Wycieczką zaczynamy na rynku w Olsztynie zostawiając zamek za sobą. Kierujemy się na północ w stronę Gór Towarnych i Kusiąt. Gdy kończą się zabudowania z zaczyna las skręcamy z drogi asfaltowej do porośniętego gęstym mchem sosnowego lasu zaczynając spacer po Jurze.
Po drodze po stronie prawej mijamy cmentarz ofiar II wojny światowej wraz z charakterystycznym pomnikiem. Stąd obieramy kurs na najbliższe wzniesienie jakim jest Małe Towarne stąd widać już dalej w kierunku północnym kolejne wzniesienia, z których dalsze to Duże Towarne. Szczyt każdego z nich stanowi doskonały punkt widokowy zarówno na Częstochowę, bliższy Olsztyn wraz z Zamkiem jak i na okoliczne lasy i wzgórza. Najwyższym wzniesieniem w okolicy - widocznym z Gór Towarnych w kierunku północno-zachodnim jest mierząca 343 metry n.p.m. porośnięta lasem Zielona Góra znajdująca się w obrębie rezerwatu przyrody o tej samej nazwie.
U podnóża góry Duże Towarne znajdują się jaskinie krasowe połączone systemem korytarzy. Jakkolwiek początkowe odcinki jaskiń dostępne są dla każdego turysty wyposażonego w latarkę, tak zagłębianie się dalej wymaga podstawowych umiejętności z zakresu speleologii.
Czołganie się długimi i bardzo wąskimi korytarzami polecam jedynie dobrze przygotowanym turystom - obowiązkowa jest tu mapa jaskini! Bardzo łatwo można się zgubić w sieci korytarzy. Nagrodą dla odważnych są jednak fragmenty jaskini nie zniszczone przez turystów, gdzie nadal podziwiać można stalaktyty, stalagmity i pozostałe gdzieniegdzie pokłady kryształu.
Spod wejścia do największej jaskini dołączmy do czerwonego szlaku prowadzącego do Kusiąt.
Po dotarciu do drogi asfaltowej podążamy nią chwilę na wschód do przejazdu kolejowego, po którego przekroczeniu kierujemy się dalej na wschód drogą wiodącą pośród pól uprawnych do miejscowości Turów. Gdy kończy się droga asfaltowa skręcamy na południe w drogę polną prowadzącą w kierunku Olsztyna. Powoli osiągamy wysokość 316 m n.p.m. idąc po łagodnym wzniesieniu stanowiącym polodowcową morenę. Warto tu zwrócić uwagę na spore ilości krzemienia przyniesionego tu przez lodowiec, który na każdym kroku wystaje z pasku tworzącego wzniesienie. Polna droga wgryza się wręcz w pagórek odsłaniając jego głębsze warstwy.
Przekraczamy tory i po dotarciu do skraju lasu obieramy kurs na południowy zachód i trzymamy się głównej ścieżki by nie pobłądzić w lesie poprzecinanym w każdą stroną ścieżkami. W ten sposób docieramy do drogi asfaltowej prowadzącej do centrum Olsztyna mijając po drodze rondo, cmentarz po stronie prawej i kościół po stronie lewej kierujemy się do wejścia na zamek.
Zamek okrążamy od strony wschodniej podziwiając jego bardzo charakterystyczną wieżę i pozostałości murów. Znajdując się od strony południowej wspinamy się na wzgórze zamkowe skąd początkowo kierujemy się do mniejszej, kwadratowej wieży południowej na której znajduje się platforma widokowa z lunetą. Następnie wchodzimy na górny zamek nad którym króluje charakterystyczna wysoka wieża niedostępna do zwiedzania.
Nacieszywszy oczy widokami kierujemy się w dół do centrum gdzie kończymy wycieczkę.