category-icon

Szlak kanału Elbląskiego - oficjalny przebieg szlaku

81 km
5 h 52 min
1.8 km
Polska, warmińsko-mazurskie, Elbląg
Oficjalny przebieg

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-02-10
Polska, warmińsko-mazurskie, Elbląg
category-icon
81 km
1755 m
1765 m
5 h 52 min
4.3/6
Szlak Kanału Elbląskiego to jeden z najbardziej malowniczych i historycznie bogatych szlaków rowerowych w Polsce. Rozciąga się na długości 80 km, łącząc Elbląg z Ostródą. Trasa przebiega wzdłuż Kanału Elbląskiego, który sam w sobie jest unikalnym osiągnięciem hydrotechniki i jednym z najstarszych systemów tego typu w Polsce.

Historia Kanału Elbląskiego

Kanał Elbląski, zbudowany w latach 1844-1856, łączy jezioro Druzno z Drwęcą i Jeziorakiem. Jest to rejestrowany zabytek techniki, na którym znajdują się liczne śluzy i pochylnie umożliwiające pokonywanie różnic poziomów wody. Największą atrakcją kanału są właśnie wspomniane pochylnie, na których statki „pływają po trawie”, co stanowi unikalne na skalę światową rozwiązanie hydrotechniczne. Rowerowy Szlak Kanału Elbląskiego jest dobrze oznakowany i prowadzi przez różnorodne nawierzchnie: asfaltowe drogi, kamienne bruki, drogi gruntowe i płyty. Dzięki temu szlak jest dostępny dla różnych typów rowerów, choć najlepiej sprawdzają się rowery trekkingowe, MTB i crossowe. Rowerzyści mają okazję podziwiać zarówno zabytkowe elementy hydrotechniczne, jak i malownicze krajobrazy pełne jezior, lasów i polderów.

Pochylnie i śluzy Szlaku Kanału Elbląskiego
Podczas jazdy Szlakiem Kanału Elbląskiego warto zatrzymać się w kilku kluczowych punktach, które oferują niezwykłe widoki i ciekawe miejsca do zwiedzania. Warto zwrócić uwagę na panoramę jeziora Druzno, które znajduje się w otulinie rezerwatu przyrody. To idealne miejsce do obserwacji ptaków i odpoczynku wśród zieleni. Ciekawą miejscowością na Szlaku Kanału Elbląskiego jest Miłomłyn, w którym znajdują się śluzy Zielona i Miłomłyn. Miłomłyn mogą szczególnie docenić miłośnicy przyrody, znajdują się tu bowiem liczne rezerwaty przyrody, a wśród nich rezerwat „Rzeka Drwęca”, będący ostoją licznego ptactwa wodnego.
Zabytki na Szlaku Kanału Elbląskiego

Ciekawe zabytki architektury można z kolei zobaczyć na przykład w Małdytach, gdzie znajduje się neogotycka oficyna pałacowa w stylu wiktoriańskim. Przy trasie rozlokowane są także charakterystyczne dla regionu domy podcieniowe. Jedną z najważniejszych atrakcji na trasie jest pochylnia Buczyniec, gdzie różnica poziomu wody wynosi ponad 21 m. W Buczyńcu znajduje się również Izba Historii Kanału Elbląskiego, gdzie można zobaczyć makietę całego systemu pochylni oraz wiele innych zbiorów związanych z historią kanału. Będący końcowym punktem szlaku Elbląg także oferuje wiele zabytków do zwiedzania. Wymienić tu można chociażby Bramę Targową z XIV w., Stare Miasto, pałac Augusta Abbega, kościół katedralny pw. św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Miasto to jest także dobrym miejscem na zakończenie wycieczki i powrót do domu, ponieważ posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną.

Inne trasy rowerowe Elbląga i okolic

Dla tych, którzy planują dłuższą wycieczkę, trasa rowerowa Kanału Elbląskiego oferuje liczne miejsca na odpoczynek i nocleg. W okolicznych miejscowościach można znaleźć hotele, pensjonaty oraz gospodarstwa agroturystyczne. Odwiedziny okolicy mogą być także przyczynkiem do eksploracji innych szlaków rowerowych. Do najbardziej znanych należy GreenVelo, biegnący wschodnią ścianą kraju i łączący północ z południem. Inną interesującą trasą jest szlak Wokół Jeziora Druzno, który prowadzi wokół rezerwatu przyrody, idealnego dla miłośników natury i ptactwa wodnego. Dla tych, którzy szukają bardziej wymagających tras, świetną opcją jest Szlak Rowerowy Wysoczyzny Elbląskiej. Biegnie on przez malownicze tereny z lasami, wzgórzami i dolinami, oferując urokliwe krajobrazy i nieco trudniejsze warunki ze względu na pagórkowaty teren.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia

Mapa Kociewia i Powiśla w części wschodniej obejmuje obszar zamknięty przez Białą Górę na zachodzie, Kwidzyn na południu i Elbląd na północnym wschodzie. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Żuław Szlak Kopernikowski, Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1. 

Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Pojezierze Iławskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Iławskie
Mapa Pojezierza Iławskiego obejmuje obszar ograniczony od zachodu Doliną Dolnej Wisły, od wschodu Pojezierzem Mazurskim, na północy Pobrzeżem Gdańskim, a od południa Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Na mapie zaznaczono przebiegi szlaków pieszych, kajakowych oraz rowerowych. Znajdują się tu także informacji dla żeglujących po Jezioraku.
Pojezierze Olsztyńskie. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Olsztyńskie. Część północna

Mapa Olsztyna i okolic przedstawia północną część Pojezierza Olszyńskiego oraz fragment Pojezierza Iławskiego i Mrągowskiego. Zasięg mapy wyznaczają: Lubomino i Dobre Miasto na północy, Reszel i Sorkwity na wschodzie, Olsztyn na południu oraz Morąg na zachodzie. Malowniczy krajobraz, ukształtowany w czasie ostatniego zlodowacenia, tworzą liczne jeziora, rzeki, wzgórza morenowe i rozległe kompleksy leśne (Lasy Taborskie, Las Wichrowski). Do największych atrakcji kulturowych regionu należą zabytki gotyckie, w tym zamki krzyżackie (m.in. w Olsztynie, Reszlu, Dobrym Mieście, Morągu). Mapa doskonała do wszelkich form aktywności turystycznej, także dla żeglarzy ze względu na naniesione szlaki żeglarskie i batymetrię jezior. Uzupełnieniem mapy jest "Pojezierze Olsztyńskie - część południowa". Rok wydania 2023

Kanał Elbląski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kanał Elbląski i okolice

Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału została uznana za zabytek techniki. W ostatnim czasie Kanał przeszedł modernizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej godnym odwiedzenia. Mapa turystyczna Kanału Elbląskiego przedstawia największe atrakcje okolicy, zabytki, drogi i ścieżki.

Rok wydania: 2012

Pojezierze Olsztyńskie. Część południowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Olsztyńskie. Część południowa

Mapa Olsztyna i okolic przedstawia południową część Pojezierza Olszyńskiego, fragment Pojezierza Iławskiego i Mrągowskiego oraz Garb Lubawski na południowym zachodzie. Zasięg mapy wyznaczają: Olsztyn na północy, Szczytno na wschodzie, Olsztynek na południu oraz Miłomłyn na zachodzie. Jest to obszar wyjątkowo atrakcyjny turystycznie. Malowniczy krajobraz, ukształtowany w czasie ostatniego zlodowacenia, tworzą liczne jeziora, rzeki, wzgórza morenowe i rozległe kompleksy leśne (Lasy Taborskie, Lasy Purdzkie, Lasy Łańskie). Do największych atrakcji kulturowych regionu należą zabytki gotyckie, w tym zamki krzyżackie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie. Dużą atrakcją turystyczną regionu jest Kanał Elbląski. Rok wydania 2019

Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane

Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze Starogardzkie i Dzierzgońsko-Morąskie. Mapa uwzględnia sieć szlaków turystycznych, rowerowych, a także szlaki żeglowne, porty i przystanie oraz Przekop Mierzei Wiślanej. Rok Wydania 2023

Miejscowości na trasie