category-icon

MTB Cisna - Wołosań - Chryszczata - Duszatyn - Smolnik - Cisna

54 km
7 h 23 min
1.1 km
Cisna
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-10-03
Cisna
category-icon
54 km
1145 m
1151 m
7 h 23 min
6/6
Charakterystyka trasy.
Szlak MTB - górsko-szosowy z licznymi atrakcjami, przeznaczony dla wprawionych i dobrze przygotowanych kondycyjnie kolarzy-turystów.
Suma przewyższeń i odległość plus skala trudności może zrobić spore wrażenie. Wszystko to jest jednak nagrodzone wspaniałymi widokami, a w szczególności o tej porze roku.

Opis
Trasę przejechałem rowerem Trek x-caliber 8 2019, tj. żaden elektryk ze wspomaganiem.
Start trasy w Cisnej zaczyna się od rozgrzewki podjazdem do Schroniska pod Honem. Szczególnie ostatnie mety potrafią dogrzać. Przy schronisku dwie minutki przerwy i w drogę do góry czerwonym szklakiem GSB. Po kilku metrach błoto i pochylenie nie pozwala na jazdę więc trzeba pchać rower pod nieczynnym wyciągiem. Później kawałkami da się wsiąść na siodło - i tak aż do Hona, a później do Osiny. Im większa wysokość tym podjazdów, po których nie da się jechać jest mniej - trafiają się korzenie i kamienie, gdzie trzeba z buta. Błota stosunkowo mało. Docieram do Wołosania, gdzie robię pauzę na uzupełnienie płynów i posiłek. Na graniach daje się we znaki mocny boczny wiatr. Teraz zjazd daje trochę radości i odpoczynku, chociaż czujność musi być non stop. To kamień, to korzeń... Przed Jawornym po prawej stronie polana widokowa - zapiera dech w piersiach. Trzeba jechać dalej - na szczyt, a z niego już zjazd do Przełęczy Żebrak. Na szlaku nikogo - jak narazie - samotność. Trochę obaw o nieprzewidziane spotkanie z bieszczadzkim zwierzem.
Kolejna pauza na przełęczy. Pierwsze osoby na szlaku.
Teraz ku Chryszczatej - trafił się rowerzysta ze wspomaganiem i "żubrza mina" na szlaku - z mocnym podjazdem pod szczyt. Kolejna pauza - posiłek, zdjęcia i w dół. Po drodze krzyże upamiętniające poległych tu żołnierzy w I wojnie światowej. Stromo - bardzo stromo. Pierwsza i jedyna banalna "gleba" - na szczęście bez konsekwencji.
Ręce bolą od hamowania - mocno na tylnym kole. Docieram do jeziorek. Na szczęście stosunkowo mało ludzi co ułatwia zjazd.
Nad nimi można byłoby spędzić cały dzień - pogoda idealna. Ludzi też nie brakuje... Zdjęcia i cieszenie oka. W dół! Tu już dużo gorzej ze względu na tłumy. Trzeba uważać - ale na kółkach już nie jestem sam. Po drodze jeszcze wodospad na Olchowatym.
W Duszatynie, aż "duszno" od ilości samochodów i turystów. W planie miałem od dłuższego czasu wizytę na przełomie Osławy i starym moście kolejki wąskotorowej. Możliwość dotarcia w to miejsce to zasługa jednego z bieszczadzkich biur podróży.
Czas na drogę powrotną - teraz już łatwiej (po asfalcie), za to można więcej czasu poświecić na podziwianie "świata". Po drodze do Smolnika 4 razy przejazd brodem przez Osławę. Niestety nie udało się uniknąć zamoczenia butów. Brakło czasu na kilka planowanych punktów, tj. odwiedziny schroniska nad Smolnikiem, Cerkwi św. Mikołaja w Smolniku i Bieszczadzkie Smaki. Następnym razem - to na pewno dobry pretekst do powrotu na tą trasę.
Długi i męczący - pod wiatr - podjazd do wieży widokowej "Szczerbanówka". Ostatnia pauza i teraz z górki do Cisnej.

W podsumowaniu
Trasa dla szukających urozmaicenia, pięknych widoków, samotności, wyrypy i nie wiem czego jeszcze. Dwa szczyty do korony Bieszczad - Wołosań i Chryszczata.
Przy planowaniu trasy poleciłbym sprawdzenie wcześniejszych warunków pogodowych. Po deszczach może być naprawdę ekstremalnie ciężko. Jesienią, gdy liście już opadną też może być niebezpiecznie.
Kiedyś będę chciał to powtórzyć, ale na pewno w towarzystwie.
W razie wypadku lub jakiegoś innego zdarzenia przy mało uczęszczanym szlaku mogłoby to mieć katastrofalne konsekwencje.

Do zobaczenia na szlaku!
Wojtek

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bieszczady - Cisna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Cisna i okolice

Mapa Bieszczadów w okolicach Cisnej - miejscowość jest  wcentralnej części mapy. Na mapie znajdują się miejscowości: Jabłonki, Zatwarnica, Łopienka, Wetlina, Balnica. Znajdziemy tu trasy rowerowe, szlaki piesze i ścieżki przyrodniczo-edukacyjne. Podane są długości czasu przejść. Rok wydania 2022

Bieszczady - Bieszczadzki Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Bieszczadzki Park Narodowy

Mapa swym zasięgiem obejmuje obszar od Woli Michowskiej do Tarnawy Niżnej oraz od Worka Bieszczadzkiego do Jeziora Solińskiego. Są tu wszystkie połoniny: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała i Duża Rawka oraz Pasmo Jeleniowatego (obok Mucznego) z nowo wybudowaną wieżą widokową. Worek Bieszczadzki pokazano na osobnym kartoniku.  Pokazano tu wszystkie szlaki i ścieżki dydaktyczne z ich długościami i czasami przejść. Przy trasach rowerowych podano ich długości. Ponadto na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście. 

Bieszczady
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady

Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej. Obszar mapy obejmuje: Bieszczadzki Park Narodowy, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie, Góry Sanocko-Turczańskie, fragment pogórzy (Bukowskie i Leskie) oraz najpopularniejsze miejscowości turystyczne: Ustrzyki Górne i Dolne, Wetlina, Cisna, Komańcza, Solina, Lesko. Rok wydania 2024

Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie

Obszar mapy Bieszczadzkie Pogranicze od północy wyznaczają Komańcza i Zatwarnica, od zachodu - słowackie Medzilaborce, od wschodu- Przełęcz Użocka („worek bieszczadzki”), od południa Snina i słowacko-ukraińskie przejście graniczne Ubla. 
Na mapie zaprezentowana jest cała trasa samochodowa z Bieszczadów na stronę słowacką i dalej na Ukrainę. Rowerem możemy dodatkowo przekroczyć granicę wygodną drogą z Cisnej przez Przełęcz nad Roztokami (Przeł. Ruska), a poza parkiem istnieje kilka innych możliwości przejazdów terenowych. Mapa obejmuje aż 3 parki narodowe: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Narodowy Połoniny oraz częściowo Użański Park Narodowy. Wydanie mapy poprzedziła gruntowna weryfikacja terenowa oraz konsultacje ze „znawcami” terenu, efektem czego jest aktualna sieć szlaków turystycznych, dokładna lokalizacja zabytków architektury sakralnej, cmentarzy wojennych, pomników przyrody i innych ciekawych obiektów. Dużo uwagi poświęciliśmy na weryfikację i odpowiednią klasyfikację sieci dróg - wyróżniając te wyasfaltowane i szutrowe (utwardzone). Zrobiliśmy to z myślą o rowerzystach. Wskazaliśmy również miejsca zakazu wjazdów dla pojazdów samochodowych. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz Gorlice na północy po polsko-słowackie pogranicze na południu. Rok wydawnia 2023

Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie

Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo (organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, partnerzy biznesowi), powstałe w celu zrównoważonego rozwoju przygranicznych polsko-słowacko-ukraińskich.

Wyznakowano wówczas prawie 900 km szlaków po polskiej i słowackiej części obszaru wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” (utworzonego w latach 90. XX w. przez UNESCO na styku najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski, Słowacji i Ukrainy).

Szlak „Zielony Rower” powstał zgodnie z filozofią greenways – wielofunkcyjnych, zielonych szlaków służących niezmotoryzowanym użytkownikom, prowadzących wzdłuż naturalnych korytarzy ekologicznych lub historycznych tras handlowych, które są zarządzane przez miejscowe społeczności w celu pobudzania zrównoważonego rozwoju i promocji zdrowego stylu życia. Zielone szlaki tworzą ramy dla realizacji lokalnych inicjatyw społecznych i projektów związanych z ochroną przyrody i krajobrazu, zachowaniem dziedzictwa kulturowego, turystyką przyjazną dla środowiska i zrównoważonym transportem.

Obecnie po stronie polskiej oznakowanie w terenie praktycznie przestało istnieć, a całe przedsięwzięcie wymaga modernizacji i rewitalizacji. Zadania tego podjęła się Fundacja Bieszczadzka. Prezentowane na mapie trasy, to nieoznakowane jeszcze propozycje nowych przebiegów Szlaku „Zielony Rower” GKW, które uwzględniają zmiany jakie zaszły po 20 latach, przede wszystkim kilkukrotnie bardziej intensywny ruch samochodowy. Są pomyślane tak, aby pokazać najatrakcyjniejsze przyrodniczo i kulturowo fragmenty Bieszczadów, w jak najmniejszym stopniu zagrażając bezpieczeństwu poruszających się po szlaku rowerzystów.

Mapa pokazuje również bardzo dobrze oznakowany ok. 50 km odcinek szlaku Zelený bicykel - Greenway Východné Karpaty na Słowacji - na obszarze Bukovskich Vrchów. Prezentuje też koncepcyjny przebieg szlaku Зелений велосипед Greenway Східні Карпати w ukraińskiej części Karpat Wschodnich.

Mapa w aplikacji powstała w ramach projektu Szlak "Zielony Rower" Greenway Karpaty Wschodnie – reaktywacja, realizowanego przez Fundację Bieszczadzką ze środków Narodowego Funduszu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWE FIO na lata 2021-2030.

logotypy-aplikacja-zielony-rower.jpg

Miejscowości na trasie