category-icon

LGD Blisko Krakowa - Szlak Kajasówki

5.0 km
82 m
Przeginia Duchowna

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2014-05-15
Przeginia Duchowna
category-icon
5.0 km
82 m
84 m
2.7/6
Pieszy spacer po wzgórzu Kajasówka wiedzie przez teren rezerwatu przyrody nieożywionej „Kajasówka”. Całe wzgórze, zbudowane z wapieni jurajskich, tworzy tzw. zrąb Kajasówki, wąski i długi garb o stromych zboczach południowych, gdzie wzdłuż linii uskoku powstały liczne wychodnie skalne (a później też kamieniołomy) oraz łagodniejszych północnych. Na skalnych urwiskach zachowały się fragmenty muraw ciepłolubnych z ciekawą roślinnością (wiele rzadkich roślin chronionych). Ścieżka prowadzi w wielu miejscach pośród zarastających wzgórze krzewów, ale także skrajem urwisk, skąd rozciąga się piękny widok ponad doliną Wisły ku Pogórzu Wielickiemu i Beskidom. W ten sposób dochodzi się aż do wschodniego krańca wzgórza, które ma formę skalnej ostrogi – końcowy odcinek prowadzi po wąskiej grzędzie skalnej między urwiskami kamieniołomów.
Cała trasa jest dość dobrze oznakowana jako ścieżka dydaktyczna (czerwono-biały kwadrat) i tworzy pętlę, zaczynającą się na śródleśnym parkingu u stóp wzgórza przy drodze z Rybnej do Przegini Duchownej i Czernichowa.
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024