Powstanie zamku nie jest do końca wyjaśnione. Wielu historyków uważa, że fundatorem zamku był biskup krakowski Jan Muskat. Istnieje jednak dokument z 1306 r., z którego wynika, iż Władysław Łokietek obiecuje przekazać już istniejącą warownię na własność biskupa. Stąd wynikałoby zatem, że zamek powstał w XIII w. Biskup Jan Muskat prawdopodobnie nigdy nie został właścicielem zamku, gdyż w dokumencie z 1308 r. występuje już książęcy starosta chęciński.
Zamek był ważnym ośrodkiem administracyjno-militarnym. Tu zapadały ważne decyzje państwowe, stąd wyruszono w 1331 r. pod Płowce, tu przebywały liczne koronowane głowy, tutaj także przetrzymywano jeńców krzyżackich po bitwie pod Grunwaldem, a także skarbiec koronny za czasów Łokietka.
Po wygaśnięciu dynastii Jagiellonów zainteresowanie zamkiem spadło, a prowadzone w XVI wieku prace budowlane ograniczały się do powierzchownych napraw. W 1588 roku z zamku przeniesiono do kościoła w mieście księgi ziemskie, zniszczenie dosięgło warownię w 1607 roku, kiedy po zdobyciu przez rokoszan zebrzydowskich zamek został spustoszony i podpalony. W 1610 roku odbudowy podjął się Stanisław Branicki, któremu przyznano starostwo chęcińskie. Podczas potopu szwedzkiego wojska Rakoczego w 1657 roku zniszczyły zamek, nadal jednak potem użytkowany przez starostę. Kolejne zniszczenia szwedzkie z 1707 roku były już na tyle poważne, że zamek został opuszczony i stan ruiny się pogłębiał.
Po drugiej wojnie światowej pozostałości zabezpieczono jako trwałą ruinę i udostępniono zwiedzającym.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ
APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Świętokrzyskie
Mapa turystyczna "Góry Świętokrzyskie" przedstawia całość masywu, położonego w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Niezbyt wymagający teren sprawia, że jego ścieżki przemierzać mogą także mniej doświadczeni turyści. Obszar przedstawiony na mapie zamyka się w granicach: Końskie na północy, Raków na południu, Ostrowiec Świętokrzyski na wschodzie, Dobrzeszów na zachodzie. Rok wydania 2023
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ponidzie
Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze miasta regionu: Chęciny, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn. Doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych daje utworzony na rzece Czarnej Staszowskiej zbiornik Chańcza. Rok wydania: 2024