Cysterski Szlak Rowerowy (CSR) to pętla o długości około 143 km, prowadząca przez północną Wielkopolskę. Trasa rozpoczyna się w Poznaniu, przy Kościele Św. Jana Jerozolimskiego, i kieruje się wzdłuż Jeziora Swarzędzkiego do Wierzenicy. Następnie prowadzi przez Owińska, Kamińsko, Zielonkę, Dąbrówkę Kościelną, Rejowiec, Antoniewo, Skoki, Lechlin, Wiatrowo, Wągrowiec, Tarnowo Pałuckie, Łekno, Bracholin, Mieścisko i kończy się w Dąbrówce Kościelnej.
Atrakcje na Cysterskim Szlaku Rowerowym
Atrakcje turystyczne (cysterskie zabytki) godne uwagi na Cysterskim Szlaku Rowerowym:
• Poznań: kościół Św. Jana Jerozolimskiego nad Jeziorem Maltańskim – początek szlaku
• Owińska: zespół klasztorny Cysterek i kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz planowana kładka pieszo-rowerową na Warcie
• Wągrowiec: zespół klasztorny Cystersów i kościół pw. św. Jakuba Apostoła.
• Tarnowo Pałuckie: kościół pw. św. Michała Archanioła, wzniesiony na miejscu dawnego klasztoru Cystersów
• Łekno: kościół pw. św. Jana Chrzciciela, związany z historią Cystersów.
Dodatkowo, szlak przebiega przez Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka i oferuje sympatyczne krajobrazy i kontakt z naturą.
Czy cysterski szlak rowerowy jest trudny?
Szlak jest odpowiedni dla rowerzystów średnio zaawansowanych. Długość 143 km sprawia, że dla wielu osób, to zbyt duży dystans np.. na jeden dzień, dodatkowo trzeba pamiętać o sumie podjazdów (ok. 270 m) i zjazdów (ok. 210 m).
Ważnym aspektem jest rodzaj nawierzchni – trasa prowadzi zarówno drogami asfaltowymi, jak i utwardzonymi drogami gruntowymi. Na niektórych odcinkach, zwłaszcza w okresie letnim, duża ilość piasku może być wyzwaniem dla rowerów z cienkimi oponami.
Nawierzchnia na Cysterskim Szlaku Rowerowym
Nawierzchnia jest odpowiednia dla rowerów górskich i trekkingowych. Szlak przebiega przez różne rodzaje dróg. Pętla z Dąbrówki Kościelnej przez Skoki, Wągrowiec i Mieścisko to w 30% droga asfaltowa w 40% utwardzona droga gruntowa i w 30% nieutwardzona droga gruntowa (w większości są to drogi o mniejszym i znikomym ruchu samochodowym). Natomiast odcinek z Poznania do Dąbrówki Kościelnej to w 37% droga asfaltowa, w 15% utwardzona, a w 40% nieutwardzona droga. Na tym odcinku w dużej mierze (29%) jedziemy dedykowaną ścieżką rowerową lub pieszo-rowerową.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część północna
Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część Południowa
Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie południowych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje zasięgiem Stęszew, Środę Wielkopolską, Kostrzyn.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szlak Piastowski
Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje praktyczne. Rok Wydania 2017