category-icon

Trasa wokół Jeziora Turawskiego

56 km
64 m
Opole

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-09-06
Opole
category-icon
56 km
64 m
56 m
4.7/6
kuzniawsiodelku-pl przedstawia

Wycieczka rowerowa wokół jeziora Turawskiego. W trasę wyruszamy z Rynku w Opolu. Kierujemy się w stronę Katedry ulicą Książąt Opolskich. Dojeżdżamy do ścieżki rowerowej pod wiaduktem. Teraz cały czas przemieszczamy się po niej. Ścieżką przejeżdżamy wzdłuż ronda. Zaraz w prawo przez drogę w lewo i znowu w prawo przez drogę na ścieżkę wzdłuż torów kolejowych. Dojeżdżamy do Luboszyckiej gdzie ścieżka skręca w lewo. Docieramy do kolejnego ronda. Na tym rondzie jedziemy w lewo. Ścieżka rowerowa prowadzi w górę. Po prawej stronie mijamy Kopalnie Margla. Jedziemy do końca ścieżki. Przejeżdżamy na drugą stronę. Po lewej mijamy kąpielisko Silesia. Kawałek dalej w oddali widzimy elektrownie.
Kawałek dalej widzimy po prawej jeziorko. Pokonujemy skrzyżowanie prosto i jedziemy prosto. Pokonujemy mostek i wjeżdżamy do Kępy. Droga główna prowadzi w lewo. My jedziemy w prosto w ul. Zawadzką. Po lewej mamy osiedle domków jednorodzinnych przed nami jeziorka. W ich stronę podążamy. Droga szutrowa skręca w prawo, my też. Wjeżdżamy do Zawady gdzie na skrzyżowaniu z drogą 45 jedziemy prosto. (nie jest łatwo bo ruch duży). Ulicą Brzegową podążamy do końca i skręcamy w mocno lewo na most. Zaraz za mostem w prawo w ul. Wodociągową. Teraz kolejne kilometry cały czas prosto aż do wałów Jeziora Turawskiego. Po drodze mijamy tory kolejowe i punkty odpoczynku gdzie możemy zdobyć troszkę wiedzy z przyrody. Wyjeżdżamy z lasu na asfalt gdzie skręcamy w prawo i zaraz w lewo w stronę ścieżki prowadzącej do lasu pomiędzy Jeziorem Dużym i Średnim. Docieramy do promenady wokół Jeziora Średniego i samego jeziora.
W okresie wiosenno-letnim można wykorzystać to miejsce na przerwę w podróży w niejednym lokalu tutaj się znajdującym. Pedałujemy drogą wzdłuż jeziora. Po lewej stronie mamy mur/wał. Warto rozglądać się wokół i szukać oznaczenia szlaku (zielony) On Nas prowadzi wśród drzew. (trasa blisko brzegu jeziora po lewej a po prawej przeważnie domki rekreacyjne) Drogą Spacerową docieramy do Żeglarskiej gdzie skręcamy w lewo. Na końcu w prawo. I przed siebie. Wyjeżdżamy z lasu. Jedziemy ścieżką wśród pól. Docieramy do brzegów jeziora Turawskiego, miejsca bytowania różnych zwierząt. Wałem docieramy do końca. Zjeżdżamy w dół. Skręcamy w prawo (kawałek wracamy) skręcamy w lewo na mostek i znowu w lewo. Ścieżką wśród pól dojeżdżamy do asfaltu. Gdzie znowu w lewo. Przejeżdżamy obok huty. Pokonujemy most i zaraz w lewo. (Na rozwidleniu można się zatrzymać i popatrzeć na mapę z trasami rowerowymi) Wjeżdżamy na wał, który będzie teraz wyznaczał Nam trasę. Po prawej las. Po lewej pola, drzewa i zbiornik wody. Docieramy do “cywilizacji” Skręcamy kolejny raz w lewo. Po około kilometrze docieramy do dużego rozwidlenia gdzie pierw w lewo i zaraz w prawo. Trasa góra - dół wśród lasu. Wyjeżdżamy na asfalt i skręcamy w lewo w Strażacką. Kolejne skrzyżowanie w prawo. Kolejne rozwidlenie w prawo. Następne dwie krzyżówki prosto. Później w prawo i lewo. Teraz cały czas prosto. Dojeżdżamy do Promenady (jak byłem to było dużo osób więc skręciłem w prawo ul. Pływacką) I zaraz na skrzyżowaniu w lewo ul. Biwakową. Z Biwakowej w prawo w Harcerską. Wjeżdżamy na wał. Dojeżdżamy do zapory czołowej, którą pokonujemy według swoich umiejętności. (można zjechać lub sprowadzić rower na dół. I albo wracamy na górę albo jedziemy dołem. Docieramy do drogi, którą wjeżdżaliśmy na zbiornik. Kierujemy się na Niwki Wjeżdżamy do Niwek. Skręcamy w prawo. Przejeżdżamy przez środek wioski. Po lewej strony mijamy pomnik Joachima Halupczoka (wybitnego kolarza). Na krzyżówce prosto. Po lewej bar gdzie spotkamy dużo kolarzy. Wjeżdżamy prosto do lasu. Teraz cały czas przed siebie. Pokonujemy most i nadal prosto. Trasa wśród pól i drzew. Na skrzyżowaniu w prawo (prosto jest Aleja Dębowa). W Zbicku skręcamy w prawo jak szlak wskazuje. Następna krzyżówka w lewo. Droga szutrowa wiedzie wzdłuż działek. Wjeżdżamy na przejazd kolejowy, zaraz za nim w lewo. Drogą szutrową jedziemy do ul. Wygonowej. Na rondzie prosto. Kolejna krzyżówka w lewo w Lwowską. Docieramy do Parku Sensorycznego. Kręcimy ul. Bielską. Skręcamy w prawo Al. Solidarności. Na dużym rondzie skręcamy w lewo. Kolejne rondo w prawo. Na światłach prosto kolejne światła w lewo. Po prawej stronie mamy działki. Wjeżdżamy pod górkę gdzie skręcamy w prawo w ul. Ozimską. Trasa ciągle w dół. Docieramy na Plac Wolności, w prawo, prosto Krakowską. Jesteśmy na miejscu startu wycieczki.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Opole
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Opole

Plan miasta Opola w nowych granicach administracyjnych. Na planie umieszczono całą infrastrukturę miejską (urzędy, szkoły, teatry, kina) i turystyczną (szlaki, zabytki). Rok wydania: 2020

Stobrawski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Stobrawski Park Krajobrazowy

Mapa turystyczna Stobrawskiego Parku Krajobrazowego aktualizowana w terenie z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje swym zasięgiem obszar ograniczony od południowego-wschodu Jeziorem Turawskim, od północy sięga po Wołczyn, natomiast od wschodu po Brzeg.

Kraina Dinozaurów
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraina Dinozaurów

Kraina Dinozaurów to obszar ograniczony miejscowościami: Krupski Młyn, Dobrodzień, Zagwiździe, Opole. W centrum mapy znajduje się Jezioro Turawskie z zaznaczonymi wieloma ośrodkami. Obok Jeziora jest miejscowość Krasiejów, gdzie odkryto skamienieliny dinozaurów, na bazie tych wykopalisk utworzono „Park Krasiejów” z wieloma atrakcjami. Przez środek tego terenu przepływa rzeka Mała Panew – świetna do uprawiania kajakarstwa. Obszar ten jest bogaty w ciekawe zakątki, obiekty przyrodnicze i turystyczne. Zaznaczono wszystkie szlaki : piesze, rowerowe , konne i kajakowe.
Mapa została przygotowana tylko dla urządzeń cyfrowych, nie ma odpowiednika w wersji papierowej.

Bory Niemodlińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bory Niemodlińskie
Mapa "Bory Niemodlińskie" obejmuje obszar: Opole, Krapkowice, Głogówek, Korfantów, Lewin Brzeski, Popielów. Treść kartograficzna zawiera cenne informacje dla rowerzystów i piechurów, zabytki, kościoły, kapliczki oraz wszystkie informacje przyrodnicze: numery oddziałów leśnych, pomniki przyrody, użytki ekologiczne, obszary natura 2000.
Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Miejscowości na trasie