Z Prehyby przez Halę Konieczną do Roztoki

Dodano 21 sierpnia 2024 przez plik GPX
Z Prehyby przez Halę Konieczną do Roztoki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

366917
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1858633
Skalna ściana Borsudzyny
1858634
ostry wiraż narciarski
1858635
dolna partia Hali Koniecznej
1858636
zarastająca górna część Hali
1858639
Stary Kamieniołom
1858642
stanowisko Języcznika zwyczajnego
Drogę powrotną ustawiłem inną ale prawie równoległą do niebieskiego szlaku. Ze schroniska przez Halę Konieczną i drogą stokową za szlakiem narciarskim przez Dolinę Wielkiej Roztoki.

Hala Konieczna. Niegdyś duża hala wypasowa, a obecnie w znacznej części zarastająca lasem (tzw sukcesja leśna). Jedynie w dolnej części, na przełęczy pomiędzy Złomistym Wierchem a Konieczną Górą zachowała swój pasterski charakter. Na południowym skłonie hali znajduje się bacówka, obecnie prawdopodobnie domek letniskowy. Hala znana jest z pomnika partyzantów radzieckich z oddziału Bociana zgrupwania im. Aleksandra Newskiego w walce z Niemcami (co i licha robili sowieccy partyzanci na terenie Polski?!).


Dawniej stał tu duży pomnik do którego organizowano komunistyczne zloty młodzieży, oraz był wyznaczony szlak turystyczny zielony (ponoć jego pozostałości można jeszcze odnaleźć na kamieniach, podobnie jak pozostałości pomnika, który leży gdzieś pośród świerków).


Miejscową mało znaną atrakcją turystyczną jest perć Sosnowskiego (coś na kształt bardziej znanej Perci Borkowskiego na stokach Lubonia Wielkiego), którą można osiągnąć Halę z Doliny Wielkiej Roztoki. Szlak stromy i wymagający, ale za to atrakcyjny. Kiedyś się tam wybiorę. W internecie pełno jest relacji z przejścia czy zjazdu rewerem tym nieznakowanym szlakiem


Idąc w dół nie mogliśmy się nadziwić jakie trzeba mieć umiejętności narciarskie, żeby pokonać ten szlak. Zarówno w górę, ale szczególnie w dół. Droga stokowa którą wyznaczono szlak narciarski wznosi się miejscami dosyć stromo, a także tworzy ostre skręty. Łatwo jest więc wypaść z drogi i wylądować w chaszczach na poboczu.


Zaczął padać deszcz. Wyjęliśmy więc kurtki. Schodząc caly czas w dół osiągamy w końcu dno doliny i mijamy duży mur skalny zwany Borsudzyny (od nazwy potoku). Mapa turystyczna podaje inną nazwę Boruczyny, a potok nazywa Szczecina. Obie nazwy raczej błędne. Ten mur skalny to rumowisko skalne stanowiące kontynuację rumowiska na Wietrznych Dziurach. Znajduje się tam kilka jaskiń szczelinowych (najdłuższa to Roztoczańska dł 130m, najkrótsza to Kocurowa Jama dł. 4m). Miejsce z klimatem, takim raczej mrocznym.


Kolejną atrakcją na szlaku jest stanowisko chronionej paproci Języcznika zwyczajnego. Ta paproć jest charakterystyczną rośliną zbiorowiska leśnego zwanego jaworzyną zboczową. Płaty tej jaworzyny występują wśród zbiorowisk buczyny karpackiej. W Polsce szacuje się areał tej jaworzyny raptem na 100ha. Oprócz Karpat wytępuje na Pogórzu Kaczwskim w jednym stanowisku (wąwóz Myśliborski koło Jawora)


Ostatnią atrakcją jest stary kamieniołom. To chyba faktycznie stary kamieniołom który został zaadoptowany na użytek ekologiczny. Jest tu wiata z tablicami informacyjnymi. Można schronić się przed deszczem, odpocząć lub pogłębić swoją wiedzę o przyrodzie.


My na szczeście nie musimy się zatrzymywać, i spokojnie osiągamy nasz samochód zaparkowany pod hotelem Ryterski.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta