Wysiołek Luborzycki - Jakubowice - Wysiołek Luborzycki

Dodano 24 maja 2021 przez aplikację Android
Wysiołek Luborzycki - Jakubowice - Wysiołek Luborzycki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

212306
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 65,3 km
  • Czas trwania: 6 h 22 min
  • Średnia prędkość: 10,24 km/h
  • Przewyższenie: 176,02 m
  • Suma podejść: 1 804,74 m
  • Suma zejść: 1 792,09 m
  • Data: 24 maja 2021
1197038
dwór w Karniowie
Obecny budynek dworu w Karniowie nosi wyraźne cechy architektury modernistycznej. Powstał na początku XX wieku, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli. Murowany, parterowy, z prostokątną dwukondygnacyjną wieżą w części północno-wschodniej. Założony na planie prostokąta, z ryzalitami i przybudówkami mieszczącymi wejścia i werandy. Główny element dekoracyjny budowli stanowią wielopłaszczyznowe, zróżnicowane dachy łamane, widoczne wyraźnie zwłaszcza od strony fasady południowej, oraz ozdobny hełm, wieńczący dach wieży.
Po wojnie w budynku dworskim do 2000 roku mieściła się szkoła. Po przeniesieniu szkoły do nowo wybudowanego budynku dwór przez wiele lat był opuszczony i popadał w ruinę. Obecnie jest remontowany a jego otoczenie jest porządkowane.
1197039
dwór w Czulicach
Zespół dworski w Czulicach tworzą dwór, park z dawnymi ogrodami użytkowymi i stawami, cmentarz poległych żołnierzy austriackich w czasie I wojny światowej oraz kamienny pomnik.
Dwór został wybudowany dla prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Adama Krzyżanowskiego (1785-1847) w drugiej ćwierci XIX wieku. W roku 1870 stał się własnością rodziny Dąbskich i wtedy też został rozbudowany. W roku 1902 majątek przeszedł w ręce rodziny Wollenów i ich własnością byłw do 1945 roku. Po 1945 roku majątek przeszedł we władanie Polskiego Związku Hodowców Roślin, a po 1950 został przejęty przez Państwowe Gospodarstwo Rolne - PGR . W latach 1990-2000 w budynku dworu mieściła się szkoła podstawowa. Jednak ze względu na reorganizację oświaty została ona zlikwidowana a opuszczony dwór systematycznie niszczeje.
1197040
kościół pw. św. Mikołaja w Czulicach
Kościół parafialny św. Mikołaja w Czulicach pochodzi z 1547 r. Świątynię zbudowano w konstrukcji zrębowej a ściany oszalowano pionowo z listowaniem oraz wizualnie podzielono pilastrami. Nawa i Prezbiterium nakryte są oddzielnymi dachami – nawa dwuspadowym, prezbiterium wielopołaciowym. Wnętrze świątyni nakrywają płaskie stropy a jej wyposażenie stanowią m.in. późnobarokowy ołtarz główny z poł. XVIII w, z obrazem Matki Boskiej Pocieszenia oraz dwa rokokowe ołtarze boczne sprzed 1827 r. Warto zwrócić uwagę na portal u wejścia do zakrystii, o nadprożu w formie ściętego trójliścia oraz płytę nagrobną z XV w.
1197041
Kaplica św. Barbary w Wierzbnie
Kaplica z 1894 lub 1892 roku postawiona w miejscu starszej. Obiekt był przebudowywany kilkukrotnie w XX wieku.
Budynek drewniany, modrzewiowy, konstrukcji zrębowej, prezbiterium zamknięte trójbocznie. Na wzmiankę zasługuje znajdujący się wewnątrz pentaptyk z 1590 roku i gotycka rzeźba św. Barbary.
1197042
dwór w Wierzbnie
Dwór powstał w latach 20, nawiązując częściowo do tzw. „stylu dworkowego". Łączenie w murach elementów drewnianych z murowanymi mogłoby wskazywać, że przy jego budowie zostały wykorzystane fragmenty budowli wcześniejszej. Dwór został założony na planie dwóch prostokątów — korpusu głównego oraz przystawionego do niego prostopadle od strony wschodniej skrzydła bocznego (dawna oficyna). Obecnie wyremontowany i przystosowany do organizowania imprez okolicznościowych
1197043
dwór w Górce Jeklińskiej
dwór wybudowany na przełomie XIX i XX wieku. Stanowi własność prywatną, obecnie jest opuszczony i jego smutny koniec jest przesądzony
1197044
Kościół pw. św. Stanisława w Żębocinie
Obecną świątynię parafialną wzniesiono w połowie XIII wieku na wzgórzu. Charakter kościoła sytuuje go na styku architektury romańskiej i gotyckiej. W swej pierwotnej postaci kościół ukazuje nader proste założenie przestrzenne, obejmujące niewielkie, prawie kwadratowe prezbiterium i szerszą prostokątną jedną nawę. Swą obecna postać kościół zawdzięcza kolejnym remontom: pod koniec XVII w. i w 1786r. Z wieku XVII pochodzi obecna zakrystia. Dobudowano też kruchty i otwartą kaplicę od wschodu. Barokowe jest także nowe przekrycie wnętrz z krzyżowym sklepieniem w prezbiterium, a także nowy dach o jednej kalenicy z wieloboczną wieżyczką (później jeszcze podwyższoną), wzniesiona nad szczytem zachodnim. W trakcie przebudowy w 1776r. wzniesiono również wolno stojącą dzwonnicę arkadową.
1197045
dwór w Kowali
Z końcem XVIII wieku biskup Hilary Krzysztof Szembek zbudował w Kowali okazały, piętrowy pałacyk, w którym przez pewien czas zamieszkiwał. Kowala przeszła w posiadanie Walewskich, a później generała Aleksandra Różnieckiego. Obecny stan dworku nie jest prostą kontynuacją wybudowanego przez bpa Szembeka. Przed II wojną światową dworek i gospodarstwo rolne o powierzchni 266 ha było własnością Władysława Sutza.
1197046
dwór w Jakubowicach
Wybudowany w połowie XVI wieku dwór jest budynkiem murowanym z cegły, otynkowanym, dwukondygnacyjnym, podpiwniczonym. Posiada wyraźnie widoczne cechy renesansowe, przejawiające się głównie w dążeniu do rytmicznego rozłożenia osi i gładkich płaszczyznach ścian. Ostatni przedwojenny właściciel - Józef Kleszczyński przebywał w Jakubowicach do 1945 roku. Po wojnie majątek upaństwowiono, ziemię rozparcelowano, a z reszty utworzono stację hodowli roślin, specjalizującą się w hodowli buraka pastewnego. Od 1988 roku dwór jakubowicki jest w rękach prywatnych właścicieli.
1197048
dwór w Opatkowicach
Data budowy zespołu dworskiego w Opatkowicach nie jest dokładnie znana jednak prawdopodobnie został wybudowany pomiędzy 1804 a 1839 rokiem. Zachowany do dzisiaj dwór był wielokrotnie przebudowywany i „modernizowany”, zwłaszcza po 1945 roku, nadszarpnięty upływem czasu i brakiem dbałości kolejnych gospodarzy, zatracił całkowicie swój charakter stylowy. Podczas przebudowy w latach 50 i adaptacji na mieszkania dla pracowników pobliskiego POM stracił ganek i portyk. Przekształcono też całkowicie wnętrza. Zniknęły elementy dekoracyjne okapu dachowego, wymieniono okna. Obecnie stan dworu jest fatalny i grozi zawaleniem o czym informują rozstawione wkoło tablice.
1197050
dwór w Makocicach
Niewiele pozostało z dawnego budynku dworskiego w Makocicach (do niedawna użytkowany był jako szkoła, obecnie wykorzystywany na mieszkania prywatne). Z formy istniejącej obecnie, piętrowej, pudełkowatej bryły trudno nawet domyślić się wyglądu dawnego dworu. Kształt prostopadłościanu burzy jedynie przyklejony z jednej strony prosty ganek wsparty na czterech betonowych słupach, z drugiej zaś – resztki zrujnowanego tarasu ogrodowego. Obecnie budynek jest wystawiony na sprzedaż.
1197051
dwór w Kowarach
Dwór wzniesiony ok. 1848-1880, bez wyraźnych cech stylowych. Drewniany, konstrukcji zrębowej, tynkowany. Założony na rzucie wydłużonego prostokąta, zwrócony frontem na północ, parterowy. Układ wnętrz dwutraktowy. Po przejęciu majątku przez Skarb Państwa po drugiej wojnie światowej, w budynku dworskim mieściła się szkoła podstawowa i mieszkania lokatorskie. W połowie lat 80., popadający w ruinę budynek dworski wraz z parkiem i niewielką resztówką został sprzedany przez gminę prywatnemu właścicielowi. Kolejna zmiana właściciela, tym razem związana z remontem dworu, nastąpiła po roku 2001.
1197052
Kaplica Nawiedzenia i Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Dalewicach
Wiadomo, że już przed 1414 rokiem istniała we wsi kaplica drewniana która w 1565 spłonęła. W 1652 roku wybudowano nową, także drewnianą istniejącą do dnia dzisiejszego. Kaplica w zasadzie nie zmieniła swojego pierwotnego kształtu, poza dobudowaniem w 1914 roku niewielkiej zakrystii na jej północnej ścianie. Budynek jest orientowany, konstrukcji zrębowej, salowy, prezbiterium zamknięte trójbocznie.
1197053
Brak mostu w Rzędowicach
W związku z remontem mostu w Rzędowicach został wytyczony objazd. Piesi i rowerzyści mają możliwość przeprawienia się na drugi brzeg.
1197054
Dwór w Piotrkowicach Małych
Istniejący obecnie dwór w Piotrkowicach Małych został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku. Budynek murowany, parterowy z dwukondygnacyjnym skrzydłem bocznym, częściowo podpiwniczony. Założony został na planie wydłużonego prostokąta (korpus główny) oraz prostokątnego skrzydła wschodniego, przylegającego dłuższym bokiem do fasady wschodniej korpusu.
Budynek dworu, podobnie jak częściowo zachowanych zabudowań gospodarczych (oficyna, dawne czworaki) bardzo zaniedbany. Po opuszczeniu przez szkołę rolniczą wykorzystywany na cele mieszkalne.
1197055
Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Koniuszy
W 2. poł. XV w. istniał już Kościół murowany – kamienno-ceglany. W XVII w. Kościół został całkowicie przebudowany. Niestety, odnowiona Świątynia nie cieszyła długo swoim nowym wyglądem, już bowiem w XVII w. Kościół spłonął od uderzenia pioruna. Obecna Świątynia pochodzi z czasów po odbudowie z pożaru. Kościół był kilkakrotnie przebudowywany, restaurowany, a w latach 1951–1956 znacznie powiększony. Świątynia całkowicie utraciła swój pierwotny wygląd i styl. W latach 1970–1980 wykonano nową polichromię. Wyposażenie kościoła w zdecydowanej większości pochodzi z XIX/XX w. Obok Świątyni stoi drewniana, zabytkowa dzwonnica z XVIII w., wielokrotnie remontowana. Dzwony pochodzą z 1759, 1781 i 1812 r.
1197056
Koniusza
Wzgórze na którym znajduje się kościół góruje nad całą okolicą i stanowi bardzo dobry punkt widokowy
1197057
dwór w Łyszkowicach
W latach 20. XIX wieku w majątku stał piętrowy budynek w kształcie zbliżonym do wieży i pełnił funkcje mieszkania administratora kościelnego folwarku. Po 1923 r. wybudowano murowany, parterowy budynek nakryty dachem łamanym polskim. Od frontu znajduje się czterokolumnowy ganek, a w elewacji ogrodowej ryzalit o trzech arkadowych oknach. Obiekty otoczone są zadbanym parkiem. Przed dworkiem stoi popiersie Adama Chmielowskiego. W 1952 r. w obiekcie otwarto Dom Pomocy Społecznej im. Adama Chmielowskiego do którego jest zakaz wstępu dla osób postronnych.
1197058
Dwór w Biórkowie Wielkim
Dwór w Biórkowie został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Dwór był murowany, złożony z parterowego korpusu głównego i przylegającego do niego od strony zachodniej piętrowego skrzydła bocznego dobudowanego w II połowie XIX w.. Wzniesiony w stylu eklektycznym, nawiązującym wystrojem zewnętrznym do architektury renesansowej.
Po II wojnie światowej majątek w Biórkowie został znacjonalizowany. Dwór, częściowo remontowany na początku lat 70. i w 1983 - mieścił się tu m.in. ośrodek zdrowia), potem popadł w ruinę, z której mimo wielu obietnic już się nie podniesie.
1197059
kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biórkowie Wielkim
Kościół w Biórkowie wybudowany został w latach 1623-1633. Kościół wzniesiono w konstrukcji zrębowej i oszalowano deskami -pionowo, z listwowaniem. Nakrywa go dach gontowy, osobny nad nawą i nad prezbiterium. Na nim wznosi się wieżyczka na sygnaturkę. Jest to świątynia jednonawowa z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium i dobudowaną zakrystią oraz niewielką kruchtą. Do głównej bryty przylega wzniesiona pod koniec XVIII wieku barokowa wieża.
W pobliżu kościoła stoi również zabytkowa drewniana dzwonnica, wzniesiona w konstrukcji szkieletowej i oszalowana pionowo deskami.
1197060
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysiołku Luborzyckim
Gotycki kościół pochodzi sprzed 1433 roku a jego fundację wiąże się z osobą Mikołaja Hińczowicza, który był plebanem luborzyckim, podskarbim koronnym, rektorem Uniwersytetu Krakowskiego i doradcą króla Władysława Jagiełły. Na przestrzeni wieków główna bryła kościoła uległa tylko nieznacznym przekształceniom. Na przełomie XV i XVI w. do prezbiterium kościoła od wschodu dostawiono trójboczną przybudówkę. W XIX w. dobudowano od zachodu przedsionek. Zaś w latach 1908-11 dawną zakrystię przerobiono na kaplicę św. Franciszka i powiększono o kruchtę.
Podczas tej wycieczki na warsztat wziąłem powiat proszowicki. Wprawdzie początek i koniec miał miejsce w powiecie krakowskim jednakże zdecydowana większość miejsc i obiektów, które chciałem zobaczyć znajdowały się na terenie powiatu proszowickiego. Zgodnie z moimi zainteresowaniami na trasie mojej wycieczki musiały się znaleźć dworki, znalazły się także zabytkowe obiekty sakralne w postaci kościołów czy kapliczek. Obiekty sakralne zwykle są w niezłym stanie bo na ich utrzymanie zwykle pieniądze się znajdują. Gorzej jest natomiast z dworkami. Podczas tej wycieczki, na dobrą sprawę to tylko 3 znajdowały się w dobrym stanie tj. w Wierzbnie, Łyszkowicach i Kowarach przy czym żaden z tych dworków nie jest dostępny dla zwiedzających i można je oglądać z daleka i zza ogrodzenia. Stan pozostałych dworków jest zdecydowanie w dużo gorszym stanie. Najsmutniejsze w tym jest to, że dworki te, będące zwykle w dobrym stanie, po wojnie zostały odebrane właścicielom i przekazane różnego rodzaju instytucjom, te zaś po ich wykorzystaniu i maksymalnym wyeksploatowaniu porzuciły je przenosząc się do nowych budynków. Taki los i porzucenie na pastwę losu i czasu spotkał dworki w Karniowie, Czulicach, Górce Jeklińskiej, Opatkowicach czy Biórkowie Wielkim. Napotkałem także na dworki oddane na mieszkania komunalne (Kowala, Piotrkowice Małe) ale ich stan też jest kiepski, zwłaszcza w Piotrkowicach, gdzie lokatorzy doprowadzili dwór do ruiny. Oczywiście podczas tej wycieczki miałem do czynienia nie tylko z dworami i kościołami czy kaplicami. Większość czasu spędziłem na poruszanie się między tymi obiektami wśród pól i pagórków. Teren którym się poruszałem był bardzo pofałdowany i towarzyszyły mi głównie pola uprawne. Lasów podczas tej wycieczki praktycznie nie było. Było natomiast coś czego się boję podczas każdej wycieczki i z czym mam niestety częsty kontakt a mianowicie wolno biegające psy pozbawione jakiejkolwiek kontroli. Nie liczyłem dokładnie ale podczas tej jednej wycieczki zostałem zaatakowany przez psy ok. 10 razy przy czym w jednym przypadku miałem do czynienia z trzema atakującymi mnie psami na raz. I Jakoś nikt nie widzi w tym problemu. Do czasu aż dojdzie do tragedii.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta