category-icon

Z wysokości siodełka - Beskid Niski - Polska - Słowacja

71 km
682 m
Jaśliska

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-06-15
Jaśliska
category-icon
71 km
682 m
670 m
4.4/6
Zanim się rozpoczęły wakacje '19, wybrałem się w bardzo ciekawą trasę. Międzynarodową. Biegnie ona tuż przy granicy Polskiej i Słowackiej. Przez tak mało doceniany przez turystów Beskid Niski (Polska) i pn-wsch. części kraju preszowskiego (Słowacja).
Trasa: Jaśliska-Wola Niżna-Moszczaniec-Wisłok Wielki-Czystogarb- Komańcza-Radoszyce-Palota SVK-Medzilaborce-Habura-Certizne-Przełęcz Beskid Niski nad Czeremchą POL-Czeremcha-Lipowiec-Jaśliska
Dlaczego taka trasa? Dzikość przyrody. Czystość. Naturalność. W wielu miejscach bez znaczącej ingerencji człowieka w krajobraz terenu. Beskid Niski jest niesamowicie atrakcyjnym i ciekawym terenem także pod względem historycznym. To w tej części naszego kraju prowadziła jedna z głównych linii frontu I wojny światowej. To na tych terenach śmierć, w obronie kraju, poniosło wiele tysiące żołnierzy polskich i słowackich (głównie). Świadczą o tym pomniki i cmentarze, z tego okresu, usytuowane m.in. przy głównych drogach ale i także na szlakach pieszych i rowerowych.
Charakterystycznymi punktami na trasie są prawdziwe relikty minionej epoki. Opustoszałe PGRy, niekończące się połacie niegdyś uprawianych pól i bloki mieszkalne na wsiach np. w Czystogarbie.
Na całym przejechanym szlaku, po obu stronach granicy, zauważamy przydrożne kapliczki. Niektóre datowane są nawet na koniec XIX w.
Nieodłącznym elementem są drewniane cerkwie, które znajdują się niemalże w każdej wsi.
Mijając kolejne miejscowości, szczególnie w okresie letnim, możemy poczuć prawdziwy zapach kwitnącej trawy, dzikiej i naturalnej roślinności. Nawet przyjdzie nam odczuć zapach próchniejącego drzewa.
Niemalże przez całą trasę będziemy mieli okazję do podziwiania tutejszych krajobrazów. Co jakiś czas będą się wyłaniać kolejne pagórki, nadające całemu obszarowi niepowtarzalnego klimatu, który istnieje tylko w Beskidzie N.
Najwyższym punktem na całej trasie jest Przełęcz Radoszycka, stanowiąca granicę państwa. Laborecky Priesmyk wznosi się na wysokość 684 m.n.p. Podjazd od polskiej strony jest dosyć łatwy, chociaż wymagający z powodu jego długości. Natomiast od strony słowackiej, od wsi Palota, znacznie wymagający. Bardziej nachylony.
Samo centrum Medzilaborców zostawiłem "z boku" i pojechałem w kierunku wsi Habura i Certizne, wzdłuż granicy.
Tereny słowackich wsi jakby się zatrzymały. Miały swój niepowtarzalny klimat słowackiej wioski. Sobotnie popołudnie. Cisza, spokój. Ludzie pracujący w przydomowych ogródkach i warsztatach. Pozdrawiający.
Droga asfaltowa, kończy się we wsi Certizne. Od teraz odcinek szutrowy na Przełęcz Beskid nad Czeremchą 581 m. n.p.m. A tam na "szczycie góry" z jednej strony krajobrazy słowackie, a z drugiej polskie.
Jadę dalej. Szutr. Przejeżdżam przez nieistniejącą wieś Czeremcha. Pozostałość po cerkwi i cmentarzu nadaje tym terenom prawdziwego ducha żyjącej niegdyś ludności. Ciekawostką jest to, że na cerkwisku pochowano w 2008 roku doczesne szczątki Pani Żanety Fucziła (urodziła się i zmarła w USA), której matka pochodziła, właśnie z dziś już nie istniejącej wsi.
Mijają kolejne kilometry. Wieś Lipowiec. W zasadzie niezamieszkała. Posiada kilkoro mieszkańców. Właścicieli gospodarstw agroturystycznych.
Jak widzimy cały Beskid Niski wraz z częścią Kraju Preszowskiego mogą i zapewne stanowią bardzo ciekawą alternatywę do zatłoczonych miejsc w Polsce.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wyżyna Laborecka. Okolice Dukli
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Laborecka. Okolice Dukli

Mapa prezentuje część słowackiego Beskidu Niskiego, na południe od Przełęczy Dukielskiej.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Okolice Sanoka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Sanoka

Nowa mapa okolic Sanoka, łącząca nasze dwie dotychczasowe pozycje: Bieszczady i Pogórze Przemyskie. Sanok i jego okolice znajdowały się na obrzeżach tamtych map. Teraz te ciekawe tereny można zwiedzać korzystając z jednej mapy. Na mapie wyeksponowana obiekty znajdujące się na coraz bardziej popularnym Szlaku Ikon.

Rok wydania: 2018

Bieszczady
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady

Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej. Obszar mapy obejmuje: Bieszczadzki Park Narodowy, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie, Góry Sanocko-Turczańskie, fragment pogórzy (Bukowskie i Leskie) oraz najpopularniejsze miejscowości turystyczne: Ustrzyki Górne i Dolne, Wetlina, Cisna, Komańcza, Solina, Lesko. Rok wydania 2024

Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie

Obszar mapy Bieszczadzkie Pogranicze od północy wyznaczają Komańcza i Zatwarnica, od zachodu - słowackie Medzilaborce, od wschodu- Przełęcz Użocka („worek bieszczadzki”), od południa Snina i słowacko-ukraińskie przejście graniczne Ubla. 
Na mapie zaprezentowana jest cała trasa samochodowa z Bieszczadów na stronę słowacką i dalej na Ukrainę. Rowerem możemy dodatkowo przekroczyć granicę wygodną drogą z Cisnej przez Przełęcz nad Roztokami (Przeł. Ruska), a poza parkiem istnieje kilka innych możliwości przejazdów terenowych. Mapa obejmuje aż 3 parki narodowe: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Narodowy Połoniny oraz częściowo Użański Park Narodowy. Wydanie mapy poprzedziła gruntowna weryfikacja terenowa oraz konsultacje ze „znawcami” terenu, efektem czego jest aktualna sieć szlaków turystycznych, dokładna lokalizacja zabytków architektury sakralnej, cmentarzy wojennych, pomników przyrody i innych ciekawych obiektów. Dużo uwagi poświęciliśmy na weryfikację i odpowiednią klasyfikację sieci dróg - wyróżniając te wyasfaltowane i szutrowe (utwardzone). Zrobiliśmy to z myślą o rowerzystach. Wskazaliśmy również miejsca zakazu wjazdów dla pojazdów samochodowych. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz Gorlice na północy po polsko-słowackie pogranicze na południu. Rok wydawnia 2023

Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych

Mapa Bieszczad zawiera całość tego rozległego masywu - od Komańczy na zachodzie po granicę z Ukrainą na wschodzie oraz od Birczy na północy po Przełęcz Użocką. Znaleźć na niej można wszystkie atrakcje turystyczne: przyrodnicze, historyczne czy sportowo-rekreacyjne. Opis kilkudziesięciu atrakcji został umieszczony na odwrocie mapy, a sama mapa wzbogacona o kolorowe ikony. Doskonała zarówno dla turystów zmotoryzowanych, jak i rowerowych. Służyć może również do uprawiania turystyki pieszej - zawarto na niej szlaki piesze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie