Jangrot - Pilica - Jangrot

Dodano 17 stycznia 2023 przez rysowanie
Jangrot - Pilica - Jangrot
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

285350
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 72,8 km
  • Przewyższenie: 154,75 m
  • Suma podejść: 772,47 m
  • Suma zejść: 772,63 m
  • Data: 5 października 2018
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Wolbrom, Pilica
1571218
cmentarz wojenny w Jangrocie - Cieplicach
Na cmentarzu w Cieplicach spoczywa 2014 żołnierzy austro-węgierskich i 561 rosyjskich.
Jest to największy pod względem liczby pochowanych cmentarz z okresu I wojny światowej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
1571228
kościół pw. św. Marii Magdaleny w Gołaczewach
zbudowany 1430 r. lub 1490 r. powiększony w 1873 r. Po zniszczeniu w 1914 r. odbudowany w 1922 r. Wewnątrz barokowe sprzęty i epitafia z XVII wieku.
1571229
ruiny zamku w Bydlinie
Powstanie niewielkiego zameczku w Bydlinie z uwagi na brak jakichkolwiek źródeł ginie w mrokach dziejów, trudno więc na jednoznaczne określenie, kiedy oraz przez kogo obiekt został zbudowany. Spotkać można również opinię, że warownia ta nigdy nie była zamkiem i od początku do końca pełniła przede wszystkim funkcje sakralne. Pierwsze wzmianki na temat zamku sięgają końca XIV w. natomiast został on opuszczony pod koniec XVIII w. i stopniowo zamieniał się w ruinę.
1571230
kaplica cmentarna w Bydlinie
Zabytkowa kaplica pw. Pocieszenia NMP została wzniesiona w XVIII w, podobno na miejscu dawnej pustelni. Wewnątrz kaplicy znajduje się posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem, gotycki, zapewne z pierwszej połowy XV w.
1571231
Obelisk ku czci por. Stanisława Paderewskiego w Bydlinie
Obelisk upamiętnia miejsce w którym w dniu 18.11.1914 podczas bitwy o Załęże z wojskami rosyjskimi zginął por. Stanisław Paderewski, dowódca Trzeciej Kompanii Pierwszej Brygady Józefa Piłsudskiego. Por. Stanisław Paderewski był przyrodnim bratem słynnego pianisty, kompozytora i polityka – Ignacego Jana Paderewskiego.
1571232
staw w Domaniewicach
1571235
Skała Biśnik w Dolinie Wodącej
Dolina Wodąca jest suchą doliną krasową, tzw. „wodącą", w której tylko okresowo płynie woda. Dolina Wodącej swym zasięgiem obejmuje kilka mniejszych form dolinnych, zespoły ostańców w okolicy Smolenia, Strzegowej i Złożeńca oraz źródliska rzeczki Dżdżenicy (Tarnówki). Cechą charakterystyczną Doliny Wodącej są duże różnice wysokości, dochodzące nawet do 100 metrów. Na terenie doliny znajduje się m.in. Skała Biśnik. z reliktem wieżowej fortyfikacji oraz kilkoma jaskiniami, m.in. najdłuższa w tym rejonie Jaskinia Psia (Źródlana) oraz Jaskinia na Biśniku.
1571237
Zamek Pilcza w Smoleniu - wieża zamku wysokiego
Pierwszy zamek w Smoleniu powstał prawdopodobnie w XIII wieku, ale w 1300 roku uległ spaleniu. Ponownej odbudowy doczekał się w połowie XVI wieku przez Ottona III z Pilczy. Stał się rezydencją zamożnej rodziny Padniewskich, którzy później opuścili go. Podczas potopu Szwedzkiego zamek został zdewastowany. Został odkupiony dopiero w XIX wieku i powstała tam fabryka śrub. W XX wieku na terenie zamku odbywały się liczne prace archeologiczne i zabezpieczające. Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania
1571238
Zamek Pilcza w Smoleniu
widok w kierunku zachodnim i na zachodnie podzamcze z wieży zamku wysokiego
1571239
Zamek Pilcza w Smoleniu
widok z wieży zamku wysokiego na Skały Zegarowej wznoszące się nad Doliną Wodącej
1571240
dworek w Smoleniu
Murowany dworek w Smoleniu został zbudowany przez Leona Epsteina na początki XIX w., który po nabyciu Pilicy dokupił w roku 1877 dobra smoleńskie. Z uwagi na zły stan techniczny został rozebrany w latach 1948/49 a na jego miejscu stanął obecny budynek, pseudoklasycystyczny, bez cech zabytkowych. Użytkowany był jako leśniczówka.
1571241
ruiny kościoła św. Stanisława i Walentego w Zarzeczu
Kościółek wraz z niewielkim drewnianym klasztorem wzniesiony był w XVII w., prawdopodobnie ok. 1610 r. choć niektóre źródła mówią, że wzniesiony został w roku 1647. Kościółek należał początkowo do zakonu bożogrobców, potem do augustianów zwanych markami. W 1800 r., po śmierci ostatniego z kanoników, został przekazany protestantom na zbór. Od 1874 r. zabytek jest w ruinie.
1571242
Pałac w Pilicy
Pałac w Pilicy powstał w 1602 r. za sprawą Wojciecha Padniewskiego. Jej dalszej rozbudowy dokonał Jerzy Zbaraski, wówczas to powstała rezydencja na kształt włoskiej willi z arkadowym portykiem, największa w Polsce. W połowie XVII wieku kolejny właściciel - Stanisław Warszycki otoczył pałac potężnymi fortyfikacjami bastionowymi i fosą. XVIII wiek minął na rozbudowie pałacu w stylu francuskim. Wtedy też założono park w tym samym stylu. Budowla w ciągu wieków często zmieniała swych właścicieli, stąd mieszanka stylów i różnorodnej myśli przewodniej. Obecnie pałac jest opuszczony i powoli zamienia się w ruinę.
1571243
Rynek w Pilicy
Rynek w Pilicy zachował typowy układ zabudowy miasta średniowiecznego otaczające do budynki pochodzą jednak głównie z XIW i XX w. co jest wynikiem licznych pożarów. Najbardziej rzucający się w oczy jest ratusz, który został zrekonstruowany w 2014 r. w miejscu XVII wiecznego ratusza spalonego podczas najazdu przez Szwedów w 1655 r.
1571244
Rynek w Pilicy
Obok zrekonstruowanego ratusza na Rynku stoi, również zrekonstruowana, zadaszona studnia miejska.
1571245
kościół parafialny Św. Jana Chrzciciela w Pilicy
Na dzisiejszy kształt kościoła złożyło się wiele nawarstwień historyczno-stylowych. Pierwotna świątynia, w stylu gotyckim, wniesiona została na przełomie XIV i XV w. z fundacji Pileckich. Kościół został przebudowany około stu lat później – za czasów, gdy panami tutejszych włości byli Padniewscy. Nabrał wówczas wielu cech barokowych.
1571246
Zespół klasztorny reformatów w Pilicy
Klasztor franciszkanów i kościół pw. Najświętszego Imienia Jezus swym rodowodem sięga 1740 r., kiedy na zaproszenie Marii Józefy Sobieskiej (synowej króla Jana III Sobieskiego) do Pilicy przybyli zakonnicy. Z jej fundacji powstał okazały klasztor oraz świątynia, wybudowana w latach 1743-1746. Od 1 stycznia 2003 r. świątynia podniesiona została do rangi sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin.
1571247
Dzwonnica na wzgórzu św. Piotra
Historyczny drewniany kościół św. apostołów Piotra i Pawła na wzgórzu św. Piotra został spalony pod koniec II wojny światowej w 1945 r. Obecny kościół stanowią wykonane z drewna ołtarz, ogrodzenie i dzwonnica oraz murowana zakrystia, która jako jedyna ocalała z pożaru w 1945 r.
1571248
Ruiny pałacu Moesów w Wierbce
Pałac w Wierbce został wzniesiony przez Chrystiana Augusta Moesa około 1889 roku. W rękach jego rodziny rezydencja pozostała do 1945r. Następnie majątek został znacjonalizowany. W latach osiemdziesiątych XX wieku zabytkową budowlę przeznaczono na siedzibę ośrodka odwykowego dla narkomanów. W 1987r. pałac został zniszczony w wyniku pożaru. Odtąd dawna rezydencja Moesów do dziś pozostaje w ruinie. Ruiny wraz z otaczającym je parkiem nie są zabezpieczone przed wejściem i można po nich swobodnie spacerować.
1571249
Ruiny zamku w Udorzu
Przypuszcza się, iż murowany zamek powstał na przełomie XIV i XV w., wcześniej zapewne istniały tu jakieś fortyfikacje drewniane. Badania przeprowadzone na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX w. pozwoliły na ustalenie, iż plan budowli miał kształt nieregularnego pięcioboku. Prawdopodobnie murowany obiekt nie został ukończony i nie wiadomo nawet, czy był zamieszkiwany. Do naszych czasów, pośród bukowego lasu porastającego wzgórze, zachowały się fragmenty dwóch murowanych ścian.
1571250
Kościół pw. św. Marcina w Porębie Dzierżnej
kościół pochodzi z 1766 roku. W 1870 r. nastąpił remont i rozbudowa świątyni – dobudowano wówczas murowaną nawę od strony zachodniej. Kościół zbudowany jest w konstrukcji zrębowej, jednonawowy, węższe od nawy prezbiterium zamknięte jest trójbocznie. Dwukalenicowy dach kościoła zwieńczony jest blaszaną wieżyczką z latarnią. Drewniana dzwonnica pochodzi XVIII wieku.
1571251
dwór w Porębie Dzierżnej
Wybudowany pod koniec XVIII w. dworek jest typową budowlą klasycystyczną, chociaż nie posiada charakterystycznego kolumnowego ganku – wejście prowadzi przez drewnianą, przeszkloną werandę. Jest parterowy, z występującym przed lico fasady ogrodowej, trójbocznie zamkniętym salonem.
1571252
kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wolbromiu
Kościół znany jako kościółek Mariacki lub kościółek Szpitalny został wzniesiony z drewna modrzewiowego w 1638 r. i od początku pełnił funkcję kościoła przyszpitalnego. Nieduża świątynia składa się z kwadratowej nawy i mniejszego, kwadratowego prezbiterium. Barokowy charakter kościoła podkreśla m. in. fasada z trójkątnym szczytem oraz wysoka czworoboczna wieżyczka z latarnią. We wnętrzu kościoła podziwiać można polichromowane sklepienia żebrowe, a ściany pokryte są barokowymi malowidłami iluzjonistycznymi. Z wyposażenia warto zwrócić uwagę na gotycki posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI w., barokowe ołtarze i sarkofagi.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 5 października 2018 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie do pokonania całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Tym razem za cel obrałem sobie Pilicę, przez którą wielokrotnie przejeżdżałem samochodem i jeździłem rowerem w jej okolicach, nigdy jednak nie miałem okazji jej się przyjrzeć. Za punkt wypadowy obrałem sobie, jak w wielu innych przypadkach, przykościelny parking, tym razem w miejscowości Jangrot. W drodze do Pilicy minąłem m.in. Bydlin i Smoleń. Zwłaszcza godny polecenia jest Smoleń ze swoim zamkiem Pilcza. Może nie jest to propozycja na cały dzień ale już w połączeniu z okrężnym szlakiem pieszym przy Dolinie Wodącej jak najbardziej. Ze Smolenia to już tylko rzut beretem do Pilicy, której chyba najcenniejszym zabytkiem jest Pałac Padniewskich. Niestety nieuregulowana sytuacja prawna sprawiła, że nieużytkowany pałac niszczeje. Innymi atrakcjami jest rynek z zrekonstruowanym ratuszem i studnią oraz kościoły. Pilica jak na swoją wielkość jest bogata w kościoły. Oprócz trzech istniejących do chwili obecnej posiadała jeszcze trzy, po których zostały pozostałości w postaci ruin, dzwonnicy czy figury św. Barbary stojącej w miejscu zburzonego kościoła i przykościelnego cmentarza. Po opuszczeniu Pilicy następnym punktem była Wierbka z ruinami, sądząc po pozostałych detalach, pięknego pałacu. Również następny na trasie obiekt był ruiną tym razem ruiną zamku w Udorzu. Jest to mało znany obiekt i na dobrą sprawę jego historia jak i przeznaczenie nie są do końca znane. Jego odnalezienie sprawia jednak satysfakcję i stanowi on uzupełnienie innych twierdz wchodzących w skład Szlaku Orlich Gniazd. Od ruin zamku Udórz, z uwagi na dość krótki dzień, już bez zbędnej zwłoki ruszyłem w kierunku Jangrotu, gdzie zakończyłem wycieczkę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta