category-icon

Smardzewice, Niebieskie Źródła, Skansen Rzeki Pilicy

22 km
50 m
Polska, łódzkie, Zalew Sulejowski

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-08-08
Polska, łódzkie, Zalew Sulejowski
category-icon
22 km
50 m
32 m
4.5/6
Wycieczka podczas pobytu nad Zalewem Sulejowskim. Trasa około 22 km z naszego kampingu Stara Wieś w Swolszewicach. Udajemy się do Niebieskich Źródeł i Skansenu Rzeki Pilicy. Przejeżdżamy przez 1200 m. tamę w Smardzewicach. Staramy się trzymać zielonego szlaku rowerowego im. Zygmunta Goliata, choć czasami z niego zjeżdżamy. Czasami spowodowane jest to tym że w Smardzewicach szlak nie jest dobrze oznaczony (dalej w lesie jest już lepiej), bądź zmieniamy drogę na tą gdzie jest mniej piaszczyście. Ogólnie jedzie się super, caly czas płasko gdzie niegdzie trochę dużo piasku. Najfajniejszy jest kawalek w lesie oraz przy Niebieskich Źródłach do których docieramy po około 12,5 km. Rezerwat ten ma charakter parku z ławeczkami i wieloma tablicami opisowymi. Ze względu na to że mieliśmy jeszcze trochę kilomerów przed nami przez rezerwat tylko przejechaliśmy choć biegnie wokół niego ścieżka. Poza tym też zaczynalo padać. Zaraz za Rezerwatem Niebieskich Źródel znajduje się Skansen Rzeki Pilicy. Do otwarcia mieliśmy jeszcze około półgodziny więc odwiedziliśmy pobliski sklep w Brzustówce gdzie kupiliśmy slodkie jagodzianki.Sprzedają tam też dania obiadowe na wynos. Następnie udajemy się do skansenu. Honorują tam kartę dużej rodziny więc korzystamy ze zniżki. Głównym obiektem, poza czołgiem oczywiście, jest drewniany młyn wraz z całym osprzętem przeniesiony tutaj ze wsi Kuźnica Żerachowska. Poza tym w młynie znajdują się liczne eksponaty wydobyte z Pilicy oraz pokaźna ekspozycja związana z tradycją młynarstwa wodnego. Zaraz za młynem jest też spora kolekcja kamieni pozyskanych z różnych młynów wodnych z nad Pilicy. Dalej w spichlerzu znajduję się potężna kolekcja kajaków, niektóre mają nawet 100 lat. Na obiekcie skansenu znajduję się też sporo eksponatów związanych z II wś. Na lini Pilicy znajdowaly się umocnienia obronne Niemców. w Styczniu 1945 r. podczas udanej ofensywy Armi Czerwonej siły Niemieckie musiały się szybko ewakułować. Niestety po tym jak wcześniej zostały wysadzone mosty, żołnierze musieli przeprawiać się przez pokrytą lodem rzekę. Niejednokrotnie dochodzilo do załamania lodu i zatonięcia jednostek. Jednym z pozyskaniych eksponatów po takiej nieudanej ucieczce jest słynny "Lufcik" czyli unikalny prototypowy opancerzony ciągnik altyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8. Wydobyto go z dna Pilicy w 1999 r. czyli po 54 latach. Kolejną perełką w skansenie jest dworzec stacji kolejowej Czarnocin. Podobnie jak Lufcik dworzec dostał drugi życie w skansenie po tym jakpraktycznie był już spisaną na straty ruiną. po zwiedzeniu skansenu i przeczekania deszczu, udaliśmy się w drogę powrotną kontynułując szlak im. Zygmunta Goliata. tym razem po drugiej stronie rzeki. Przejeżdżamy przy Nagórzańkich Grotach, czyli starej kopalni kwarcu, którą zwiedzaliśmy już przy innej okazji.Po 22 km docieramy do kampingu pakujemy rowery do auta i wyruszamy dalej gdyż to nie koniec na ten dzień. W planach mamy jeszcze okrążyć caly Zalew Sulejowski około 50 km.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Zalew Sulejowski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zalew Sulejowski i okolice

Mapa przedstawia okolice jednego z największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce. Zalew Sulejowski rozciąga się między Sulejowem a Smardzewicami z południowego-zachodu na północny-wschód. Dzięki większemu arkuszowi zasięg tego wydania mapy został znacznie powiększony, i wyznaczają go: Tomaszów Mazowiecki na północy, Piotrków Trybunalski na zachodzie, Sulejów na południu i Sławno na wschodzie. Mapa adresowana jest zarówno dla wodniaków korzystających z walorów Zalewu Sulejowskiego jak miłośników wypraw rowerowych i pieszych wędrówek dla mieszkańców Tomaszowa Maz., Piotrkowa Trybunalskiego i pozostałych okolicznych miejscowości.
Zalew stwarza znakomite warunki do uprawiania sportów i wszelkiej rekreacji wodnej.
Jego atutem jest naturalna i urozmaicona, porośnięta w większości borami sosnowymi linia brzegowa, na której występują liczne plaże. Atrakcyjne środowisko naturalne w połączeniu z dobrym zagospodarowaniem turystycznym gwarantują udany wypoczynek nad wodą.
Na odwrocie mapy znajduje się informator krajoznawczy, wędkarski i żeglarski.

Rok wydania: 2021

Dolina środkowej Pilicy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina środkowej Pilicy

Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki od Szczekocin do Nowego-Miasta nad Pilicą. Pilica to lewy dopływ Wisły o dł. 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Zasięg mapy wyznaczają: Rokiciny-Kolonia na północy, Piotrków-Trybunalski na zachodzie, Szczekociny na południu i Nowe-Miasto, Drzewica, Małogoszcz na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Jezioro Sulejowskie, parki krajobrazowe: Sulejowski, Spalski i Przedborski oraz miasta: Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Sulejów, Przedbórz, Włoszczowa, Koniecpol. Pilica idealnie nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Rzeka na tym odcinku jest płaska, w znacznym stopniu pokryta lasami, malowniczo meandruje tworząc liczne wysepki, łachy i ławice piasku. Koryto Pilicy ma tu szerokość 100-150 m i łączy się z licznymi starorzeczami. W rejonie Przedborza rzeka opływa zachodnie krańce Pasma Przedborsko-Małogoskiego, a głębokość doliny sięga nawet do 50 m. Pod Smardzewicami wody środkowej Pilicy spiętrza zapora ziemna, tworząc Zalew Sulejowski. Dolinie Pilicy towarzyszą lasy, których największe kompleksy występują w okolicach Przedborza (Przedborski Park Krajobrazowy), w widłach Pilicy i Luciąży oraz w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego (dawna Puszcza Pilicka). Na mapie zaznaczony został szlak kajakowy Pilicy oraz jej dopływów wraz z punktami odległościowymi. Mapa polecana jest także do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej oraz osobom zmotoryzowanym. Rok wydania: 2022

Województwo Łódzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.

Miejscowości na trasie