Puszcza Niepołomicka - Bochnia - Puszcza Niepołomicka

Dodano 19 czerwca 2021 przez aplikację Android
Puszcza Niepołomicka - Bochnia - Puszcza Niepołomicka
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

216470
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 46,9 km
  • Czas trwania: 3 h 4 min
  • Średnia prędkość: 15,28 km/h
  • Przewyższenie: 133,24 m
  • Suma podejść: 1 149,13 m
  • Suma zejść: 1 139,14 m
  • Data: 19 czerwca 2021
  • Lokalizacja: Bochnia
1223925
Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej
1223926
dwór w Proszówkach
dwór został wybudowany przez Antoniego Reubenbauera na początku XX w miejscu wcześniejszego, drewnianego.
Dwór kilka lat temu został gruntownie wyremontowany jednakże do chwili obecnej jest opuszczony i nieużytkowany
1223927
Koci Zamek w Bochni
Budynek należy do najciekawszych i najpiękniejszych zabytków architektury Bochni. Zbudowany został w 1895 roku jako willa na zlecenie ówczesnego lekarza powiatowego Mieczysława Dembowskiego w oparciu o projekt Teodora Talowskiego.
1223928
Zamek Żupny w Bochni
Ten niepozorny budynek w przeszłości był największą i najbardziej reprezentacyjną budowlą w mieście, goszczącą wiele koronowanych głów. Pierwotnie drewniana, w czasach Kazimierza Wielkiego przekształcona została w masywny, gotycki zamek, połączony z murami i wałami miejskimi. Z biegiem czasu budynek wzbogacił się o szereg elementów renesansowych, w tym attykę oraz wieżę zegarową z sygnaturką. W takim mniej więcej stanie zamek przetrwał do czasów zaboru austriackiego. W 1785 r. Austriacy zamienili izby zamkowe na bezpłatne mieszkania dla urzędników swojej administracji. Właściwy koniec zamku nastąpił w 1875 r. kiedy to zniesiono stare mury, baszty i wieżę z sygnaturką, przebudowano dach a od frontu dodano drewnianą werandę.
Jeszcze niedawno budynek pełnił rolę czynszowego domu mieszkalnego. Obecnie jest opuszczony i planowano jego rozbiórkę. Po wpisaniu do rejestru zabytków plany się jednak zmieniły i przewidywany jest remont budynku z przeznaczeniem m.in. na cele muzealne.
1223929
Muzeum Fischera w Bochni
Dawny klasztor dominikanów, usytuowany przy wschodniej ścianie rynku. Jest to obecnie dwuskrzydłowy, późnobarokowy gmach, lecz wiele elementów architektonicznych wskazuje, iż jego najstarsze fragmenty sięgać mogą nawet XVI w. Po pożarze w 1751 r. i likwidacji klasztoru budynek przejęła austriacka administracja salinarna. Po II wojnie do lat 60. XX w. gmach pełnił funkcje administracyjne. Urzędowały w nim władze obwodu, starostwo bocheńskie, urząd skarbowy, rozmaite agendy administracji powiatowej. W 1959 r. przeznaczono go na siedzibę muzeum.
1223930
kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łapczycy
Tą gotycką świątynię ufundował w 1340 r. króle Kazimierz Wielki. Legenda mówi, że uczynił to jako akt pokuty za swe miłosne związki z Esterką, piękną Żydówką z Kazimierza k. Krakowa. Kościół znajduje się na szlak turystycznym Via Regia Antiqua wiodącym między Bochnią a Chełmem wzdłuż ważnego w średniowieczu traktu komunikacyjnego z Krakowa na Ruś i na Węgry.
1223931
kurhan w Moszczenicy
Jest to niezwykle tajemnicze miejsce, obok którego zlokalizowano taras widokowy z którego można oglądać m.in. zakole Raby i Puszczę Niepołomicką. Kurhan jest symbolem szacunku, jaki w naszej cywilizacji okazywano zmarłym, w tym również wrogom. Legenda głosi, że kurhan jest miejscem wiecznego spoczynku oficera wojsk szwedzkich, który podczas potopu szwedzkiego zginał w potyczce z partyzantami hetmana Czarneckiego. Polacy uszanowali jego ostatnią wolę, wraz z ukochanym koniem spoglądają z Moszczenicy na Szwecję – odległą ojczyznę oficera.
1223932
kościół bożogrobców pw. Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Chełmie
Kościół został wybudowany w latach 1738 — 1749 przez zakonników - Stróżów Bożego Grobu Jerozolimskiego zwanych Bożogrobcami. Podczas budowania świątyni, wewnątrz niej przez 11-letni okres budowy funkcjonował stary kościół, który rozebrano dopiero w 1749 r.
1223934
Pałac Żeleńskich w Grodkowicach
W roku 1902, w miejscu starego dworu wystawiono dla Władysława Żeleńskiego nową, piętrową rezydencję, będącą mieszanką kilku stylów i epok architektonicznych. Jako główny budulec posłużyła czerwona cegła i kamień.
Po II wojnie światowej majątek Żeleńskich upaństwowiono i utworzono w nim placówkę Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Obecnie pałac jest własnością prywatną. Wstęp na teren parku jest nieograniczony, pod warunkiem, że nie odbywa się impreza zamknięta. Wnętrza dostępne są dla gości restauracji, hotelu lub też imprez okolicznościowych.
1223935
Puszcza Niepołomicka
miejsce zestrzelenia w dn. 03.09.1939 r. samolotu PZL P11c pilotowanego przez Wacława Króla
1223936
Puszcza Niepołomicka
W upalne dni Puszcza Niepołomicka jest dobrym miejscem na wyrwanie się z murów miasta i skorzystania z cienia jaki dają rosnące w puszczy drzewa. Każda puszcza ma jednak swój koniec i po wyjechaniu z niej dotarłem do Bochni. A ponieważ nie lubię wracać tą sama trasą, wycieczkę kontynuowałem jadąc szlakiem turystycznym Via Regia Antiqua przebiegającym wzdłuż ważnego w średniowieczu traktu komunikacyjnego z Krakowa na Ruś i Węgry. Szlak ten prowadzi lokalną drogą między Bochnią a Chełmem. Z Chełmu, już normalną drogą dojechałem do Grodkowic a z Grodkowic najkrótszą drogą powróciłem do Puszczy Niepołomickiej. Puszcza Niepołomicka oprócz wielu zalet, między innymi wspomnianego cienia, ma jednak i swoje wady. A wadą tą są niestety komary i to w dużej ilości a jedną z najlepszą metod na ich uniknięcie jest szybka jazda. Każde zatrzymanie powoduje, że bardzo szybko jest się otoczonym przez te dokuczliwe owady.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta