Z uwagi na długość i znaczne przewyższenia jest to dość trudna trasa. Zataczając dużą pętlę wyjedziemy na główny grzbiet Pogórza Dynowskiego. W połowie trasy możemy zdecydować się na wariant skrótowy i z Kramarzówki wrócić do Pruchnika. Ruszamy z urokliwego ryneczku w Pruchniku . Wcześniej warto zwiedzić późnorenesansowy kościół . Kierujemy się główną drogą (nr 881) na północ, by przed pawilonem handlowym i stacją benzynową zjechać w boczną drogę, w kierunku Jodłówki. Jeżeli chcemy zobaczyć sanktuarium w Jodłówce , to należy kilometr dalej zjechać w prawo, w boczną drogę. Zwiedzanie tego ciekawego miejsca okupimy licznymi podjazdami i zjazdami. Ponadto trzeba dołożyć 2 km na dojazd i powrót z głównej drogi (dojazd wskazują kierunkowskazy). Dużo łatwiejszy jest wariant na wprost, wyremontowaną szeroką szosą. To dużo mniej falująca i bardzo widokowa droga. W miejscu połączenia tych wariantów rozpoczyna się długi, ale łagodny zjazd aż do miejsca z placem parkingowym i drogą w lewo, zamkniętą szlabanem. Opuszczamy szosę i skręcamy w tę drogę. Pierwsze 1,5 km to uciążliwy przejazd zniszczonym asfaltem i szutrem. Kolejne kilometry pojedziemy już wygodną, asfaltową, ale mocno falującą leśną alejką. W Kramarzówce skręcamy w lewo i obok dawnej cerkwi dojeżdżamy do centrum wsi. Na skrzyżowaniu jedziemy za szlakiem w prawo (można dokonać skrótu trasy, jadąc w lewo, do Pruchnika) i dość stromym i długim podjazdem wydostajemy się na główny grzbiet Pogórza Dynowskiego, we wsi Helusz. Tutaj za znakami Green Velo udajemy się w lewo. Przed nami długi, przyjemny zjazd, najpierw przez las, a następnie przez wsie Wola Węgierska i Węgierka. Na pierwszym skrzyżowaniu w Woli Węgierskiej Green Velo odbija w prawo, my jedziemy szlakiem czerwonym w lewo. Zjazd kończymy wjazdem na drogę nr 881, by kilkanaście metrów dalej odbić w boczną uliczkę, w lewo, którą wracamy na rynek w Pruchniku.
ATRAKCJE NA TRASIE:
Rynek w Pruchniku – wyróżnia się drewnianą zabudową z charakterystycznymi podcieniami. Najstarsze domy pochodzą z XVIII w. Są to budowle o konstrukcji słupowej i zrębowej. Fronty zdobione są oryginalnymi podcieniami, podpartymi szeregiem słupów z arkadami. Szczyty domów posiadają fasady wycinane w fantazyjne wzory. Oryginalny układ urbanistyczny nadaje Pruchnikowi wygląd typowego galicyjskiego miasteczka.
Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Pruchniku – ulokowaną nieopodal rynku świątynię wzniesiono w XIV w. Początkowo miała ona gotycki charakter, z czasem została przebudowana w stylu późnorenesansowym. W XVIII w. dostawiono barokowe kaplice. Kościół otacza zabytkowy mur z bramą z XVIII stulecia. Obok działa niewielkie muzeum parafialne.
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce – obiektem kultu jest łaskami słynący obraz Matki Bożej trzymającej na lewej ręce swego Syna. Pochodzi on prawdopodobnie z 1743 r. Według legendy pojawić się miał na drzewie obok źródełka, którego wody miały uzdrawiającą moc. Dzisiejsze sanktuarium powstało w 1871 r. Przed II wojną światową murowany kościół przebudowano i nadano mu styl neogotycki.
Dawna cerkiew greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża w Kramarzówce – murowaną świątynię wzniesiono w 1790 r. Po II wojnie światowej cerkiew przejęli wierni obrządku rzymskokatolickiego. Od 2000 r., kiedy wybudowano nowy kościół, cerkiew stoi opuszczona.
Trasę poleca
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ
APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie
Północną i zachodnią granicę pogórza wyznacza rzeka San, na wschodzie granicę stanowi umownie granica z Ukrainą. Na południu Pogórza Przemyskiego znajdują się Góry Sanocko-Turczańskie. Rok wydania 2023
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Rzeszowa. Część południowa
Mapa Rzeszowa przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na południe od miasta. Zasięg mapy wyznaczają: Rzeszów na północy, Ropczyce i Krosno na zachodzie, Brzozów na południu, Przeworsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Pogórze Strzyżowskie, Pogórze Dynowskie oraz fragment Pogórza Przemyskiego. Są to wciąż mało znane i rzadko odwiedzane przez turystów regiony. Mapa doskonale nadaje się do wędrówek pieszych i wycieczek rowerowych, jak również dla osób zmotoryzowanych.