Podkarpackie Trasa 5 "Z Baligrodu w stronę Chryszczatej"

Dodano 23 grudnia 2020 przez plik GPX
Podkarpackie Trasa 5
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

197037
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.6
  • Dystans: 25,9 km
  • Przewyższenie: 314,62 m
  • Suma podejść: 879,61 m
  • Suma zejść: 879,61 m
  • Data: 1 czerwca 2020
  • Lokalizacja: Baligród
1112888
Rynek w Baligrodzie, arch Compass
1112889
Czołg w Baligrodzie, Tomasz Trulka
1112890
Rezerwat_Gołoborze, Rafik k (Wikimedia Commons)
1112891
Czołg w Baligrodzie, Tomasz Trulka (2)
1112892
Balogród, cmentarz wojenny, EinPole (Wikimedia Commons)
1112893
Na rynku w Baligridzie, czołg, arch Compass
1112894
Jeziorko Bobrowe w Huczwicach
1112895
Balogród, cmentarz wojenny 2, EinPole (Wikimedia Commons)
1112896
Baligród, Tomasz Trulka
1112897
Baligród, Roman Trzmielewski
1112898
Baligród, cerkiew, arch Compass
1112899
Baligród, cerkiew, Tomasz Trulka 2
1112900
Baligród kościół, Roman Trzmielewski
1112901
Baligród, cerkiew, Tomasz Trulka
1112902
Rezerwat_Gołoborze, Ciacho5 (Wikimedia Commons)
Ta trasa bardzo oszczędnie serwuje panoramy widokowe, a dokładnie jest tylko jedno takie miejsce – Przełęcz pod Gabrów Wierchem. Pojedziemy przez kiedyś zamieszkałe, a teraz zupełnie wyludnione doliny. Po drodze spotkamy: rezerwaty przyrody, źródła wody mineralnej, gołoborza górskie i urokliwe, położone u stóp Chryszczatej, jeziorko. Trasa jest bardzo łatwa nawigacyjnie, ponadto w całości biegnie wzdłuż szlaków rowerowych, które powinny ułatwiać wybór kierunku.
Z rynku w Baligrodzie ruszamy główną drogą na północ w kierunku Leska. Po trzech kilometrach skręcamy w lewo, za drogowskazaem „Kiełczawa 3” i niebieskim szlakiem rowerowym. Jedziemy w górę doliny potoku Mchawka. Dogodnym miejscem na postój będzie Przełęcz pod Gabrów Wierchem, skąd podziwiać można lesiste wzniesienia tej części Pogórza Bieszczadów, pasm Chryszczatej i Wołosania, Durnej i Łopiennika oraz połonin w BdPN. Przed nami szybki zjazd do Kalnicy. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Kolejna część naszej trasy prowadzi drogą szutrową przez teren dawnej wsi Sukowate. Przed nami wyniosły masyw Chryszczatej. Droga pnie się pod górę. Za przełęczą napotkamy klimatyczne miejsce do odpoczynku – nad Jeziorkiem Bobrowym .
Następnie zjeżdżamy na teren dawnej wsi Huczwice. Przy drodze trudno dostrzec jakiekolwiek jej ślady, otwarte zbocza zostały już w znacznej części pozarastane. Dojeżdżamy do skrzyżowania, przy którym stoi letnia chatka studencka „Huczwice”, skręcamy w lewo i doliną Rabskiego Potoku rozpoczynamy powrót do Baligrodu. Po drodze przejedziemy jeszcze przez rezerwat Gołoborze .
Po dotarciu do drogi wojewódzkiej skręcamy w lewo i po 2,5 km jesteśmy w miejscu, skąd zaczynaliśmy trasę.

ATRAKCJE NA TRASIE:
Murowana cerkiew unicka w Baligrodzie z 1835 r. – ufundowana przez ówczesnego właściciela miasta Wincentego Karsznickiego. Świątynia została gruntownie odremontowana, dzięki czemu przywrócono jej dawną świetność.
Czołg T-34 w Baligrodzie – pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej ustawiony w rynku na betonowym postumencie w 1981 r. Zastąpił on stojący tu dawniej (od 1945 r.) mały czołg T-70, który jako pierwszy, według miejscowej tradycji, miał wjechać do miasta. Dzisiejszy czołg-pomnik upamiętnia wyzwolenie Baligrodu przez żołnierzy 30. Dywizji Piechoty IV Frontu Ukraińskiego, która zdobyła miejscowość po zaciętych bojach 25 IX 1944 r.
Cmentarz wojenny – (przy wyjeździe z miejscowości w kierunku Leska) z mogiłami żołnierzy radzieckich i polskich poległych w walkach o wyzwolenie Bieszczadów w 1944 r. i w walkach z oddziałami UPA w latach 1945–1947. W 155 mogiłach zbiorowych spoczywa tu 5127 żołnierzy, a w centralnym miejscu cmentarza stoi betonowy pomnik w kształcie tarczy grunwaldzkiej.
Jeziorko Bobrowe – malownicze rozlewisko powstałe na skutek usypania tamy na potoku, doskonałe miejsce do zasiedlenia przez bobry. Nad jeziorkiem w 50. rocznicę powstania koła łowieckiego „Jarząbek” w Baligrodzie wybudowano drewnianą kapliczkę myśliwską. Obok urządzono miejsce odpoczynkowe z wiatą, platformą widokową, ławkami i tablicą informacyjną.
Rezerwat Gołoborze – położony w pobliżu wyludnionej w latach 1946–47 wsi Rabe, chroni gołoborze górskie powstałe w miejscu wychodni piaskowca kwarcowego. Nieopodal znajduje się kamieniołom, z którego podziwiać można unikalny rumosz skalny. W bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu, za Rabskim potokiem, znajdują się cenne źródła mineralne – szczawy arsenowo-żelaziste, do dziś niestety nieeksploatowane. Dzięki nim już w 1974 r. Rabe otrzymało status uzdrowiska, ale do tej pory nie rozwinęła się tam zabudowa i infrastruktura zdrojowa.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo...

Mapa Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Obszar mapy Bieszczadzkie Pogranicze od północy wyznaczają Komańcza i Zatwarnica, od zachodu - słowackie Medzilaborce, od wschodu- Przełęcz Użocka („worek bieszczadzki”), od południa Snina i słowacko-ukraińskie przejście graniczne Ubla.  Na mapie...

Mapa Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych
Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Bieszczad zawiera całość tego rozległego masywu - od Komańczy na zachodzie po granicę z Ukrainą na wschodzie oraz od Birczy na północy po Przełęcz Użocką. Znaleźć na niej można wszystkie atrakcje turystyczne: przyrodnicze, historyczne czy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta