Szlak na Giewont

Giewont – szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. – znany jest ze swojej wyjątkowej bryły, kształtem przypominającej rycerza, dobrze widocznej z Zakopanego. Na wierzchołku masywu długiego na 11,5 m od 1901 r. stoi 15-metrowy, metalowy krzyż, cel pielgrzymek i wyraz pobożności zakopiańskich górali. W stronę Zakopanego góra ostro opada w dół, tworząc 600-metrową ścianę skalną, niedostępną dla turystów trekkingowych. Szlak turystyczny na Giewont prowadzi od strony południowej, gdzie masyw opada łagodniej w stronę przełęczy Kondrackiej Przełęczy (1725 m). Istnieją trzy warianty trasy na Giewont, rozpoczynające się w trzech okalających masyw dolinach – Kondratowej, Strążyskiej i Małej Łąki.

Zobacz więcej tras

Z Kuźnic na Giewont

Niebieski szlak turystyczny przez Dolinę Kondratową rozpoczyna się Kuźnicach. Do Hotelu Górskiego PTTK Kalatówki idzie się szeroką, wybrukowaną rzecznymi kamieniami drogą. Niedaleko za dolną stacją kolejki linowej stoi udostępniona do zwiedzania Pustelnia Brata Alberta. Dalej wchodzimy na ścieżkę leśną, wciąż jeszcze wygodną i o niewielkim nachyleniu. W ten sposób po półtorej godziny spokojnego spaceru docieramy na Halę Kondratową, gdzie możemy odpocząć i posilić się w klimatycznym, niewielkim schronisku. Za budynkiem szlak wiedzie w górę doliny, a  nachylenie rośnie. Końcowa partia podejścia na Kondracką Przełęcz jest już bardzo stroma. Na grani skręcamy w prawo i pozostaje nam już tylko pół godziny wspinaczki do szczytu. Pod samym wierzchołkiem trasa jest mocno eksponowana, przez co zamontowano tam łańcuchy. Cała trasa na Giewont szlakiem niebieskim zajmuje niecałe 3,5 godz.

Wejście na Giewont z Doliny Strążyskiej

W Dolinie Strążyskiej w Tatrach Zachodnich jest nieco mniej turystów niż w dolinach Chochołowskiej i Kościeliskiej, jest ona też krótsza – ma tylko 2 km, ponadto od początku maszeruje się tutaj leśną ścieżką. Dodatkowym atutem doliny jest fakt, że wchodzi się do niej bardzo blisko centrum Zakopanego, z Krupówek pójdziemy ok. 20 min. Na końcu doliny w sezonie funkcjonuje niewielki bar. Tutaj też szlak czerwony na Giewont skręca w prawo i zaczyna piąć się ostrzej pod górę. Wychodzimy z lasu, obchodzimy masyw góry dookoła, droga staje się coraz bardziej stroma, przed nami coraz piękniejsze widoki. Po niecałych 2,5 godz. docieramy na Wyżnią Kondracką Przełęcz i dołączamy do szlaku niebieskiego. Na Giewont zostało nam 15 min. ostrej, ubezpieczonej łańcuchami wspinaczki. Szczyt osiągniemy więc tą drogą po trzech godzinach od dotarcia do wlotu doliny.

Wejście na Giewont z Doliny Małej Łąki      

Wędrówkę na Giewont możemy rozpocząć także z Doliny Małej Łąki, nieco podobnej pod względem charakteru do Doliny Strążyskiej. Prowadzące przez dolinę żółte znaki w ok. 3 godz. zaprowadzą nas, bez wielkiego kluczenia na znaną już z poprzednich opisów Kondracką Przełęcz. Możemy urozmaicić sobie ten wariant, skręcając u szczytu doliny (na tzw. Małej Polance) na czarną trasę, która doprowadzi nas do Przełęczy w Grzybowcu. Tam zobaczymy znaki czerwone, skręcimy za nimi w prawo i podążymy dalej do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy. Warianty nie różnią się znacząco długością.

Latem, kiedy dzień jest długi i warunki pogodowe sprzyjające, w ciągu jednego dnia spokojnie da się połączyć wejście na Giewont ze zdobyciem sąsiednich szczytów - Kopy Kondrackiej lub Kasprowego.