Wędrówka do skoczni narciarskiej w Gdańsku Oliwie

Dodano 11 stycznia 2021 przez plik GPX
Wędrówka do skoczni narciarskiej w Gdańsku Oliwie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

198839
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.2
  • Dystans: 6,3 km
  • Czas trwania: 3 h 14 min
  • Średnia prędkość: 1,94 km/h
  • Przewyższenie: 89,41 m
  • Suma podejść: 272,06 m
  • Suma zejść: 269,17 m
  • Data: 8 stycznia 2021
  • Lokalizacja: Gdańsk
1121336
Drogą Marnych Mostów udajemy się w górę aż do polany
1121337
Odbijamy w drogę graniową, która wspina się zboczem na Górę Schwabego
1121338
Jak to w mieście bywa, im wyżej, tym śniegu jest coraz więcej,
1121339
Przecieramy drogę, gdyż rzadko jest uczęszczana
1121340
Piękny widok na dolinkę
1121341
Zbliżamy się do skrzyżowania szlaków
1121342
Po drugiej stronie wzniesienia, zima już w pełni
1121343
Schodzimy kawałek w dół pieszym szlakiem
1121344
Na grani odbijamy w boczną ścieżkę
1121345
Boczna ścieżka praktycznie jest niewidoczna
1121346
Piękny widok z grani wzgórza
1121347
Dotarliśmy na szczyt dawnej skoczni narciarskiej
1122345
Zejście ze wzgórza
1122347
Widok na skocznię z dołu
1122348
Kamień upamiętniający budowę skoczni, 1932 r.
1122356
Pomnik skoczka, który nie przeżył upadku na skoczni
1122359
Widok na lasy
1122360
Punkt widokowy z Góry Schwabego
1122361
Zejście z Góry Schwabego
1122364
Im niżej, tym śniegu coraz mniej
Niegdyś nie potrzeba było wysokich gór, by podziwiać podniebne loty narciarzy. Mało kto jednak pamięta, że przed laty na trójmiejskich wzgórzach istniały aż trzy skocznie narciarskie - dwie w Gdańsku i jedna w Sopocie. Mówiąc o tutejszych skoczniach najczęściej wspomina się obiekt znajdujący się w Dolinie Radości, gdzie do dziś odnaleźć można widoczne ślady fundamentów drewnianej wieży, a także pomnik jednego z narciarzy.

Skocznia narciarska w Dolinie Radości w Gdańsku Oliwie:

Najstarsza skocznia narciarska znajdowała się na obrzeżach Gdańska Oliwy, w Dolinie Radości. Nie bez powodu wybrano właśnie to miejsce, albowiem wzgórza otaczające dolinę należą do stosunkowo stromych, a ich szczyty sięgają nawet 120 m n.p.m.

Zbudowany w 1932 roku obiekt składał się z drewnianej wieży służącej za rozbieg i wyrównanego wzgórza, czyli tzw. buli. Punkt konstrukcyjny, zwany także jako punkt K, według którego ustala się noty za odległość skoku, znajdował się tu na 35 metrze. Natomiast jako odjazd wykorzystano stok wznoszący się po drugiej stronie dolinki.

W jednym z albumów ilustrujących ciekawostki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Kamiński wspomina, że swego czasu na skoczni odbywało się wiele zawodów różnej rangi. Dość znanym skoczkiem był wtedy Janusz Kirkor, którego skoki mierzyły między 25 a 30 metrów. Rekordzistą skoczni był jednak zakopiańczyk o nazwisku Kołtuń, który oddał rekordowy skok o długości 39 metrów.

Niestety nie wszystkie skoki na oliwskiej skoczni kończyły się sukcesem. W 1940 roku upadł śmiertelnie niemiecki zawodnik Ernest Becker-Lee. Jego śmierć upamiętnia płyta granitowa, którą zobaczyć można po wspięciu się na liczące ponad 110 m n.p.m. przeciwległe do skoczni wzniesienie. To jednak nie jedyna pamiątka związana z dawną oliwską skocznią narciarską. Na tzw. dojeździe skoczni, wśród zarośli, odnaleźć można stary kamień, na którym wyryto datę budowy skoczni. Obecnie kamień leży odwrócony, być może przez wcześniej powalone drzewo.

Nasza trasa pozwoli Wam zaznajomić się zarówno ze skocznią, jak i z pomnikiem skoczka, który zabił się podczas turnieju. Na zakończenie trasa przebiega też przez ciekawy punkt widokowy, z którego przy przejrzystym niebie zobaczyć można Zatokę Gdańską.
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Kaszuby Środkowe
Kaszuby Środkowe - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.