category-icon

Pałac w Bożkowie perła architektury czy ruina ?

117 km
6 h 35 min
772 m
Polska, dolnośląskie, Stronie Śląskie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-09-11
Polska, dolnośląskie, Stronie Śląskie
category-icon
117 km
772 m
798 m
6 h 35 min
5.5/6
Pierwsza wzmianka o pałacu w Bożkowie pochodzi z lat 1787 - 1791 i wymieniany jest jako rezydencja Alexandra hr. von Magnis. Po pożarze w 1870 r. został generalnie przebudowany i rozbudowany. W 1956 r. został ponownie odremontowany i przez wiele lat mieściła się w nim szkoła.

Pałac jest potężną wielotraktową budowlą z wielką wieżą od strony północno - wschodniej oraz drugą, mniejszą od strony północno - zachodniej.

Założenie posiada trzy kondygnacje i zbudowane jest na planie nieregularnym. Część pałacu zachowała jeszcze swoje barokowe cechy.

W najbliższej okolicy pałacu znajduje się barokowy pawilon ogrodowy wzniesiony na przełomie XVII / XVII w. oraz płyty nagrobkowe z herbami z XVI w. Na uwagę zasługują również przepiękny park z rozległymi tarasami. Poniżej jednego z nich znajduje się stara fontanna przypominająca głowę lwa.
Obecnie pałac w Bożkowie, będący własnością irlandzkiej spółki, został uznany za totalnie zdewastowany w rekordowo krótkim czasie (jeszcze w latach 90. był użytkowany przez szkołę rolniczą). Obecnie gmina Nowa Ruda wszczęła procedurę wywłaszczenia irlandzkiego "właściciela".

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Śnieżnik i Międzygórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Śnieżnik i Międzygórze

Mapa obejmuje obszar Masywu Śnieżnika. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem. Rok wydania 2021

 

Góry Bardzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Bardzkie

Mapa obejmuje obszar Gór Bardzkich z miastami: Bardo, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie oraz Srebrna Góra. Dzięki dokładnej skali 1:25 000 wszystkie szlaki piesze i rowerowe mają podane długości oraz czas przejścia szlaków pieszych. Na mapie znajdują się również informacje praktyczne i turystyczne przydatne turystom: zabytki, noclegi, punkty gastronomiczna, granice obszarów chronionych i rezerwatów. Ciekawe obiekty wyróżniono kolorem żółtym. Mapa przygotowana tylko dla urządzeń cyfrowych – brak dostępnej wersji papierowej.

Czarna Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarna Góra

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z długościami), konne, a także ścieżki przyronicze. Jest oznaczona baza noclegowa i gastronomiczna. 

Mapa została wydana jdunie w formie cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Góry Stołowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Stołowe

Mapa turystyczna Gór Stołowych w skali 1:30 000, zaktualizowana w terenie. Na mapie oznaczono czasy przejść. Znajdziemy tu szlaki turystyczne, rowerowe i piesze oraz najważniejsze informacje o charakterze turystycznym, a także informacje praktyczne. Rok wydania 2021

Góry Złote - szczegółowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote - szczegółowa

Szczegółowa mapa turystyczna Gór Złotych z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem pasmo Gór Złotych oraz takie miejscowości jak Paczków, Javornik, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie.

Rok wydania: 2018

Góry Stołowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Stołowe

Mapa turystyczna Gór Stołowych przedstawia niezwykle malowniczy zakątek SUdetów. Góry Stołowe położone są w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi. Mapa przedstawia obszar zamknięty na zachodzie przez czeski Hronov, na południu Duszniki-Zdrój, na wschodzie Szalejów Górny oraz na północy Police. Na mapie również czeskie Góry Stołowe: Adršpašsko-teplické skály i Broumovské stěny. Rok wydania 2023