category-icon

Rzeka Wąglanka na trasie Miedzna Murowana - Opoczno

10 km
2 h 54 min
10 m
Opoczno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-03-13
Opoczno
category-icon
10 km
10 m
21 m
2 h 54 min
5/6
Wąglanka leży w dorzeczu Pilicy i jest lewym dopływem rzeki Drzewiczki. Źródła tej rzeki znajdują się w okolicach wsi Brody k/Końskich. Rzeka w większości uregulowana z doinwestowanym w ostatnim czasie i atrakcyjnym turystycznie zalewem w Miedznej Murowanej. Z przyczyn wiadomych tylko Wodom Polskim zalew był przepełniony wodą, aż prawie przelewała się ona prze drogę na zaporze, a w korycie rzeki płynęła cienka struga. Ciekawe, bo Drzewiczka i Pilica mają obecnie strefy stanów wód średnich, więc po co trzymać tam tą wodę? Dlatego też start spływu przesunąłem o 1,3 km w dół rzeki do pierwszego mostu za zaporą zalewu. Rzeka w większości uregulowana, na trasie spływu trzy całkiem solidne jazy i kilka mniejszych spiętrzeń, jedna przymusowa przenoska. Mimo to okoliczności przyrody całkiem przyzwoite, trafiła się nawet atrakcja turystyczna w postaci ruin zabytkowego młyna w Wąglanach. Rzeczką bardzo fajnie i szybko się płynie od DK 12 przez Opoczno do ujścia do Drzewiczki, przy stadionie Ceramiki. Ciekawostką jest tutaj fakt, że to większa w tym miejscu Wąglanka wpada do wąskiej w tym miejscu, ale ogólnie większej, dłuższej i niosącej więcej wody Drzewiczki!

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Dolina środkowej Pilicy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina środkowej Pilicy

Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki od Szczekocin do Nowego-Miasta nad Pilicą. Pilica to lewy dopływ Wisły o dł. 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Zasięg mapy wyznaczają: Rokiciny-Kolonia na północy, Piotrków-Trybunalski na zachodzie, Szczekociny na południu i Nowe-Miasto, Drzewica, Małogoszcz na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Jezioro Sulejowskie, parki krajobrazowe: Sulejowski, Spalski i Przedborski oraz miasta: Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Sulejów, Przedbórz, Włoszczowa, Koniecpol. Pilica idealnie nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Rzeka na tym odcinku jest płaska, w znacznym stopniu pokryta lasami, malowniczo meandruje tworząc liczne wysepki, łachy i ławice piasku. Koryto Pilicy ma tu szerokość 100-150 m i łączy się z licznymi starorzeczami. W rejonie Przedborza rzeka opływa zachodnie krańce Pasma Przedborsko-Małogoskiego, a głębokość doliny sięga nawet do 50 m. Pod Smardzewicami wody środkowej Pilicy spiętrza zapora ziemna, tworząc Zalew Sulejowski. Dolinie Pilicy towarzyszą lasy, których największe kompleksy występują w okolicach Przedborza (Przedborski Park Krajobrazowy), w widłach Pilicy i Luciąży oraz w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego (dawna Puszcza Pilicka). Na mapie zaznaczony został szlak kajakowy Pilicy oraz jej dopływów wraz z punktami odległościowymi. Mapa polecana jest także do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej oraz osobom zmotoryzowanym. Rok wydania: 2022

Województwo Łódzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.

Miejscowości na trasie