Trzecia trasa z serii Baltic Manors – tras opartych o dwory, pałace oraz inne wyjątkowe obiekty historyczne. W przypadku Żuław rolę tą pełnią niesamowite domy podcieniowe.
Początek i koniec trasy:
Malbork, parking nad Nogatem (naprzeciwko twierdzy krzyżackiej).
Żuławy Wiślane to płaski jak stół rejon o malowniczych krajobrazach, bogaty w wiele atrakcji turystycznych m.in. przepięknych domów i gospodarstw pochodzenia holenderskiego. Wśród nich wyróżniamy dwa typy zabytkowych domów i dworów żuławskich. Te pierwsze posiadają zwykle pięknie rzeźbione w drewnie fronty, okna i okiennice, drzwi, portale oraz poddasza. Drugi typ to domy podcieniowe, które stanowią ostatnie tak cenne zabytki charakterystyczne dla terenów depresyjnych. Podczas proponowanych przez nas wycieczek rowerowych zobaczymy przeróżne przykłady domów i dworów żuławskich, a pośród domów podcieniowych zarówno ten najmniejszy, jak i najbardziej okazały. Wśród wielu popadających w ruinę są także obiekty odrestaurowane oraz zupełnie nowe, zbudowane na wzór tych sprzed lat. Na Żuławach, oprócz domów i zabudowań gospodarczych zobaczyć można wiele innych ciekawych zabytków jak np. dwory i siedziby rycerskie, kościoły gotyckie i ich ruiny, stare cmentarze oraz obiekty hydrotechniczne, dlatego też wycieczki rowerowe są tu ciekawym kąskiem, szczególnie dla rodzin z dziećmi, bądź tych wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swą rowerową przygodę.
Zaproponowane przez nas trasy rowerowe z pewnością pozwolą zapoznać się z ciekawą architekturą oraz krajobrazem Żuław. W wielu miejscach powiązane są one z siecią międzynarodowych tras rowerowych Euro Velo, co ułatwia przemieszczanie się i orientację w terenie. Dla bezpieczeństwa poruszamy się głównie bocznymi, drogami asfaltowymi o niewielkim ruchu drogowym, drogami po płytach betonowych bądź drogami o nawierzchni gruntowej. Trasy warto rozpoczynać w dużych, dobrze skomunikowanych miejscowościach, w których z łatwością znajdziemy też noclegi. Żuławy, to nadal obszar mało znany turystycznie, szczególnie jeśli chcielibyśmy rozłożyć wycieczkę na kilka dni. Dlatego też dobrze jest rozpocząć i zakończyć przejażdżkę w większych miejscowościach takich jak: Gdańsk, Malbork, Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw.
Trasa powstała w ramach projektu South Baltic Manors (Dwory i Pałace Południowego Bałtyku), współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.
Więcej informacji na stronie: www.baltic-manors.eu
Zapraszamy na kanał YouTube Baltic Manors.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana
Mapa turystyczna "Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana" została opracowana we współpracy z pracownikami tegoż Parku, dzięki czemu stanowi dokładne i rzetelne źródło informacji na temat tego obszaru. Mapa Mierzei Wiślanej doskonale nadaje się do uprawiania zarówno turystyki pieszej, jak i rowerowej. Mapa swoim obszarem zamyka się na zachodzie przy Mikoszewie, na wschodzie zaś przy Fromborku.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia
Mapa Kociewia i Powiśla w części zachodniej obejmuje obszar zamknięty przez Skarszew na zachodzie, Kwidzyn na południu, Malbork na wschodzie i Tczew na północy. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Zamków Powiśla, Szlak Grzymisława, EuroVelo 9 i Szlak Kopernikowski.
Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia
Mapa Kociewia i Powiśla w części wschodniej obejmuje obszar zamknięty przez Białą Górę na zachodzie, Kwidzyn na południu i Elbląd na północnym wschodzie. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Żuław Szlak Kopernikowski, Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1.
Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze Starogardzkie i Dzierzgońsko-Morąskie. Mapa uwzględnia sieć szlaków turystycznych, rowerowych, a także szlaki żeglowne, porty i przystanie oraz Przekop Mierzei Wiślanej. Rok Wydania 2023
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace
Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie
Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.