Dolina Rawki to zjawisko odosobnione na Mazowszu i niezwykłe w tej części kraju. Naturalny bieg koryta rzecznego o licznych meandrach i starorzeczach, wysepki i łachy w nurcie o zmiennej głębokości, zwarty kompleks Puszczy Bolimowskiej – czynią z samej rzeki i jej okolic malowniczy krajobraz. Z tego powodu od 1983 r. Rawka poddana została ochronie rezerwatowej na całej długości swojego biegu. Ochronie podlegają: rzeka oraz tereny pobrzeżne do 10 m w głąb lądu, wybrane starorzecza, torfowiska i podmokłe łąki oraz ujściowe odcinki trzech dopływów leśnych: Rokity, Korabiewki i Grabinki. Rozciągnięta po obu stronach rzeki Puszcza Bolimowska o powierzchni dochodzącej do 10 tysięcy ha to współcześnie największy po Puszczy Kampinoskiej zwarty obszar leśny w okolicach Warszawy.
Rawka na publikowanym, puszczańskim tutaj odcinku płynie zarówno przez tereny łąkowe jak i tereny leśne. Ciasne zakręty, wąskie, głębokie koryto i szybki nurt wymagać będą od kajakarzy doświadczenia i sprawności w manewrowaniu kajakiem. Płynąc kajakiem napotkamy na trasie wiele ciekawych miejsc takich jak: liczne urokliwe starorzecza, zadziwiający swoim wyglądem obumarły las oraz zbudowany obok naturalnego koryta rzeki zalew Joachimów – Ziemiary. Niewątpliwie największą atrakcją jest skarpowy wysoki na kilkanaście metrów brzeg. Jest to bardzo dobre miejsce na biwak i odpoczynek, a ponadto jest doskonałym punktem widokowym. To tu można spojrzeć na rzekę z innej zaskakującej nas widokami perspektywy.
Warte obejrzenia tutaj są liczne zabytki kultury (dwory, parki, stare chaty, kościoły, kapliczki, itp.) oraz świadectwa burzliwej historii Polski (cmentarze wojskowe, pozostałości okopów, fortyfikacji, itp.). Ten malowniczy teren ze względu na swoje walory cieszy się dużym uznaniem wśród tych, którzy przemierzają go: pieszo, konno, rowerem czy też spływają kajakami wraz z nurtem rzeki. Trasę poleca https://amber.travel/
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie
Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.