category-icon

Velo Baltica - EuroVelo 10 - oficjalny przebieg szlaku

533 km
584 m
Polska, zachodniopomorskie, Świnoujście
Oficjalny przebieg
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-05-06
Polska, zachodniopomorskie, Świnoujście
category-icon
533 km
584 m
593 m
Średni
5.8/6
Trasa rowerowa Velo Baltica, oznaczana jako R10, to jedno z najbardziej urokliwych i wyjątkowych połączeń rowerowych w Europie Północnej. Znana z fascynujących widoków i różnorodności nadmorskich krajobrazów. Trasa R10 Velo Baltica na odcinku polskim ma długość ponad 530 km. Cały szlak rowerowy R10, nazywany też Nadmorskim Szlakiem Hanzeatyckim, okrążający basen Morza Bałtyckiego, liczy ponad 8500 km. To wyjątkowe wyzwanie dla pasjonatów dwóch kółek, którzy pragną połączyć aktywność fizyczną z odkrywaniem uroków nadmorskich miasteczek.

Jak przebiega trasa rowerowa R10?Trasa rowerowa R10 to pełne przygód doświadczenie, pozwalające odkrywać uroki pięciu krajów bałtyckich: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii. Rozpoczynając podróż na jednym z tych obszarów, rowerzyści przemierzają fascynujące obszary geograficzne, od gęstych lasów po urokliwe wybrzeża Bałtyku. Trasa prowadzi przez malownicze miasteczka, tradycyjne wsie oraz zachwycające przyrodnicze krajobrazy, tworząc niepowtarzalne połączenie kultury i natury. Trasa rowerowa R10 Velo Baltica na terenie Polski biegnie przez całe wybrzeże, mijając takie miasteczka jak Świnoujście, Dziwnów, Kołobrzeg, Darłowo, Ustka, Puck, Trójmiasto i Elbląg. Zróżnicowane miasteczka na trasie pozwalają w pełni poczuć klimat wybrzeża. Miłośnicy mniejszych miejscowości znajdą urocze zakątki, a wielbiciele większych ucieszą się z pobytu w Kołobrzegu czy w Trójmieście.

Jaki rower na Velo Baltica?Wybór odpowiedniego roweru na trasę R10 Velo Baltica to kluczowy element podróży. Biorąc pod uwagę długość trasy i zróżnicowany charakter terenu, zaleca się rowery trekkingowe lub turystyczne. Wszechstronne modele zapewniają komfort i stabilność zarówno na asfaltowych odcinkach, jak i na bardziej wyboistych nawierzchniach czy odcinkach piaszczystych. Dobre amortyzatory, wytrzymałe opony i wygodna pozycja siedzenia pozwolą na wygodne pokonywanie kilometrów. Dodatkowym aspektem będzie bagażnik rowerowy z sakwami, do których można spakować ekwipunek. Sporo rowerzystów przemierzających szlak Velo Baltica decyduje się na organizowanie noclegów pod namiotem – spora baza noclegowa na polskim wybrzeżu pozwala na wybranie najbardziej optymalnej opcji.

R10 Velo Batica – miasta na trasie na polskim wybrzeżuPoczątek polskiego odcinka szlaku R10 zlokalizowany jest w Świnoujściu. To popularny kurort położony na trzech wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór. Z tamtejszych plaż można podziwiać piękne widoki na Bałtyk oraz latarnię morską. Kolejnym ciekawym i większym miastem jest Kołobrzeg słynący z bazyliki pw. Wniebowzięcia NMP oraz latarni morskiej, która ma 26 m wysokości. Tutaj również do dłuższej przerwy zachęcają plaże i promenady. Velo Baltica R10 biegnie też przez okolicę Słowińskiego Parku Narodowego, położonego pomiędzy Ustką a Łebą, ze słynnymi wydmami i przepięknymi, niespotykanymi nigdzie indziej w Polsce krajobrazami. W Trójmieście z największymi na trasie miastem czyli Gdańskiem, zwiedzić można zabytkową starówkę, zobaczyć posąg Neptuna, a na wybrzeżu zobaczyć cumujące okręty. Sopot to z kolei najsłynniejsze w Polsce molo. Trasa Velo Baltica R10 na polskim odcinku kończy się w Elblągu, dla tych spragnionych jednak większej ilości wrażeń, prowadzić może znacznie dalej.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gdańsk. Plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gdańsk. Plan miasta

Na planie zaznaczono wszystkie aktualne ulice, kina, teatry, ośrodki kultury, urzędy, stacje benzynowe, noclegi, restauracje, układ komunikacji. Oprócz spisu ulic są tu ważniejsze informacje dotyczące Gdańska oraz opis ciekawych miejsc.

Słowiński Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Słowiński Park Narodowy

Mapa Słowińskiego Parku Narodowego wraz z zaznaczeniem szlaków pieszych i rowerowych oraz najważniejszych atrakcji turystycznych. Mapa swoim zasięgiem obejmuje obszar od Łeby do Ustki, od południa zamknięty przez Warblino.

Trójmiejski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.

Mierzeja Helska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Helska

Turystyczna mapa Mierzei Helskiej i okolic z aktualnymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Mapa obejmuje swoim zasięgiem: Jastarnię, Władysławowo, Kuźnicę, Hel, Juratę, Jastrzębią Górę, Karwię, Chałupy, Juratę i okolice Pucka. Rok wydania 2016

Wyspa Wolin
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyspa Wolin

Mapa Wyspy Wolin zawiera szlaki turystyczne piesze i rowerowe oraz najważniejsze atrakcje turystyczne. Mapy swoim zasięgiem obejmuje fragment wybrzeża w części niemieckiej, od wschodu zamknięta jest przez Dziwnów.

Pobrzeże Koszalińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pobrzeże Koszalińskie

Turystyczna mapa Pobrzeża Koszalińskiego z aktualnym przebiegiem szlaków turystycznych. Mapa obejmuje obszar od Gąsek do Darłowa. Rok wydania 2021