Szlaki górskie

Szlaki górskie - pełne niesamowitych widoków, trudnych podejść, malowniczych zakątków, wiodą niekiedy bardzo niebezpiecznymi rejonami. Góry jednak posiadają magiczną moc przyciągania, a szlaki w górach oraz ich przemierzanie, dają niesamowitą satysfakcję. Każdy, kto choć raz stanął na szczycie góry, na którą wiodło trudne podejście wymagające sporo wysiłku wie, że jest to wspaniałe uczucie. Nie bez powodu zatem szlaki górskie cieszą się tak dużą popularnością - osoby wybierające się na urlop najczęściej właśnie wybierają góry. Dlaczego? Zobaczcie sami!

Zobacz więcej tras

Krótka historia szlaków górskich

Pomysły na znakowanie tras turystycznych pojawiły się na ziemiach polskich już w połowie XIX w. i na początku dotyczyły głównie szlaków tatrzańskich. Pierwszy znakowany szlak turystyczny powstał w 1880 r. (Żabie – Krasny Łuh – Howerla, oznakował go Leopold Wajgel). Od tej pory znakowanie szlaków w najwyższych polskich górach postępowało bardzo szybko. Na początku XX stulecia została wytyczona, zaprojektowana przez ks. Walentego Gadowskiego, Orla Perć – wciąż najtrudniejszy znakowany szlak górski w naszym kraju. Rozpoczęło się też znakowanie tras w Beskidach i Sudetach, najpierw przez Niemców, szybko o monopol w tej dziedzinie zawalczyli także Polacy. W 1984 r. powstała trasa na Babią Górę, oznakowano dojścia na najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego, a później drogi na wierzchołki pozostałych masywów.

Obecnie nie wyobrażamy sobie chodzenia po górach bez znakowanych szlaków. Dzieje się tak m.in. dlatego, że większość masywów w Polsce objęta jest ochroną poprzez utworzenie na ich terenie parków narodowych, a na obszarze parku nie wolno schodzić z wytyczonych tras.

Najchętniej odwiedzane szlaki górskie w Polsce

Polacy pragnący pochodzić po górskich szlakach najchętniej wybierają Tatry. Tatrzański Park Narodowy rocznie odwiedza ponad 2,5 mln turystów! Ma to odzwierciedlenie na naszym portalu – na Traseo znajdziemy ponad 700 propozycji wycieczek w najwyższe polskie góry. Jeśli zapragniemy dowiedzieć się szczegółów o spacerze nad Morskie Oko, możemy skorzystać z ponad 50 wpisów na ten temat. Swoją wyprawę obejmującą malowniczą Dolinę Pięciu Stawów opisało ponad 100 Użytkowników! Wrażenia z wyjścia na Kasprowy Wierch zamieściło ponad 80 osób. Alternatywę dla Tatr stanowi Babia Góra – szlaki na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego opisało ponad 70 Użytkowników. Bardzo chętnie odwiedzane są Pieniny – na Traseo znajdziemy ponad 100 propozycji wycieczek w te niezwykle malownicze, a jednocześnie łatwe do wędrowania góry. Turyści z Małopolski często organizują jednodniowe wypady w Gorce – pod tym hasłem pojawia się prawie 200 tras – większość Użytkowników proponuje wycieczki górskie z Rabki lub Nowego Targu na Turbacz i z Krościenka na Lubań. W Małopolsce można także odwiedzić Beskid Wyspowy z najwyższym szczytem Mogielicą (na której znajduje się atrakcyjna wieża widokowa), Beskid Makowski i Beskid Sądecki. Mieszkańcy Górnego Śląska najbliżej mają w okolice Szczyrku lub Wisły – a więc na szlaki górskie Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. W tych dwóch malowniczych pasmach najczęściej wybierane destynacje to Pilsko, Barania Góra, Skrzyczne, Rycerzowa, Hala Rysianka i Hala Romanka. Dolnoślązacy jeżdżą zazwyczaj w Sudety. Tutaj najczęściej wybieraną opcją wycieczki są szlaki górskie Karkonoszy, w tym trasa na Śnieżkę. Wielu turystów można spotkać też na szlakach w Masywie Śnieżnika i w Górach Izerskich. Na wschodzie kraju natomiast popularne szlaki górskie prowadzą na połoniny Caryńską i Wetlińską oraz na Tarnicę w Bieszczadach. Turyści, którzy nie szukają wysokich gór, ale za to lubią spokój i mało uczęszczane regiony, odwiedzają też Beskid Niski.