Przez Dunajec rowerem i ... promem. Trasa 29 narowery

Dodano 18 października 2020 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

191535
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  2.0
  • Dystans: 33,8 km
  • Przewyższenie: 210,45 m
  • Suma podejść: 998,41 m
  • Suma zejść: 1 001,08 m
Zapraszamy nad malowniczy Dunajec i Jezioro Czchowskie, by odwiedzić ruiny średniowiecznych zamków oraz kilka zabytkowych kościołów. Wycieczkę rozpoczynamy na rynku w Czchowie (1). Ulicą Szkolną koło kościoła (2) zjeżdżamy do drogi krajowej 75, którą przecinamy na wprost, i jedziemy do promu na Dunajcu (bezpłatny, codziennie w godz. 5-22). Za promem skręcamy w prawo, a po minięciu kościoła ponownie kierujemy się w prawo. Przed zaporą na Dunajcu, trzymając się niebieskiego szlaku rowerowego, odbijamy w lewo drogą szutrową. Stromym podjazdem wyjeżdżamy na grzbiet Czubicy (453 m n.p.m.), i łukiem zawijamy na wschód. Dołącza tutaj żółty szlak rowerowy. Falującą szutrówką wzdłuż szlaków dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie szlaki rozwidlają się. Za żółtym szlakiem udajemy się w prawo, i stromym zjazdem opadamy do Roztoki-Brzeziny. Tu ponownie jedziemy w prawo i wzdłuż doliny Dunajca docieramy do sanktuarium w Tropiu (3). Po 500 m wjeżdżamy na prom (kurs co 15 minut, przerwa w godz. 12-13). Przeprawiamy się przez Jezioro Czchowskie (4) i po drugiej stronie skręcamy w lewo, a po 900 m naprzeciwko zamku „Tropsztyn” (5) kierujemy się w prawo pod górę Karpackim Szlakiem Rowerowym (czerwony), którym dojeżdżamy do Iwkowej. Za zabytkowym kościołem (6) na rozwidleniu dróg, za czarnym szlakiem rowerowym kierujemy się w prawo. Łagodnym podjazdem wydostajemy się na przełączkę, z której licznymi serpentynami opadamy do Tymowej. Skręcamy w prawo na drogę 966, i mijamy drewniany kościół (7). Po 600 m kierujemy się w prawo i naprzemiennymi zjazdami i podjazdami wracamy Czchowa. Na końcu drogi skręcamy w prawo i po 200 m docieramy do rynku. Na zakończenie warto jeszcze podjechać pod ruiny XIV-wiecznej baszty (8).

ATRAKCJE NA TRASIE:

Zabytkowa zabudowa Czchowa (1) – dobrze zachowany średniowieczny układ miasta z czworobocznym rynkiem otoczonym drewnianymi domami.
Kościół gotycki w Czchowie (2) – wybudowany na przeł. XIV i XV wieku. W prezbiterium polichromia figuralna z 1380 r. Ponadto w wyposażeniu kościoła: renesansowe nagrobki z XVI w., gotyckie portale i kamienna chrzcielnica z 1506 r., pieta w ołtarzu głównym z I poł. XV w.
Kościół w Tropiu (3) – powstały prawdopodobnie w latach 1080-1090, o czym świadczą polichromia z XII w. oraz romańskie okno we wschodniej ścianie prezbiterium. Świątynia była związana z chrystianizacją tutejszej ludności w X w. przez pustelnika – św. Andrzeja Świerada. Na północ od kościoła kaplica w miejscu pustelni świętego. W pobliżu źródło z wodą, podobno skuteczną przy leczeniu chorób oczu.
Jezioro Czchowskie (4) – sztuczny zbiornik wyrównawczy powstały w latach 40. XX w. przez przegrodzenie Dunajca zaporą ziemno-narzutową. W skład zapory wchodzi także hydroelektrownia szczytowo-pompowa. Ze względu na duże zamulenie Jezioro Czchowskie w ograniczonym stopniu jest wykorzystywane rekreacyjnie.
Zamek “Tropsztyn” w Wytrzyszczce (5) – w pełni zrekonstruowana warownia rycerska z XIV w., usytuowana na malowniczym wzgórzu nad J. Czchowskim. Do zwiedzania udostępniono lochy oraz ekspozycję poświęconą kulturze Inków
Drewniany kościół w Iwkowej (6) – wzniesiony w 2. poł. XV w. Ściany wewnętrzne nawy zdobi polichromia późnorenesansowa z 1619 r. W oknie prezbiterium kopia najstarszego witrażu z 1. poł. XIV w.
Drewniany kościół w Tymowej (7) – z 1764 r. z ozdobnymi podcieniami wybudowanymi wokół nawy w 1913 r. i cennym obrazem.
Ruiny baszty w Czchowie (8) – po warownym zamku z XIV w., strzegącym ważny średniowieczny szlak handlowy. Doskonałe miejsce widokowe na Czchów i dolinę Dunajca.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa29 - przedruk / zdjęcia własne/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta