Dolina Łówczanki - Geologiczne Eldorado Roztocza

Dodano 6 kwietnia 2023 przez rysowanie
Dolina Łówczanki - Geologiczne Eldorado Roztocza
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

293037
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.3
  • Dystans: 1,6 km
  • Przewyższenie: 21,82 m
  • Suma podejść: 36,04 m
  • Suma zejść: 37,92 m
  • Lokalizacja: Polska, podkarpackie, Łówcza
1622691
Nekropolia z krzyżami bruśnieńskimi
Nekropolia w Łówczy jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu nekropolii na Roztoczu. Dzięki niedawnym pracom renowacyjnym możemy oglądać w całej okazałości nagrobki roztoczańskiego kamienia wapiennego (mioceńskiego).
1622692
Próg skalny
Pierwszy, nieregularny próg o przebiegu 330°, nawiązuje w profilu podłużnym do odsłaniających się tu na długości około 1,5 m ławic gezy.
1622693
Źródlisko
W źródlisku tym woda wypływa z niszy wyerodowanej w gezach kampanu. Wypływ wody jest pozboczowy, zawieszony około 2 m względem dna doliny. Woda wypływa ze spękanej gezy kampanu, źródlisko ma zatem charakter także szczelinowo-warstowy. Temperatura wody wypływającej ze zinwentaryzowanych źródlisk mieści się w granicach 9°C. Woda ma stosunkowo wysoką (460 mg/l mg∙dm3) mineralizację. W składzie jonowym dominują jony HCO3 i Ca.
1622694
Próg skalny
Kolejny próg skalny jest widoczny na północ od źródliska, w odległości około 70 m od poprzedniego. Jest on także stosunkowo niski, tworzy dwie niewysokie (do 10 cm) kaskady o przebiegu 40°. Stopnie skalne nawiązują do grubości ławic gez marglistych kampanu dolnego. Próg ten znajduje się poniżej niewielkiego (R = około 3 m) zakola koryta Łowczanki.
1622695
Strefa źródliskowa
Strefa źródliskowa znajduje się w strefie holoceńskiej zerwy zboczowej na południowym zboczu doliny. Wypływy są zawieszone na około 5 m ponad korytem doliny. Charakterystyczne dla tego źródliska są martwice wapienne, ułożone kaskadowo, odsłaniające się niemal na całej długości bruzdowych rynien odprowadzających wodę.
1622718
Źródło
Źródło przy ścieżce, niedaleko cerkwi.
1622728
Łówczanka
1622729
Meandry Łówczanki
Spektakularnie meandrujące koryto Łówczanki.
1622730
Podejście
Strome podejście jednym ze stoków doliny Łówcznaki
1622731
Cerkiew nad przepaścią
Cerkiew w Łówczy usytuowana jest nad stromą przepaścią, która nadaje jej szczególnego uroku, gdy patrzymy na nią od dołu.
1622732
DOLINA ŁÓWCZANKI
Dolina Łówczanki, o całkowitej długości około 4 km km w granicach Roztocza, jest stosunkowo głęboko (od 5 do 15 m) wciętą formą erozyjną o profilu poprzecznym w kształcie litery V, zwłaszcza w górnym odcinku. Dolinę charakteryzuje także stosunkowo duży, niewyrównany spadek w profilu podłużnym. Dolina w przekroju poprzecznym przypomina debrzę (wąwóz). Forma ta rozwinęła się w zwietrzelinie skał kredowych i mioceńskich. W dolnej części jest wyerodowana w zwietrzelinie gez kampanu przykrytej lokalnie piaskami glaukonitowymi badenu, zaś w górnej – w badeńskich wapieniach detrytycznych i muszlowcach. Debrze należy do form zmywowych utworzonych przez wody opadowe, spływające linijnie. Procesy erozyjne, które prowadzą do utworzenia debrzy polegają na rozmywaniu, wymywaniu, wydzieraniu i przenoszeniu cząstek gruntu przez wody opadowe spływające linijnie. Stanowi to kontynuację procesu erozji bruzdowej, ale o większym natężeniu, związanym z większą koncentracją spływu. Z rozwojem tego rodzaju form erozyjnych wiąże się występowanie szeregu zjawisk i drobnych form, m.in. progi skalne w korycie oraz nisze źródliskowe.
źródło informacji: geostanowiska.pgi.gov.pl
Łówcza czeka na odkrycie. Dolina, która biegnie przez środek wsi jest naszpikowana ciekawostkami geologicznymi i stanowi żywą księgę z życia Ziemi odsłaniając przed nami historię Kredy i Miocenu. Na obecną chwilę nie ma tutaj ścieżki i trzeba przedzierać się przez krzaki, by dotrzeć do ciekawych miejsc. Trasa ta jest tak skonstruowana, by na jak najkrótszym odcinku zobaczyć maksymalną ilość atrakcji geologicznych tej doliny.

Dolina Łówczanki, o całkowitej długości około 4 km km w granicach Roztocza, jest stosunkowo głęboko (od 5 do 15 m) wciętą formą erozyjną o profilu poprzecznym w kształcie litery V, zwłaszcza w górnym odcinku. Dolinę charakteryzuje także stosunkowo duży, niewyrównany spadek w profilu podłużnym. Dolina w przekroju poprzecznym przypomina debrzę (wąwóz). Forma ta rozwinęła się w zwietrzelinie skał kredowych i mioceńskich. W dolnej części jest wyerodowana w zwietrzelinie gez kampanu przykrytej lokalnie piaskami glaukonitowymi badenu, zaś w górnej – w badeńskich wapieniach detrytycznych i muszlowcach. Debrze należy do form zmywowych utworzonych przez wody opadowe, spływające linijnie. Procesy erozyjne, które prowadzą do utworzenia debrzy polegają na rozmywaniu, wymywaniu, wydzieraniu i przenoszeniu cząstek gruntu przez wody opadowe spływające linijnie. Stanowi to kontynuację procesu erozji bruzdowej, ale o większym natężeniu, związanym z większą koncentracją spływu. Z rozwojem tego rodzaju form erozyjnych wiąże się występowanie szeregu zjawisk i drobnych form, m.in. progi skalne w korycie oraz nisze źródliskowe. źródło informacji: geostanowiska.pgi.gov.pl

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia
Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia region geograficzny w południowo-wschodniej Polsce. Sięga od Jarosławia po Korczowę na południu (cała autostrada A4) aż po Bełżec i Susiec na północy. Prezentuje niezwykle atrakcyjny turystycznie, choć wciąż mało popularny i...

Mapa Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta