Bieg rozpoczynamy obok stadionu przy hotelu Maraton na ul. Turystycznej 4. Hotel jest miejscem w w którym praktycznie cały rok przebywają olimpijczycy z wielu dyscyplin sportu przygotowując się do najważniejszych zawodów. Kierujemy się pod górkę by przed hotelem Mauritius skręcić w dół w ulicę Morcinka, prowadzącą do hotelu Bosman. Po 150m odbijamy w lewo na ścieżkę by przedostać się nią przez mały las przy torach kolejowych do ulicy Szpitalnej. Zbiegamy w dół do Kościoła pod wezwaniem wezwaniem Bożego Ciała, po drodze mijając cmentarz. W Kosciele wybudowanym w latach 1884-1886 w stylu neoromańskim znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, poświęcony przez papieża św. Piusa X oraz obrazy i sztandary namalowane przez Wlastimila Hofmana. Od tego momentu biegniemy niebieskim szlakiem. Z ulicy Hofmana w momencie kiedy ukazują się nam przepiękne widoki na Karkonosze zbiegamy w lewo na ścieżkę. Poruszmy się chwilowo przez las i na skraju lasu by po pokonaniu polany wbiec niebieskim szlakiem prosto w las. Po krótkim biegu mijamy dom Vlastimila Hofmana. Artysta mieszkał w nim od 1947r do swojej śmierci w 1970r. Wiele jego obrazów jest własnością mieszkańców Szklarskiej Poręby. Dom należy obecnie do rąk prywatnych lecz właściciele udostępniają niewielką wystawę poświęconą artyście. Czynne codziennie od 10 do 16-wstęp wolny.
Podążając dalej dobiegamy do Złotego Widoku. Przed oczyma rozciąga się nam wspaniała panorama Karkonoszy od Śnieżki poprzez Słoneczniki, Długi Grzbiet, Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły, Łabski Szczyt po Szrenicę. Miejsce to jest chętnie odwiedzane już od Średniowiecza. Niecały kilometr dalej naszym oczom ukazuje się Chybotek. Jest to blok skalny, z którego największy kamień o średnicy ok 4m daje się bardzo łatwo rozkołysać. Z Chybotkiem związana jest legenda mówiąca o tym, że zamykał on wejście do podziemnego skarbca. Po chwili wybiegamy z lasu i docieramy do ulicy Pastowskiej. Skręcamy w lewo i rozpoczynamy delikatny ale długi podbieg po asfalcie. Mijamy Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny wybudowany w latach 1755-87, w stylu protestanckiego baroku, z najwyższą wieżą wśród wszystkich kościołów w Szklarskiej Porębie. Wnętrze kościoła zdobi barokowa ambona oraz zabytkowy, kryształowy żyrandol. Zobaczymy tu również cykl Różańcowy złożony z 15 obrazów Wlastimila Hofmana.
Poruszając się ulicą Piastowską, która przechodzi w ulicę Górną możemy podziwiać panoramę Karkonoszy oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Docieramy do ulicy Armii Krajowej-trasa 404 Szklarska Poręba-Swieradow. Skręcamy w prawo i rozpoczynamy podbieg na Zakręt Śmierci. Po kilometrowej wspinaczce i 400 metrowym wypłaszczeniu dobiegamy na miejsce.
Zakręt Śmierci to bardzo ostry zakręt o 180stopni. Zyskał złą sławę przez wypadki spowodowane przez nieostrożnych kierowców. Jest to punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Wybudowany został w latach 1935-1937. Wracamy 400m i zbiegamy z drogi 404 w prawo skos na drogę szlaku rowerowego 11. Dobiegamy do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym prowadzącym na Wysoki Kamień i skręcając w lewo zbiegamy do pierwszych zabudowań osiedla Podgórzyn. Możemy w tym miejscu podziwiać widoki no Kotlinę Jeleniogórską i Góry Kaczawskie. Trzymając się czerwonego szlaku mijamy apartamenty mieszkalne i wbiegamy za nimi w prawo do lasu. Wybiegamy z lasu na ulicę Armii Krajowej przy torach kolejowych. Skręcamy w prawo, przebiegamy pod wiaduktem kolejowym i kończymy trasę przy stadionie. Trasa wycieczki doskonale nadaje się na rower.