category-icon

Zawiercie - Sławków. Szlak Szwajcarii Zagłębiowskiej.

33 km
88 m
Polska, śląskie, Zawiercie, Błędów, Sławków

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-05-28
Polska, śląskie, Zawiercie, Błędów, Sławków
category-icon
33 km
88 m
114 m
4.4/6
Trasa rozpoczyna się nieopodal dworca PKP w Zawierciu.
Przez pierwsze 2.5 km trzeba jakość przetrawić niedogodności związane z budową obwodnicy - rok 2024.
Następnie szlak wchodzi do lasu i krajobraz leśny będzie towarzyszył przez większą część trasy. Rozpoczyna się od symbolicznej mogiły powstańców styczniowych, potem w towarzystwie komarów dochodzi się do potoku Ogrodzieniec, gdzie komary odpuszczają i można cieszyć się przyrodą.
Po kilku kilometrach szlak mija wieś Hutki - Kanki, gdzie jest sklep oraz miejsce postojowe. Jedyne na te trasie i dobrze jest mieć ze sobą krzesło wędkarskie lub matę do siedzenia bo trasa jest długa, a urokliwych miejsc, w których chciałoby się zatrzymać wiele.
Następną wsią na trasie jest Chechło. Wieś graniczy z pustynią Błędowską - największa atrakcją przyrodniczą na trasie. Z uwagi na znajdujący się niedaleko poligon wojskowy należy zwiedzać dość ostrożnie.
Po opuszczeniu pustyni trasa wiedzie wzdłuż malowniczej rzeki Centuria, marsz jest w tym miejscu utrudniony przez zalegający na ścieżkach piach.
Po uporaniu się z piachem wchodzę do Błędowa, dzielnic Dąbrowy Górniczej. Można tu uzupełnić zapas wody i kupić coś do jedzenia. Trasa wiedzie dość długo wzdłuż głównej drogi. Po zejściu trzeba pokonać dwie przeszkody - najpierw ogrodzenie pod prądem, potem łąkę, na której ścieżka mocno zarosła.
Trudy te wynagradza piękno Białej Przemszy oraz dwie imponujące lipy - pomniki przyrody.
W inne dzielnicy Dąbrowy Górniczej - Okradzionów znajduje się przełom Białej Przemszy, momentami malowniczy, ale generalnie rzekę najczęściej widać zza krzaków. Warto wybrać się tam kiedyś i spenetrować dokładnie to miejsce.
Trasa kończy się w Sławkowie na rynku.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie