Wycieczka po Krakowie

Dodano 1 marca 2023 przez rysowanie
Wycieczka po Krakowie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

289130
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.1
  • Dystans: 2,5 km
  • Przewyższenie: 26 m
  • Suma podejść: 43,08 m
  • Suma zejść: 21,82 m
  • Data: 1 marca 2023
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
1605700
Kopiec Krakusa
Zwany róznież jako kopiec Kraka.
Usypany na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek – Wzgórzu Lasoty (271 m). Wysokość od podstawy – 16 m, średnica u podstawy 57 m, górna 8 m (wierzchołek płaski), objętość 19 100 m³. Z kopcem Krakusa związane są obchody Rękawki.Wewnętrzna konstrukcja kopca oparta była na wysokim słupie, do którego umocowano promieniście ułożone, wyplecione z wikliny przegrody. Przestrzeń między nimi wypełniona była mocno ubitą ziemią i kamieniami. Taka – efekt długotrwałej i zorganizowanej pracy – zapewniała stabilność i trwałość konstrukcji.
1605701
Stary Cmentarz Podgórski
Jest to najstarszy cmentarz komunalny
Został założony niedługo po roku 1786 (na skutek dekretu cesarza Austrii Józefa II z 1784 r.) i służył mieszkańcom miasta Podgórze do czasu uruchomienia nowego cmentarza przy ul. Wapiennej w roku 1900
Spoczywają tu burmistrzowie Podgórza
1605709
Kościółek Benedykta
Jest to zabytkowy kościół rzymskokatolicki
Data zakończenia budowy - XI wiek
materiał budowy to : kamień, cegła
Jest to najmniejszy kościół w Krakowie, powstały na miejscu poprzedniej świątyni w kształcie rotundy pochodzącej z ok. 1000 r.
1605710
Pomnik Edwarda Dembowskiego
stoi na placu Lasoty na Pogórzu. Dawniej na placu tym nazywanym „Na zbóju” znajdowała się miejska szubienica. Tutaj też 18 lipca 1651 roku wbito na pal przywódcę powstania chłopskiego Aleksandra Kostkę-Napierskiego.
Obecnie znajduje się tu pomnik Edwarda Dembowskiego, który zginął 27 lutego 1846 roku na Pogórzu od kuli austriackich żołnierzy idąc na czele procesji patriotycznej. Został pochowany na Starym Cmentarzu na Pogórzu.
Pomnik, którego autorem jest Józef Potępa został wykonany w 1966 r. Jest to popiersie powstańca wieńczące wysoki, wąski postument.
1605711
Kolorowe Schody
Na schodach można zatrzymać się i przeczytać cytaty, które zostały dodane. Są to całkiem nowe cytaty, nie te same co kiedyś. Bowiem, te kolorowe schody powstały w 2013 roku w ramach ArtBoom Festiwalu
1605712
Golgota podgórska ( Ogród rzeźb )
Na tyłach pięknego, neogotyckiego kościoła św. Józefa w Krakowie Podgórzu ciągną się szarobiałe skały dawnego kamieniołomu. Owa kamienna ściana znalazła swe artystyczne wykorzystanie przez. rzeźbiarza, prof. Wincentego Kućmę, który na naturalnych półkach skalnych zaprojektował 14 stacji Drogi Krzyżowej.
1605713
Kościół św. Józefa
Nowy kościół został zbudowany w latach 1905–1909 według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego, zgodnie z wzorcami architektury neogotyckiej, w miejscu dawnej klasycystycznej świątyni. 13 maja 1905 roku poświęcono kamień węgielny proboszczem podgórskim Antoniem Gruszeckim, a 24 października 1909 kościół konsekrowano.
1605714
Magistrat wolnego królewskiego miasta
Decyzję o jego budowie podjęła Rada Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza. Uwagę zwraca okazała fasada zwieńczona herbem Podgórza z maszkaronami po bokach. W budynku znajduje się piękna, reprezentacyjna sala obrad z neobarokową stiukową dekoracją i bogatymi złoceniami. Nad środkiem sali zawieszona jest wspaniała, misternie kuta potężna lampa. Sam gmach stanowi dominantę wschodniej pierzei Rynku. Obiekt nie jest udostępniony zwiedzającym. Obecnie jest siedzibą Wydziału Architektury Urzędu Miasta Krakowa i Rady Dzielnicy XIII Podgórze.
1605715
Dom pod czarnym orłem
Obiekt należy do najstarszych budynków Podgórza. U schyłku XVIII i na początku XIX w. rozwój zabudowy murowanej postępował powoli; głównie lokalizowano ją przy trakcie „Cesarskim” i po północnej stronie Rynku, gdzie istniejący przed założeniem miasta dom (dzisiejszy „Pod Czarnym Orłem”) adaptowany został na pierwszy ratusz. Pierwsza barokowo-klasycystyczna zabudowa wraz z Urzędem i Komorą Celną oraz rozrzucona luźno wzdłuż kierunków starych traktów zaznaczała zawiązki obecnych ulic: Staromostowej, Brodzińskiego, Józefińskiej i Piwnej. Istniejący przed 1784 dom „Pod Czarnym Orłem” adaptowano na pierwszy podgórski ratusz.
1605716
Plac niepodległości
miejsce to związane jest z wydarzeniami 31 października 1918 roku.
Właśnie tu – na miejscu dzisiejszego Placu Niepodległości i hali sportowej „Korona” – stały koszary austriackie i stąd wyruszył oddział żołnierzy pod dowództwem por. Antoniego Stawarza, wyzwalając Kraków - jako pierwsze duże miasto w Polsce- spod zaboru austriackiego.
1605717
WC
WC
1605718
Jedzonko
Restauracja-Smacznego

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta