Trasa poprowadzona jest przez najciekawsze zabytki położone na południe oraz na wschód od Radomia. Rozpoczynamy (bądź też kończymy) przy Muzeum Wsi Radomskiej. Na zwiedzanie całego skansenu warto poświęcić minimum dwie godziny. Warto zaplanować przyjazd w trakcie dodatkowych imprez, choć wtedy oczywiście będzie więcej ludzi.
Wyjeżdżamy z Radomia i lokalnymi drogami kierujemy się do Bardzic. W tej niewielkiej miejscowości ukryty jest uroczy zespół sakralny. Co ciekawe, nie stoi on tam 'od zawsze' - został przeniesiony na obecne miejsce z Białobrzegów w latach 1955-56. Otoczony jest bujną roślinnością, która z jednej strony nadaje bardzo dużo uroku, z drugiej jednak utrudnia wykonanie dobrych fotografii. Więcej informacji o obiekcie: http://www.drewnianemazowsze.pl/bardzice-kosciol/
Kierujemy się dalej na południowy-wschód. Droga jest dość kręta, tu i ówdzie natrafiamy na relikty dawnej zabudowy wiejskiej - drewniane chaty czy stodoły. Niestety jest ich coraz mniej i z roku na rok notujemy straty w tym zakresie... Przy kompleksie stawów w Stanisławowie stoi stary młyn wodny, przerobiony na małą elektrownię wodną. Niestety nie ma już koła wodnego. Niestety obecnie brak dostępu do wnętrza.
Dojeżdżamy do Iłży, miasta pełnego zabytków. Z punktu widzenia miłośnika architektury drewnianej zainteresować może dawny młyn, który został zaadaptowany na bar (niestety obecnie nieczynny). Warto wspiąć się na górę, na której położony jest gotycki zamek, przejść się po miasteczku, zobaczyć ładny gotycki kościół z gontowym dachem oraz wstąpić choć na chwilę do lokalnego muzeum.
Kierujemy się dalej na wschód. Po drodze mijać będziemy kilka drewnianych chałup, kościół w Pasztowej Woli (z II połowy XX wieku), natomiast nas interesować będzie kościół w Aleksandrowie Dużym. Nie jest to obiekt katolicki, a polskokatolicki! Jest to jeden z nowszych zabytków, wpisany do rejestru dopiero w 2017 roku.
Kierujemy się jeszcze dalej na wschód i dojeżdżamy do Solca n/Wisłą. W tym niewielkim miasteczku możemy zobaczyć dwa bardzo ciekawe obiekty - kościół drewniano-murowany na cmentarzu oraz dom podcieniowy przy rynku. Oba są rzadkimi przykładami tego rodzaju budowli na terenie naszego województwa. Szczególnie domy podcieniowe, częściej spotykane na południu Polski, w części centralnej są właściwie niespotykane.
Wracając w kierunku Radomia warto zatrzymać się na chwilę w Zwoleniu, gdzie na ładnym rynku zlokalizowana jest smaczna pizzeria. Wycieczkę kończymy w Jedlni - Letnisko, gdzie podziwiać możemy ładny drewniany kościół i drewniane domy letniskowe. Jeśli mamy trochę czasu przed zachodem słońca, warto posiedzieć nad Zalewem Siczki bądź pochodzić po okolicznych lasach - świeże powietrze dobrze zrobi po całym dniu jeżdżenia samochodem :)
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Kozienicka
Mapa turystyczna "Puszcza Kozienicka" przedstawia kompleks leśny w środkowej Polsce, położony na obszarze Równiny Kozienickiej, na granicy powiatów kozienickiego i radomskiego. Dzisiejsze jej granice wyznaczają: od północnego zachodu rzeka Radomka, od północnego wschodu dolina Wisły, a od południa droga Radom – Puławy.
Pomimo szumnej nazwy, jest to bardzo rozczłonkowany, dość duży kompleks leśny, leżący pomiędzy Radomiem a Wisłą oraz kilka mniejszych obszarów leśnych, znajdujących się w okolicach Pionek i Zwolenia. Największe z nich to uroczyska Miodne i Policzna. Integralnie związana z Puszczą Kozienicką jest lewobrzeżna część doliny Wisły, od wysokości Puław do ujścia Radomki. Na jej obrzeżach znajdują się miasta Kozienice, Pionki i Zwoleń. Najcenniejsze fragmenty Puszczy objęte są ochroną w postaci rezerwatów i Kozienickiego Parku Krajobrazowego.
Puszczę Kozienicką najlepiej zwiedzać na rowerze. Warto przy tym skorzystać z wytyczonych w terenie i zaznaczonych na mapie szlaków rowerowych. Jest to również atrakcyjne miejsce na spacery.