Rowerem do Megalitów

Dodano 19 grudnia 2021 przez rysowanie
Rowerem do Megalitów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

235744
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.5
  • Dystans: 56,6 km
  • Przewyższenie: 58,45 m
  • Suma podejść: 229,73 m
  • Suma zejść: 229,65 m
  • Data: 19 grudnia 2021
  • Lokalizacja: Dolice Sułkowo Przelewice
1329390
Dolice. Rekonstrukcja grobowca megalitycznego z epoki kamienia.
Megality to niezwykłe konstrukcje, a pojawiły się kilka tysięcy lat temu w różnych stronach świata. Na naszych ziemiach ich początki datuje sią na połowę IV tysiąclecia przed naszą erą. Nadawano im wtedy formę tak zwanych grobowców kujawskich, wydłużonych trójkątów o podstawie kilku a nawet kilkunastu metrów, wysokości u podstawy około 3 m, długości kilkudziesięciu metrów, niekiedy nawet ponad 100 m. Są one dziełem ludu kultury pucharów lejkowatych, trwającej na naszych ziemiach nawet ponad 1500 lat. W Dolicach na Polanie Wiśniowej zrealizowano rekonstrukcję takiego grobowca, pozwalającą przekonać się o ogromie budowli, kryjącej często pochówek szkieletowy zaledwie jednego zmarłego.
1329391
Dolice. Grobowiec megalityczny typu kujawskiego, rekonstrukcja.
Grobowce megalityczne typu kujawskiego mają wysokość około 3 m, a długość kilkudziesięciu metrów. Na całym obwodzie są obstawione kamieniami. Największe głazy mogą mieć masę kilku ton, a ustawione są od czoła. Na zdjęciu widoczny jest megalit od strony "ogona", tam kamienie są coraz mniejsze.
1329392
Dolice. Komora grobowa we wnętrzu megalitu kujawskiego.
We wnętrzu megalitu typu kujawskiego często wydzielona była komora grobowa, zawierająca pochówek szkieletowy z bardzo skromnym wyposażeniem, na przykład z narzędziem krzemiennym, naczyniem glinianym. Naczynie mogło mieć kształt pucharu lejkowatego, od czego utworzono nazwę całej kultury.
1329393
Dolice. Rekonstrukcja kurhanów z epoki brązu.
Początki epoki brązu na Bliskim Wschodzie datuje się około 3400 lat przed naszą erą. Jednak na tereny obecnej zachodniej Polski technologia brązu dotarła dopiero około 2000 lat przed naszą erą. Różne kultury rozwijały się w czasie tej epoki. Na terenach, na których obecnie się znajdujemy dominującą rolę odegrała kultura łużycka, która trwała także, kiedy minęła epoka brązu i nastała epoka żelaza. Ludzie kultury łużyckiej chowali zmarłych w głównie w obrządku ciałopalnym. Prochy zesypywano do urn które ustawiano w skrzyniach kamiennych. Nad nimi usypywano kurhany, otaczane wieńcem kamiennym i przykryte brukiem.
1329396
Lubiatowo pałac.
Główną budowlą zespołu majątku w Lubiatowie był oczywiście pałac. Ale zapewne projektował wszystko jeden architekt, co widać, na motywach wzorów cegieł pałacu czy gołębnika.
1329398
Lubiatowo gołębnik
Główną budowlą zespołu majątku w Lubiatowie był oczywiście pałac. Ale zapewne projektował wszystko jeden architekt, co widać, na motywach wzorów cegieł pałacu czy gołębnika. Obiekty od samego początku projektowane z przeznaczeniem na gołębnik są rzadkością na Pomorzu. Gołębnik lubiatowski zbudowano w 1902 roku.
1329401
Lubiatoeo kościół
Późnogotycki kościół pw. MB Nieustającej Pomocy zbudowano około 1400 roku z kamieni polnych, z wykorzystaniem cegieł do niektórych elementów architektonicznych, jak ościeża okien, sterczyny czy portale. W latach 1730-1731 od zachodu dobudowano drewnianą wieżę z barokowym hełmem, ale nie miała szczęścia, zniszczyło ją uderzenie pioruna w 1776 roku Budowano później wieżę jeszcze raz, ale kościół od 1945 roku stał zdewastowany, nieużytkowany, wieżę grożącą zawaleniem rozebrano w latach pięćdziesiątych XX w. Odbudowano kościół w latach 1974-1982 już bez wieży, w jej miejscu w latach 1985-1986 uczyniono zakrystię. W kościele było wiele pamiątek po rodzie von Schöning, ale zachował się jedynie fragment epitafium z 1615 roku i tablica herbowa rodu von Schöning z 1855 roku.
1329402
Dolice - Dworek Wiktoria
"Wiktoria" oferuje noclegi, restaurację, ogród.
Do dyspozycji 67 miejsc noclegowych, sala bankietowa w obiekcie, namiotowa sala bankietowa na 200 osób.
tel. 505 088 503, http://dworekwiktoria.pl/index.php
1329409
Sala Edukacji Leśnej
Na terenie szkółki leśnej Nadleśnictwa Choszczno w Sułkowie znajduje wiata edukacyjno-konderencyjna, przestronna, zamknięta oszklonymi ścianami.
Tam ustawiono ekspozycję, na razie w dwóch oszklonych szafach, sprzętów i narzędzi używanych tysiące lat temu przez ludzi pradziejowych kultur, żyjących niegdyś na naszych terenach.
Słynna w Europie jest waza z Bronocic, woj. świętokrzyskie. Oryginał przechowuje Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Na swojej wystawie Muzeum wystawiło kopię naczynia. Nie jest ona jedyną kopią, bowiem inną kopię eksponuje się w Sułkowie w Izbie Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Choszczno (na zdjęciu). Wiek oryginalnej wazy glinianej określono na 5500 lat. Dlaczego waza ma tak duże znaczenie dla światowej archeologii? Ponieważ jest to, jak dotąd, najstarsze znane przedstawienie transportu kołowego. Co prawda rysunek jest bardzo schematyczny, ale archeologowie są zgodni, że chodzi o czterokołowy wóz z zaprzęgiem, a kółko pośrodku może przedstawiać jakiś ładunek, na przykład kamień, może żarna?
W szafach regałach zobaczymy też inne rekonstrukcje, między innymi łuk i strzały, kamienne topory i siekiery.
1329411
Sułkowo - rekonstrukcje sprzętów z epoki kamienia
W oszklonej gablocie regale eksponuje się rekonstrukcje sprzętów i narzędzi, jakimi w epoce neolitu posługiwali się ludzie.
1329414
Rodzina z epoki kamienia
W Przelewicach przygotowano rekonstrukcję typowej rodziny z epoki kamienia. Rodzina składa się z czterech postaci skupionych przy chacie oddanych z wielką dbałością o szczegóły. Tam eksponuje się przykład ówczesnego warsztatu tkackiego, żarna kamienne z ręcznym rozcieraczem i inne sprzęty, w tym wóz czterokołowy.
1329430
Symboliczne słupy i kamień
Nieznana symbolika wielkiego kamienia między dwoma granitowymi słupami. Być może jest strażnikiem bramy
1329431
Kłodzino kościół
Kościół wzniesiono w XIII wieku jak późnoromański i pewne cechy z tamtego okresu zachował do dziś, co jest zauważalne na przykład romańskie okna. Wieża powstała później, około 1500 roku. W wieży istniało szerokie przejście, którym mogły przejechać nawet zaprzężone wozy. Jednak później ten przelot zamknięto ścianami z portalem od północy.
1329432
Przelewice oranżeria
Jeden z obiektów folwarku w majątku przelewickim gmina postanowiła przeznaczyć na oranżerię, co zrealizowano dzięki pozyskaniu środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zgromadzono wiele drzew i roślin zielnych z klimatu śródziemnomorskiego, w tym pistacje, akanty, wawrzyny, oliwki, kamelie, pinie, zioła, jest też oczko wodne i rzeżby ogrodowe.
1329596
Gardziec grodzisko
Stojąc na majdanie, niewiele dokoła dostrzeżemy, tyle, że to grodzisko nizinne pierścieniowate o mocno już zatartych wałach, wyniesione ponad okoliczne bagna i mokradła niecałe trzy metry. Funkcjonowało ono od X do XII wieku.
1329609
Płońsko - ruiny kościoła
Pośrodku wioski ruiny XV-wiecznego kościoła gotyckiego zbudowanego z kamienia z udziałem cegły. Zachowane ściany, szczyt i wieża obronna. Całkowity brak sklepienia. W wieży znajduje się pięciouskokowy portal. Obiekt dostępny tylko z zewnątrz.
1329610
Rosiny kościół
Kościół pw. św. Michała Archnioła pochodzi II połowie XIII wieku. Wtedy zbudowano go z kostki granitowej. Barokową wieżę drewnianą nadbudowano w 1734 r.Jeszcze raz przebudowano świątynię w XIX wieku.
1329611
Kłodzino pałac i park
Widok od strony kościoła na szczyt południowy pałacu. wychylający się zza ciekawego drzewostanu parkowego.
1329612
Kosin Grób żołnierza polskiego
Kapitana Władysława Sierko, 45letniego dowódcę plutonu artylerii w 65 Starogardzkim Pułku Piechoty hitlerowcy pojmali do niewoli w okolicach Grudziądza na początku wojny, 04 września 1939 roku. Przez prawie 6 lat był jeńcem Oflagu II Woldenberg (dziś Dobiegniew). W styczniu 1945 r. po likwidacji obozu konwój z jeńcami ruszył do Niemiec, lecz kapitan Sierko w tej ciężkiej ostatniej drodze swego życia zmarł w Kosinie 30 stycznia 1945 roku, i tu go pochowano. Zmarły zwraca się do przechodniów: "PRZECHODNIU POWIEDZ POLSCE BYŁEM JEJ WIERNY, ZMARŁEM ŚMIERCIĄ ŻOŁNIERZA".
1329669
Dobropole Pyrzyckie - kościół z II połowy XV wieku
Kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP został zbudowany w II połowie XV w. z kamienia polnego i wykończony cegłą. W XVIII w. dobudowano murowaną wieżę, która wraz z korpusem w XIX w. przebudowano i uzupełniono neogotyckim ostrosłupowym hełmem. Tel. 531612073
1329679
Dobropole Pyrzyckie - zespół folwarczny
Jedna z budowli zespołu folwarcznego, zamykająca od północnego wschodu czworobok z obszernym podwórcem.
1329690
Ukiernica kurhan
Kurhan z epoki brązu jest to prawdopodobnie pozostałość po dawnym cmentarzysku ludności kultury łużyckiej. W okresie tym dominowały pochówki ciałopalne, gdzie szczątki zmarłego składano do naczyń tzw. popielnic następnie przykrywano je misą lub kamieniem i wkopywano je w kurhan lub płaski grób. Rekonstrukcję kurhanu z epoki brązu można zobaczyć w pobliskich Dolicach na Wiśniowej Polanie.
1329697
Dobropole Pyrzyckie - napis propagandowy z czasów PRL
Hasło socjalistyczne z czasów słusznie minionych. W dobie PRL takie hasła widniały praktycznie w całej Polsce i miały mobilizować lud pracujący wiosek i miast do wytężonej pracy na rzecz socjalistycznej ojczyzny.
1329745
Sułkowo - parking leśny
Blisko węzła lokalnych dróg z Pełczyc do Dolic i z Warszyna do Płotna jest sympatyczny parking leśny.
1329770
Warszyn - park pałacowy
W Warszynie znajduje się park pałacowy z początku XIX wieku o powierzchni 10 ha z wieżą zegarowo-widokową z XIX wieku, cmentarzem rodowym dawnych właścicieli i bogatym drzewostanem złożonym m.in. z kasztana jadalnego, dębu szypułkowego, lipy drobnolistnej oraz szpalerów grabowych i lipowych.
1329771
Warszyn - pałac
W Warszynie znajduje się neobarokowy pałac z XX wieku. . Ryzalit frontowy jest ujęty po bokach toskańskimi kolumnami i zwieńczony trójkątnym tympanonem z herbem szlacheckim. Bardzo ciekawe, że w szczycie tympanonu, ponad herbem, znajduje się polski Orzeł Biały (świadectwo pochodzenia żony byłego właściciela).
1329800
Warszyn - wieża widokowa
Dziewiętnastowieczna wieża zegarowa i jednocześnie. widokowa. Niestety, nieczynna.
1329866
Płońsko - kościół w ruinie.
Ruiny kościoła gotyckiego z kamienia i cegły pochodzą z XV wieku.
1329906
Warszyn - kościół
Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego pochodzi z XIII wieku i jest zbudowany z kwadr granitowych z kamienia polnego. Wieżę drewnianą nadbudowano nad zachodnią częścią nawy w1769 r.
1329918
Gospodarstwo "Sedina"
Gospodarstwo ekologiczne "SEDINA" prowadzą państwo Bożena i Ryszard Jaszczowscy.
Posiadają certyfikaty dla swoich tradycyjnych przetworów, oraz pięciokrotnie już zdobywali nagrodę "Perła" w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo.
Telefon 604 788 385 oraz 608288354.
Ale więcej na stronie facebooka
https://www.facebook.com/GospodarstwoEkologiczneSedinaJaszczowscy/
1329962
Dolice Zajazd "Hubertus"
Pokoje gościnne dla 30 osób, restauracja, sala konferencyjna dla 50 osób.
http://pokojehubertus.pl/ Tel. 502 049 560
1329963
Pałac z XIX w.
Pałac i park, w parku wiekowe drzewa. Widoczny okazały dąc rośnie na grodzisku średniowiecznym, które włączono do parku, a świerk rośnie tuż przy wałach grodziska.
1329964
Kościół pw. Chrystusa Króla
Kościół wzniesiono pod koniec XVI wieku, zachował niektóre cechy renesansowe, na przykład w szczycie wschodnim. Wyposażenie w stylu barokowym.
1329976
Brzezina - niewielkie jezioro, ścieżka spacerowa
Jezioro. Wzdłuż jego wschodniej i południowej cżęsci rozpościerają się zabudowania miejscowości. Nad jeziorem prowadziły i prowadzą ścieżki spacerowe, utworzone przez właścicieli majątku.
1329977
Ścieżka Edukacyjna
Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Choszczno udostępnia Leśną ścieżkę Edukacyjną "Zielona Sowa".
Na ścieżce edukacyjnej rozmieszczono tablice
wyjaśniające, na czym polega ogólnopolska przebudowa drzewostanu.
1330001
Przelewice Pałac
Obecnie swoją siedzibę mają tutaj Ogrody Przelewice - Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej. Centrum oferuje zwiedzanie 30 ha zabytkowego Ogrodu, sprzedaż drzew i krzewów produkowanych na bazie własnej kolekcji, korzystanie z odrestaurowanych sal konferencyjno-szkoleniowych w pałacu, oraz noclegi i wyżywienie w budynku pałacu, a także kawiarnia we wnętrzu a latem na tarasie.
1330002
Przelewice, Ogród Skalny.
Perłą Przelewic jest Ogród Dendrologiczny z efektowną kolekcją drzew, krzewów i roślin zielnych ze stref umiarkowanych chyba całego świata. Na zdjęciu Ogród Skalny. Kto lubi "skalniaki", będzie zachwycony.
1330020
Płońsko - Ścieżka Tradycji Pszczelarskiej
Ścieżka powstała staraniem
państwa Ewy i Olgierda Kustoszów, których Miody Przelewickie wpisane są jako Produkty Tradycyjne województwa zachodniopomorskiego,
1330060
Sułkowo - Zielona Sowa
Sowa stała się symbolem ścieżki edukacyjnej "Zielona Sowa". Widać w oknie jej sylwetkę. Żeby trafić na ścieżkę, trzeba wrócić na drogę, którą przybyliśmy i cofnąć 100 metrów do drogowskazu.
1330624
Przelewice Kościół
Kościół z XIII wieku, zbudowany z kamieni polnych ociosanych w kwadry. Jest zbudowany w stylu późnoromańskim. Nie ma wyodrębnionego prezbiterium, wschodnia ściana jest jednopłaszczyznowa, z trzema niedużymi otworami okiennymi, dekorowana pięcioma blendami.
1330625
Przelewice kościół
Choć późnoromański kościół pochodzi z XIII wieku, wieża została dobudowana w XVIII wieku.
1330626
Przelewice kościół
Przelewicki późnoromański kościół pochodzi zapewne z końca XIII wieku, a wieżę dobudowano w wieku XVIII. Natomiast widoczna na zdjęciu zakrystia została dobudowana stosunkowo niedawno, w latach osiemdziesiątych XX wieku.
1330638
Kłodzino pałac
Widok od strony zachodniej na środkowy ryzalit z wejściem do pałacu. Właściwie obecnie są to ruiny pałacu. Stan techniczny zły, marnieje z każdym rokiem.
W otoczeniu zapuszczony park z ciekawym drzewostanem.
1330656
Płońsko - Ścieżka Tradycji Pszczelarskiej
Ścieżka Tradycji Pszczelarskiej
państwa Ewy i Olgierda Kustoszów. Ule jak domki, dosłownie i w przenośni. Przykładowy jeden z uli w kształcie domku.
1330657
Przelewice kapliczka św. Józefa
Rok 2021 ogłoszono rokiem św. Józefa i z tej okazji pośród pól ufundowano kapliczkę. W kapliczce figura świętego z atrybutami cieśli, piłą i węgielnicą.
1330658
Gardziec kościół
Kościół filialny pw. MB Różańcowej z drugiej połowy XV wieku, wzniesiony z kamieni polnych. Po roku 1945 zrujnowany, a odbudowano go w latach 1975-1978.
1330660
Brzezina - zachodnia ściana zabudowań folwarcznych
Brzezina, czworobok zabudowań folwarcznych. Na jednym z budynków zachował się napis propagandowy z PRL i chociaż go zamalowano, to kiepsko. Można go znów odczytać. Na zdjęciu widok na ścianę zachodnią jednej z budowli, od strony jeziora.
1330676
Moskorzyn kościół
Kościół zbudowano w XVI wieku z kamieni polnych. Jest to kościól salowy, z nawą na planie prostokąta, ale naroża od wschodu ścięte, przez co powstało trójboczne prezbiterium. Kościół został zniszczony po 1945 roku, a odbudowany w latach 1991-1992 i oddany do użytku pw. św. Stanisława BM.
1330677
Moskorzyn kościół
Moskorzyn. Północna ściana kościoła
1330678
Moskorzyn stadnina
W 2006 roku zarejestrowała działalność firma RABENHOF Sp. z O.O., której właściciel Trutz Clausen uruchomił Stadninę Koni w dawnych obiektach folwarcznych majątku Moskorzyn. Obiekty te znajdują się w dobrym stanie. Z wyjątkiem pałacu z XIX wieku, który został zniszczony w 1945 roku, ale nie przez Rosjan, jak na tych ziemiach często bywało, lecz przez wycofujące się oddziały niemieckie.
1331652
Kłodzino spichlerz
Pałac w Kłodzinie otoczony niewielkim parkiem, w sąsiedztwie jest zespół folwarczny. Uwagę zwraca wysoki spichlerz, budowla konstrukcji ryglowej.
1331791
Dolice. Dąb "Wacuś"
Wielkich kamieni (z grec. mega lithos) mamy na Pomorzu dostatek. Jednak budowa grobowca megalitycznego mogła natrafić na pokaźne kłopoty w rejonach, gdzie wielkich (mega) kamieni (lithos) po prostu nie ma. Wtedy zamiast kamieni wykorzystywano pnie dużych drzew, jak na przykład w Słonowicach w województwie świętokrzyskim. Nie były megality, lecz megaksylony – od ksylos – drewno. Spójrzcie zresztą na kłodę dębu „Wacuś” i oceńcie, czy jej rozmiary kwalifikują ją do megabudowli.
1331792
Dolice sklep Biedronka
W Dolicach funkcjonuje sklep wielkopowierzchniowy sieci Biedronka, parking.
Trasa jest ściśle związana ze swoimi punktami węzłowymi.
To miejsca w Dolicach, Sułkowie i Przelewicach, w których można zapoznać się z życiem ludzi na naszych ziemiach, ale przed tysiącleciami. Ludzie kultury pucharów lejkowatych (KPL) zamieszkiwali obszary Europy Środkowej przez około 1500 lat, w tym nasze ziemie, od około 3700 lat przed naszą erą. Ta kultura należy do epoki kamienia, głównym surowcem był wtedy kamień, najczęściej krzemień. Prócz tego oczywiście drewno, rogi, glina. Archeologowie w swoich badaniach znajdują potwierdzenie stopniowego opanowywania technologii metali, najpierw miedzi, ale wkrótce i przede wszystkim wszystkim brązu. Tak około 1700 lat przed naszą erą zaczęła się epoka brązu. W Dolicach jest skansen z rekonstrukcją pochówku megalitycznego z epoki kamienia oraz 2 kurhanów z epoki brązu, właściwych kulturze łużyckiej. W Sułkowie w oszklonych pionowych gablotach eksponuje się rekonstrukcje broni, w tym łuku, strzał, toporów kamiennych i siekier, oraz naczyń z wypalanej gliny, wytwarzanych jeszcze przed wynalazkiem koła garncarskiego. W Przelewicach przygotowano rekonstrukcję typowej rodziny z epoki kamienia. Rodzina skłąda się z czterech postaci skupionych przy chacie oddanych z wielką dbałością o szczegóły. Tam eksponuje się przykład ówczesnego warsztatu tkackiego, żarna kamienne z ręcznym rozcieraczem i inne sprzęty, w tym wóz czterokołowy. Trasa rowerowa ma długość około 57 kilometrów. Samochody można zostawić na parkingu w Dolicach, Przelewicach czy Sułkowie i ruszyć rowerami na spotkanie tysiącleci. Prócz wspomnianych rekonstrukcji pradziejowych po drodze jest jeszcze wieke innych ciekawych miejsc, które także są tutaj przedstawione.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta