category-icon

Szlak Zamków Piastowskich - oficjalny przebieg

148 km
43 h 57 min
3.3 km
Polska, dolnośląskie, Rezerwat przyrody Góra Choina, Zagórze Śląskie, powiat wałbrzyski
Oficjalny przebieg

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-07-29
Polska, dolnośląskie, Rezerwat przyrody Góra Choina, Zagórze Śląskie, powiat wałbrzyski
category-icon
148 km
3271 m
3320 m
43 h 57 min
4.5/6
Szlak Zamków Piastowskich – przebieg i zamki
Szlak Zamków Piastowskich to wyjątkowy szlak turystyczny o długości ponad 150 kilometrów, prowadzący przez malownicze tereny Dolnego Śląska. Trasa rozpoczyna się w Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim i kończy na Zamku Grodziec położonym w pobliżu wsi o tej samej nazwie. Wędrując lub jadąc rowerem przez malowniczy Dolny Śląsk mamy okazję odkrywać nie tylko urokliwe krajobrazy, ale i miejsca pełne historii i tradycji, sięgającej czasów średniowiecznych. Kluczowym elementem trasy są oczywiście zamki i grodziska, które są świadectwem obecności Piastów Śląskich – dynastii rządzącej tymi ziemiami od XII aż do XVII w.
Jakie Zamki znajdują się na Szlaku Zamków Piastowskich na Dolnym Śląsku?
Zamek Grodno
Zamek Stary Książ
Zamek Książ
Zamek Cisy
Ruiny zamku w Kłaczynie
Zamek Świny
Zamek Bolków
Zamek Niesytno
Zamek Bolczów
Ruiny zamku Sokolec
Ruiny zamku Koziniec
Pałac w Bobrowie
Wieża książęca w Siedlęcinie
Dwór w Maciejowcu
Zamek Wleń (Lenno)
Zamek Grodziec
Szlak Zamków Piastowskich – pieszo czy rowerem?

Szlak Zamków Piastowskich, którego autorem jest przewodnik sudecki Tadeusz Steć, został oznaczony kolorem zielonym i stanowi atrakcję nie tylko dla miłośników historii, lecz także dla osób ceniących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Szlak Zamków Piastowskich to szlak długodystansowy, który można pokonać pieszo lub rowerem. Dla entuzjastów pieszych wędrówek podzielono go na etapy, które pozwalają zarówno na swobodną wędrówkę, jak i poznanie poszczególnych zamków. Rowerzyści mogą liczyć na trasy o różnym poziomie trudności, a niektóre odcinki pozwalają na podziwianie krajobrazu także z wysokości wzgórz. Trasa jest dostępna dla turystów przez cały rok, jednak pełnię jej uroku można dostrzec wiosną i latem, gdy tereny wokół zamków ożywają dzięki bujnej zieleni. Równie malowniczo jest jesienią, kiedy liściaste lasy nabierają wszelkich odcieni złota i czerwieni.

Zamki na Szlaku Zamków Piastowskich
Na Szlaku Zamków Piastowskich można znaleźć zarówno zamki doskonale zachowane, jak i ruiny, które pozwalają na wyobrażenie sobie dawnej świetności tych budowli. Pierwszym punktem na trasie jest Zamek Grodno – dawna warownia, która dziś gości Muzeum Regionalne PTTK Zamek Grodno. Wznosi się na wzgórzu, z którego roztacza się widok na dolinę Bystrzycy, a jego historia obejmuje zarówno średniowieczne opowieści, jak i liczne legendy, dodające mu wyjątkowego charakteru.
Interesującym zamkiem na Szlaku Zamków Piastowskich jest Zamek Książ, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków Dolnego Śląska, którego historia sięga XIII w. Jest on także trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Odwiedzając Zamek Książ warto zwrócić uwagę na piękne ogrody otaczające zamek, które stanowią cenny przykład dawnych założeń pałacowych.
Szlak Zamków Piastowskich prowadzi dalej przez Zamek Bolków, którego charakterystyczna, owalna wieża wyróżnia go na tle innych obiektów na trasie. Choć jest on ruiną, to jego mury zachowały się na tyle dobrze, by zwiedzający mogli poczuć atmosferę dawnego życia na zamku. Zamek ten od lat służy jako miejsce wydarzeń kulturalnych i muzycznych, co przyciąga turystów szukających także niecodziennych wrażeń.
Nieopodal Jeleniej Góry, w okolicach Jeziora Pilchowickiego, znajduje się Zamek Bolczów. To dobrze zachowana ruina, którą charakteryzuje naturalne wkomponowanie w krajobraz skalny. Dla turystów to miejsce stanowi dodatkową atrakcję dzięki drewnianemu mostowi prowadzącemu do zamku.
Na trasie Szlaku Zamków Piastowskich znajduje się także unikatowa wieża mieszkalna w Siedlęcinie – jest to jedyna tego typu budowla na ziemiach polskich, która zachowała freski przedstawiające legendę o Lancelocie, co stanowi cenny przykład średniowiecznego malarstwa. Siedlęcin jest miejscem, gdzie można odpocząć i w pełni docenić piękno średniowiecznej architektury, szczególnie że okolica oferuje wspaniałe widoki na Sudety.
Zwieńczeniem szlaku jest Zamek Grodziec – średniowieczna warownia, po raz pierwszy wzmiankowana w dokumentach z XII w. Położony na wzgórzu, stanowi jeden z najbardziej malowniczych punktów trasy, a jego gotycka architektura przypomina o dawnych czasach rycerzy i książąt.
Przebycie Szlaku Zamków Piastowskich to fascynująca podróż przez wieki historii Dolnego Śląska. Każdy z zamków na tej trasie jest inny – niektóre są świetnie zachowane i udostępniane zwiedzającym w całości, inne zachowały się w postaci ruin, lecz równie fascynujących. Szlak ten jest doskonałą okazją, by przyjrzeć się historii tego regionu, którego burzliwe dzieje odbiły się na architekturze i krajobrazie. Zarówno pieszo, jak i na rowerze, jest to trasa, która pozwala na połączenie przyjemności aktywnego wypoczynku z odkrywaniem historii i podziwianiem piękna przyrody Dolnego Śląska.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Rudawy Janowickie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rudawy Janowickie

Bardzo dokładna, aktualizowana w terenie mapa turystyczna Rudaw Janowickich z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi z czasami przejść poszczególnych odcinków. Na mapie zaznaczono skały wspinaczkowe, z których słynie region i najważniejsze atrakcje turystyczne. Rok wydania: 2022

Dolina Palaców i Ogrodów
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Palaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów to bardzo dokładna mapa turystyczna obejmująca swym zasięgiem obszar Kotliny Jeleniogórskiej oraz część Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich. Na mapie oznaczono czasy przejścia na poszczególnych szlakach turystycznych. Rok wydania 2019

Góry Izerskie - mapa interaktywna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Izerskie - mapa interaktywna

Jedna z najdokładniejszych na rynku map Gór Izerskich. Zawiera najważniejsze grzbiety zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Gór Izerskich i Jizerskych hor. Mapa została zaktualizowana w terenie i zawiea najważniejsze atrakcje turystyczne i krajoznawcze. Oznaczono na niej szlaki turystyczen: piesze i rowerowe wraz z czasami przejść. Rok wydania 2022

Dolina Bobru
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Bobru

Mapa Doliny Bobru zasięgiem obejmująca obszar od Jeleniej Góry do Bolesławca. Na mapie zaznaczono szlaki turystyczne piesze i rowerowe oraz ważniejsze atrakcje turystyczne. 

Góry Sowie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Sowie

Mapa Gór Sowich Wydawnictwa Galileos z aktualnym przebiegiem szlaków turystycznych, zarówno pieszych jak i rowerowych. Wraz z czasem przejść. Zasięg mapy na północy wyznacza Świdnica, na wschodzie Bielawa, na południu Srebrna Góra i Nowa Ruda, na zachodzie Jedlina Zdrój. Rok wydania 2020

Góry Sowie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Sowie

Mapa turystyczna "Góry Sowie" zamknięta jest przez: Wałbrzych na północnym-zachodzie, Broumov na zachodzie, Radków na południu, Srebrna Góra na południowym-wschodzie. Prawdziwą osobliwością tego obszaru są podziemne obiekty militarne. Jest to atrakcyjny teren na piesze i rowerowe wycieczki. Są tu dobre warunki dla miłośników MTB, narciarstwa zjazdowego i biegowego, jazdy konnej. Na mapie oznaczono szlaki turystyczne: piesze i rowerowe. Rok wydania 2024