category-icon

Ostrowiec Św. - Ćmielów - Krzemionki Opatowskie

43 km
2 h 37 min
283 m
Polska, świętokrzyskie, Ostrowiec Świętokrzyski

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-08-26
Polska, świętokrzyskie, Ostrowiec Świętokrzyski
category-icon
43 km
283 m
198 m
2 h 37 min
5.6/6
Początek trasy w centrum Ostrowca Św., na skrzyżowaniu ulic Polnej z Radwana, po czym kierujemy się ulicą Radwana w dół.
Na skrzyżowaniu przy którym mieści się kolegiata pw. św. Michała Archanioła z początku XVII wieku skręcamy w ulicę Słowackiego. Tam mijamy targowisko miejskie i dojeżdzamy do ulicy Kilińskiego.
Następnie udajemy się w stronę Denkowa, gdzie zwiedzamy Rynek, tamtejszą figurę św. Floriana oraz Kościół św. Stanisława Biskupa z końca XVII wieku, po czym przejeżdżamy rzekę Kamienną i kierujemy się w stronę Ćmielowa.
W Bodzechowie po prawej stronie od głównej drogi można obejrzeć rezerwat przyrody Lisiny Bodzechowskie.
Na około 1km przed Ćmielowem na osoby chętne wypoczynku czeka malowniczy zalew zbudowany przy rzece Kamiennej. Można tam zrobić mały postój aby zebrać siły na dalszą podróż.
Po postoju wracamy do głównej trasy i niebawem jesteśmy w Ćmielowie, gdzie zwiedzamy jedną z najstarszych w Polsce fabryk porcelany powstałą na przełomie XVII i XVIII wieku. Jest tam utworzone żywe muzeum więc można śmiało wejść i przyjrzeć się tamtejszym wyrobom.
Znajduje się ono przy głównej drodze więc nie ma problemów z odnaleziem tej atrakcji.
Po odwiedzeniu muzeum porcelany, można zwiedzić jeszcze kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowany na początku XIV wieku oraz ćmielowski rynek, a tam Pomnik Bojowników o Niepodległość postawiony w formie kolumny.
Następnie skręcamy w ulicę Zamkową i kierujemy się leśną, asfaltową drogą w stronę Rudy Kościelnej. Mniej więcej w połowie tej drogi znajduje się leśny parking gdzie można odbyć kolejny postój.
Gdy dotrzemy do Rudy Kościelnej, przy samym wyjeździe z lasu widzimy tamtejszy zespół dworski z XVII wieku wraz z przylegającą do niego gorzelnią.
Na niewielkim wzniesieniu w centrum wsi, w otoczeniu okazałych lip wznosi się zabytkowy drewniany kościół wybudowany w 1766 r.
Dalsza część trasy to podróż przez wioski takie jak Stoki Stare, Boria, Magonie, Sudół w stronę Ostrowca Św. Lecz to jeszcze nie koniec atrakcji na tej trasie.
We wsi Sudół skręcamy za drogowskazem na Krzemionki Opatowskie, gdzie mieści się rezerwat archeologiczny, a tam kopalnia krzemienia pasiastego eksploatowana w latach ok. 3900-1600 p.n.e. Kopalnia ta należała do jednej z najważniejszych w Europie. W rezerwacie znajduję się również fascynująca rekonstrukcja wioski neolitycznej.
Jest tam również wyznaczone specjalne miejsce na ognisko, które może być dobrym uwieńczeniem ciężkiej podróży.
Po odbyciu wizyty na Krzemionkach, wracamy do głównej trasy na Ostrowiec. W Sudole przy naszej trasie zobaczymy jeszcze pomnik ustawiony w miejscu walk powstańczych z 1863r. następnie spokojnie dojeżdzamy do centrum miasta.

Jest to dość wymagająca trasa ze względu na licznie występujące pagórki, lecz wolnym tempem można ją spokojnie przejechać.
Na szczególną uwagę w tej podróży zasługują przede wszystkim muzeum porcelany w Ćmielowie oraz opisane wyżej Krzemionki Opatowskie. Na prawdę warto zobaczyć te atrakcje na własne oczy.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wyżyna Sandomierska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016

Góry Świętokrzyskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Świętokrzyskie

Mapa turystyczna "Góry Świętokrzyskie" przedstawia całość masywu, położonego w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Niezbyt wymagający teren sprawia, że jego ścieżki przemierzać mogą także mniej doświadczeni turyści. Obszar przedstawiony na mapie zamyka się w granicach: Końskie na północy, Raków na południu, Ostrowiec Świętokrzyski na wschodzie, Dobrzeszów na zachodzie. Rok wydania 2023

Miejscowości na trasie