category-icon

REGION TARNOWSKI: Pętla rowerowa przez Wojnicz

34 km
109 m
Polska, małopolskie, Bogumiłowice, powiat tarnowski

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-12-28
Polska, małopolskie, Bogumiłowice, powiat tarnowski
category-icon
34 km
109 m
109 m
4.4/6
Płaska pętla przez Wojnicz to propozycja łatwej trasy po spokojnych drogach w rejonie Wojnicza. Start i meta zlokalizowane są na odnowionym w ramach modernizacji trasy kolejowej E30 przystanku kolejowym w Bogumiłowicach, dzięki czemu pętla staje się dostępna dla mieszkańców Krakowa i okolic. Pierwsze kilometry trasą wiodą po spokojnej lokalnej drodze, po której przebiega obecnie szlak Velo Dunajec. W przyszłości będzie tu osobna droga po wałach przeciwpowodziowych. Mijamy urokliwe Sieciechowice, robiącą wrażenie Betoniarnie w Mikołajowicach i kierujemy się do Zgłobic.

Przecinamy drogę krajową nr 94 (z pomocą przychodzi sygnalizacja świetlna) i szybko zapominamy o ruchu samochodowym kierując się po coraz bardziej zapomnianych szosach wśród małego miasteczka i pól uprawnych. Po kilku kilometrach wjeżdżamy do Wojnicza, w którym możemy zwiedzić ładny rynek i posilić się korzystając z licznych lokali gastronomicznych.

Ruszamy dalej w kierunku Grabna. Czeka nas jedyne wzniesienie dnia czyli droga przez Wąwóz Szwedzki. To wyjątkowo ładny odcinek trasy, który oferuje ciekawe krajobrazy niezależnie od pory roku. Na szczęście wzniesienie nie jest zbyt strome ani zbyt długie i po chwili zjeżdżamy szosą do Sufczyna. Ponownie przecinamy drogę krajową (z pomocą przychodzi chodnik i oznakowane przejście dla pieszych) i lecimy lekko z góry przez Perłę w kierunku Biadolin Szlacheckich. Po drodze mijamy kilka sklepów, które mogą się przydać :)

Dojeżdżamy do linii kolejowej, którą też przecinamy i wjeżdżamy na oznakowany szlak Velo Metropolis wiodący przez Las Radłowski wzdłuż autostrady A4. To ciekawy odcinek, na którym nowoczesność (autostrada, wiadukty i przejścia dla zwierząt) łączy się z sielankowym klimatem lasu i stawów Radłowskich. Po kilku kilometrach dojeżdżamy na metę trasy - do Bogumiłowic.
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie