Zabytkowe cmentarze mennonickie na Żuławach Malborskich

Dodano 8 listopada 2018 przez plik GPX
Zabytkowe cmentarze mennonickie na Żuławach Malborskich
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

136936
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

776961
Zamek Malbork
776962
Droga rowerowa osdeparowana od jezdni
776963
Boczna droga asfaltowa
776964
Cmentarze mennonickie / informacja i mapa
776965
Największy cmentarz mennonicki w Polsce
776966
Cmentarz mennonicki w Stogach Malborskich
776967
Cmentarz mennonicki w Stogach Malborskich
776968
Boczna droga asfaltowa
776969
Droga gruntowa przez pola i łąki
776971
Droga gruntowa wśród pól
776972
Gdzieniegdzie są płyty betonowe
776973
Boczna droga asfaltowa
776974
Pola i łąki po horyzont
776975
Zapomniany cmentarz mennonicki
776976
Zapomniany cmentarz mennonicki
776977
Zapomniany cmentarz mennonicki
776978
Wierzby to charakterystyczne drzewa na Żuławach
776979
Pola, łaki, pastwiska
776980
Droga wierzbami usiana
776981
Wierzby wzdłuz drogi
776982
Cmentarz mennonicki w Stawcu
776983
Cmentarz mennonicki w Stawcu
776985
Droga płytowa wśród wierzb
776986
Przez chwilę asfalt ;)
776987
Droga gruntowa wśród pól
776988
rz. Święta
776989
Piękne wierzby
776990
Kilka zabytkowych steli na cmentarzu przy kościele
776991
Kilka zabytkowych steli na cmentarzu przy kościele
776992
Charakterystyczne dla żuławskiego krajobrazu
776993
Droga rowerowa odseparowana od jezdni
Kim byli Mennonici?

Mennonici to jeden z odłamów anabaptyzmu, który w wyniku prześladowań zmuszony był opuścić Holandię i szukać swego miejsca gdzie indziej w Europie. W Polsce Mennonici osiedlali się między innymi na Żuławach oraz w Dolinie Dolnej Wisły, na terenach dotychczas nie zamieszkanych, dając początek tzw. kolonizacji olęderskiej. Byli niezwykle pracowici, wykazywali się ogromną zręcznością i kunsztem jeśli chodzi o osuszanie bagien. Do ciekawostek zaliczyć można również istniejący do dzisiaj, ponad 90-kilometrowy wał przeciwpowodziowy ochraniający żuławskie i powiślańskie miejscowości. Stworzyli oni kulturę o niezwykle surowych obyczajach i zasadach, ich "religią" była praca. W związku z licznymi dramatycznymi wydarzeniami politycznymi w Gdańsku końca XVIII w. i początku XIX w. Mennonici zaczęli opuszczać tereny Polski. Pozostawili po sobie ciekawą kulturę materialną: zadbane wioski, schludne i czyste chałupy, a przede wszystkim cmentarze o fantazyjnych nagrobkach.

Cmentarze mennonickie:

Cmentarze mennonickie zakładane były zwykle w znacznym oddaleniu od wsi, co przyczyniło się w efekcie do tego że stosunkowo dużo nagrobków przetrwało do dziś, w przeciwieństwie do łatwo dostępnych cmentarzy lokalizowanych w obrębie wsi.

Charakterystycznym elementem cmentarzy mennonickich są tzw. stele, czyli pionowo ustawione płyty nagrobne wykonywane z kamienia lub, w przypadku mniej zamożnych rodzin, z drewna. Wyjątkowy eksponat można zobaczyć w lapidarium w nowodworskim Muzeum Żuławskim. Jest to odnaleziona w 1997 roku w Cyganku drewniana stela z 1876 roku. Stela wykonana z drewna modrzewiowego pomalowana szarą farbą miała imitować kamień. Z uwagi na nietrwałość materiału niewiele drewnianych steli przetrwało do dziś.

W Polsce, największy z cmentarzy mennonickich znajduje się we wsi Stogi Malborskie. Obecnie znajduje się na nim około 90 oryginalnych nagrobków kamiennych z XIX i I połowy XX w. Mają one formę tzw. steli, czyli pionowych prostokątnych płyt, zwykle zakończonych od góry trójkątnym tympanonem, na których umieszczano inskrypcje ku czci zmarłego i wersety z Biblii. Bardzo interesująca jest bogata symbolika nagrobna, wśród której pojawiają się takie elementy jak: zgaszona pochodnia, złamane drzewo, uskrzydlona klepsydra, gałązka bluszczu lub palmy, gołębica, gwiazda, słońce i wiele innych, tworząc niekiedy bardzo rozbudowany i skomplikowany przekaz symboliczny. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość z tych znaków ma charakter ogólnochrześcijański i nie należy ich przypisywać wyłącznie inwencji religijnej mennonitów.
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana
Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana" została opracowana we współpracy z pracownikami tegoż Parku, dzięki czemu stanowi dokładne i rzetelne źródło informacji na temat tego obszaru. Mapa Mierzei Wiślanej doskonale...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta