz cenne ozdoby i przedmioty z tamtego okresu.
1070093
Rzeka Radunia
Popularna wsród kajakarzy którzy chętnie korzystają z pobliskiego przystanku i miejsca na ognisko.
1070094
Leśny jar
1070095
Dworek w Wyczechowie
Dworek w Wyczechowie został wybudowany w latach 80-tych XIX w., obecnie siedziba oddziału Ecofarmy Kaszubskiej. Zespół zabudowań dworu i dawnego folwarku otacza zabytkowy zespół parkowy z cennymi drzewami chronionymi jako pomniki przyrody.
1070096
Krzyż przydrożny
1070097
Dawna aleja klonowa
Przed położeniem równoległej drogi asfaltowej to tędy przebiegała droga z Hopowa do Somonina.
1070098
Sarni Dwór Leśniczówka
Sarni Dwór Leśniczówka wchodzi w skład sołectwa Somonino.
1070099
Ścieżka edukacyjna przy leśniczówce
Tablice nadleśnictwa Kolbudy zawierają wiele informacji o lesie i pracy leśników.
1070100
OSP Hopowo
Ochotnicza Straż Pożarna w Hopowie jest najstarszą jednostką w gminie Somonino, założona została w styczniu 1913 roku.
Ochotnicza Straż Pożarna w Hopowie działa nieprzerwanie już od 106 lat.
1070699
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Hopowie
Świątynia została zbudowana na potrzeby miejscowej parafii Ewangelickiego Kościoła Unijnego utworzonej w 1902. Pierwotnie parafianie korzystali z drewnianego kościoła. W 1911 wmurowano kamień węgielny pod nowy kościół. 23 kwietnia 1913 poświęcono wybudowaną świątynię.
Trasa piesza po okolicy sołectwa Hopowo. Pętla zaczyna i kończy się pod remizą OSP. Głównym celem są kamienne kręgi w Trątkownicy nazywane właśnie "Kamiennym weselem".
Droga prowadzi w większości szutrowymi drogami polnymi i leśnymi.
Po drodze dwa sklepy spożywcze w Hopowie i Wyczechowie.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta