category-icon

REGION PODHALAŃSKI: Podbabiogórze na rowerze

36 km
465 m
Polska, małopolskie, Sucha Beskidzka, powiat suski, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodnie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-01-05
Polska, małopolskie, Sucha Beskidzka, powiat suski, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodnie
category-icon
36 km
465 m
471 m
3.2/6
Jednodniową wycieczkę w formie pętli nazwaliśmy Przez Podbabiogórze, gdyż przebiega przez kilka miejscowości, które stworzyły wspólną markę łączącą dziedzictwo terenów podbabiogórskich.

Wędrówkę możemy rozpocząć przy stacji PKP w Suchej Beskidzkiej (jeśli przyjedziemy tu pociągiem) lub w innym dowolnym miejscu. Początkowo jedziemy wyznaczonym Szlakiem Bursztynowym do centrum Stryszawy. Tutaj zatrzymujemy się, by zwiedzić Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej, gdzie warto skorzystać także z godzinnych warsztatów malowania drewnianych ptaszków lub koników. Stąd wspinamy się na Przełęcz Przysłop, gdzie skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez przysiółek Przysłop, znany z inicjatyw ekologicznych realizowanych przez nauczycieli dawnej Szkoły Podstawowej oraz ojców karmelitów bosych. Jedziemy w kierunku
Klasztoru oo. Karmelitów Bosych w Zakamieniu, mijając wiatrak, który stanął tu z inicjatywy ojca Romulada Wilka, prekursora myśli ekologicznej w regionie. Klasztor korzysta z paneli słonecznych i pompy ciepła (zob. http://karmel-zawoja.pl). Po drodze mijamy liczne kapliczki ufundowane przez mieszkańców, w większości szafkowe wieszane na drzewach. Jedziemy dalej w kierunku przysiółka Kalina Dolna. Tutaj mieszkał jeden z najsłynniejszych rzeźbiarzy ludowych – prymitywistów, Antoni Mazur (1910–2010), który od dzieciństwa tworzył niezwykłe świątki, anioły, kapliczki przydrożne, szopki i wiele innych dzieł sztuki. Porównywany jest to takich słynnych artystów
naiwnych jak Heródek z Orawy czy Nikifor Krynicki. W pierwszej kaplicy klasztornej w Zakamieniu wykonał rzeźbiony ołtarz, później także figurę św. Józefa i stacje Drogi Krzyżowej (dzisiaj w domu zakonnym). Rzeźbiarz był także utalentowanym muzykiem, grywał na skrzypcach, basie, klarnecie, puzonie, trąbce i akordeonie. W Zawoi
Centrum postawiono niedawno artyście pomnik-ławeczkę. W Kalinie Dolnej przy skrzyżowaniu z główną drogą skręcamy w lewo w dół, a następnie drugą przecznicą odbijamy w lewo w ulicę biegnącą wzdłuż rzeki Skawica, by po ok. 2 km skręcić na Gołynię. W Zawoi Gołyni przy szkole podstawowej mieści się dzisiaj Izba Regionalna związana
m.in. z Zespołem Regionalnym Babiogórcy stworzonym przez Zofię Bugajską: http://transetno.eu/pl/zawoja-golynia-izba-regionalna.

Wspinamy się w górę w kierunku Grzechyni, mijając po drodze liczne drewniane zawojskie chałupy, a trud wspinaczki rekompensują malownicze widoki, także na Babią Górę. Zaraz przy wjeździe do Makowa Podhalańskiego skręcamy w lewo w ulicę Za Wodą biegnącą wzdłuż Skawy i dojeżdżamy do Suchej Beskidzkiej. Tutaj trzeba uważać na ruch samochodowy na ruchliwym odcinku ul. Piłsudskiego. Zatrzymujemy się przy Rynku i słynnej Karczmie Rzym, gdzie można posilić się lub ugasić pragnienie, a przy okazji zajrzeć do sklepiku z lokalnym rzemiosłem. W Suchej Beskidzkiej odwiedzamy jeszcze renesansowy Zamek Suski, zwany Małym Wawelem. Warto przystanąć na jego dziedzińcu z krużgankami i wsłuchać się w historie magnackich rodzin rezydujących tu onegdaj.

AUTOR: Dominika Zaręba
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Babia Góra i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Babia Góra i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz szlaki turystyczne wraz z kilometrażem. Idealna gdy urlop spędzasz w Zawoni bądź wybierasz się zdobyć najwyższy szczyt Beskidów – Babią Górę zaliczaną do Korony Gór Polskich. Rok wydania: 2018

Zawoja, Babia Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zawoja, Babia Góra

Mapa przedstawia wschodnią część Beskidu Żywieckiego z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zasięg mapy wyznaczają: Stryszawa na północy, Magurka (1'114 m n.p.m.) na zachodzie, Kiczory na południu i Zubrzyca Górna na wschodzie. 
Babia Góra (1'725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Babia Góra spośród wszystkich gór polskich, pod względem wysokości ustępuje jedynie szczytom tatrzańskim. Jej charakterystyczną cechą jest asymetria stoków: południowe, opadające w kierunku Orawy są względnie łagodne w stosunku do dobrze widocznych z Zawoi, stromych i urwistych stoków północnych, zwanych „wielką zerwą Babiej Góry”. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Żywiecki część wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część wschodnia

Mapa obejmuje wschodnią część pasma Beskidu Żywieckiego wraz z masywem Babiej Góry. Mapa zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Znajdziemy tu wszelkie atrakcje turystyczne, infrastrukturę turystyczną i sportową.  Na mapie zaznaczono miejscowości: Zawoja, Jordanów, Spytkowice, Zubrzyca Górna oraz pogranicze polsko-słowackie. Najbardziej interesujące atrakcje dodatkowo wyróżniono. 

Beskid Żywiecki część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część zachodnia

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc oraz infrastruktury turystycznej i sportowej. Zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Mapa obejmuje zachodnią część pasma Beskidu Żywieckiego z miejscowościami: Węgierska Górka; Milówka, Korbielów, Rajcza, Zwardoń oraz pograniczem polsko-słowackim. 

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.

Miejscowości na trasie