Zabytki Starego Miasta

Dodano 19 lutego 2016 przez rysowanie
Zabytki Starego Miasta
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

73077
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.3
  • Dystans: 1,9 km
  • Przewyższenie: 5,95 m
  • Suma podejść: 7,28 m
  • Suma zejść: 7,81 m
  • Lokalizacja: Oświęcim
418969
Zamek w Oświęcimiu
Oświęcimski zamek to pierwotna siedziba kasztelanów oświęcimskich, od XIV wieku siedziba książąt piastowskich. Zamek spłonął w 1503r, odbudowany w XVI wieku z nakazu króla Aleksandra Jagiellończyka. W następnych stuleciach był wielokrotnie przebudowywany. Do najstarszych zachowanych zabytków należą: ceglana, gotycka wieża z XIII w., fragmenty muru obronnego z basteją oraz XVI-wieczne południowe skrzydło zamku. Mury zamkowe gościły liczne znakomite osobistości: Elżbietę i Kazimierza Jagiellończyka wraz z synem Władysławem, przyszłym królem czeskim czy Bonę Sforza d’Aragona (żonę króla Zygmunta Starego). Od 2010 roku jest siedzibą Muzeum Zamek
w Oświęcimiu.
Gotycka wieża obronna – jej budowę rozpoczęto prawdopodobnie po 1241 roku. To jedna
z najstarszych budowli ceglanych w Małopolsce i najwyższy zachowany mur gotycki na południu Polski.
Niewątpliwie jest symbolem długiej, bo 800-letniej, historii miasta. Wieża udostępniona do zwiedzania i można w niej podziwiać panoramę okolic.
418970
Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu
Historia kościoła salezjańskiego sięga pierwszej połowy XIV wieku, kiedy to książę oświęcimski Władysław, syn Mieszka I cieszyńskiego wraz ze swoją żoną Eufrozyną wybudował zespół klasztorny Dominikanów w Oświęcimiu.
Z dawnego klasztoru dominikańskiego do dziś zachowały się: kaplica św. Jacka i fragmenty murów kościoła św. Krzyża, przebudowanego na przełomie XIX i XX w. przez księży Salezjanów. Obecny wygląd kościoła jest rezultatem prac wznowionych w latach 1975-1984.
24 września 1997 świątynia została oficjalnie podniesiona do rangi lokalnego sanktuarium Maryjnego
a jednym z wydarzeń, które się do tego przyczyniło było objawienie się kilkuletniemu dziecku Matki Boskiej na murach kościoła podczas procesji Bożego Ciała w 1894 roku.
W dniach 15-17 sierpnia 2013 w Sanktuarium odbyła się peregrynacja relikwii św. Jana Bosko- założyciela zgromadzenia salezjańskiego, połączone z ogłoszeniem św. Jana Bosko patronem Oświęcimia.
418971
Kaplica św. Jacka
Jest to jedyny zachowany budynek z zespołu klasztornego Dominikanów, pełniący w I poł. XIV wieku funkcję kapitularza - miejsca narad zakonników. W podziemiach kaplicy od ponad 100 lat spoczywają szczątki dawnych książąt, kasztelanów i darczyńców zakonu dominikańskiego w Oświęcimiu.
419819
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Prawdopodobnie w miejscu dzisiejszej świątyni, już w XII wieku istniał drewniany kościół dla mieszkańców oświęcimskiego podgrodzia. Znajdował się on w obrębie grodu na wzgórzu zamkowym.
Ten pierwszy kościół w Oświęcimiu spłonął (tak jak zresztą gród i podgrodzie) w czasie najazdu Tatarów w 1241 roku. W drugiej połowie XIII wieku wzniesiono w jego miejscu nowy, murowany kościół parafialny. Liczne pożary, które miały miejsce w Oświęcimiu w XVI, XVII oraz XIX wieku spowodowały,
że kościół zmieniał swój wygląd. Pozostałościami ze średniowiecznego kościoła są kamienny portal
z zamurowanym obecnie przejściem i umieszczonym w nim wizerunkiem św. Krzysztofa oraz ostrołukowe wejście (również zamurowane) z kutymi żelaznymi drzwiami, obok wieży kościelnej.
Obecny wygląd świątynia uzyskała podczas odbudowy po ostatnim pożarze, który miał miejsce w 1881 roku. Z wyposażenia świątyni na szczególną uwagę zasługują:
- marmurowa chrzcielnica z metalową pokrywą z 1613 r
- naturalnej wielkości figury św. Piotra i św. Pawła
- dwa krucyfiksy z XVII i XVIII wieku
419830
Muzeum Żydowskie i Synagoga
Muzeum Żydowskie i Synagoga w Oświęcimiu to jedne z ostatnich śladów obecności żydowskiej społeczności w mieście. Synagoga została wybudowana przez Stowarzyszenie Studiujących Misznę (hebr. Chewra Lomdej Misznajot) w latach 1913-1918 i funkcjonowała do roku 1939. Podczas wojny jej wnętrze zostało całkowicie zniszczone. Po II wojnie światowej grupa oświęcimskich Żydów, ocalałych z zagłady przywróciła jej pierwotną funkcję. Po opuszczeniu przez nich Oświęcimia w budynku znajdowały się m. in. magazyny i hurtownia dywanów . W 1998 roku synagoga została zwrócona Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, która przekazała ją na rzecz Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. W części dla mężczyzn znajdują się dwie zabytkowe tablice. W przylegających budynkach mieści się Muzeum Żydowskie z wystawą Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia”. Wystawa główna w Muzeum prezentuje historię lokalnej społeczności żydowskiej, której początki sięgają drugiej połowy XVI wieku. Ekspozycja składa się z fotografii, dokumentów, zabytkowych eksponatów oraz multimediów, w tym wspomnień byłych żydowskich mieszkańców miasta.
Częścią Muzeum Żydowskiego jest także odrestaurowany dom ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia, Szymona Klugera, zaadaptowany na Café Bergson - wegetariańską kawiarnię oraz miejsce wystaw czasowych.
419836
Rynek Główny
Trasa przebiega wzdłuż następujących ulic: pl. Tadeusza Kościuszki – ul. Sienkiewicza – ul. Mickiewicza – ul. Piastowska – ul. Mikołajska – ul. Jagiełły – ul. św. Jana Bosko – ul. Joselewicza – ul. Dąbrowskiego – ul. Zamkowa – pl. ks. Skarbka – ul. Kościelna – ul. Mayzla – Rynek Główny – ul. Mickiewicza – ul. Sienkiewicza – pl. Tadeusza Kościuszki

Opis trasy: http://web.um.oswiecim.pl/oswiecim/?q=content/trasa-1-zabytki-starego-miasta
Trasę poleca
Urząd Miasta Oświęcim
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta