Rabsztyn - Jaworzno - Rabsztyn

Dodano 5 lipca 2024 przez aplikację Android
Rabsztyn - Jaworzno - Rabsztyn
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

358766
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1838922
Chata Kocjana w Rabsztynie
zabytkowa chałupa z 1862 r., w której niegdyś mieszkał Antoni Kocjan - konstruktor szybowców z czasów II wojny światowej, obecnie w chacie przeniesionej do Rabsztyna mieści się Muzeum.
Antoni Kocjan był najbardziej zasłużonym przedwojennym konstruktorem szybowców, a podczas okupacji kierował wywiadem lotniczym Armii Krajowej, który odkrył tajemnice niemieckich broni V1 i V2. Dlatego mówi się o nim, że był „człowiekiem, który wygrał wojnę”.
1838923
Zamek w Rabsztynie
Będący jednym z Orlich Gniazd gotycki zamek, powstał jako królewska warownia jeszcze w XIII wieku, która z czasem rozrosła się w wielki kompleks zamku górnego, średniego, dolnego i renesansowego pałacu z przełomu XVI i XVII wieku. Do dziś zachowały się jedynie ruiny tych budowli, które częściowo zostały odbudowane, odgruzowane i dostosowane do zwiedzania.
1838924
Pałac Dietlów w Kluczach
Pałac w stylu historyzmu został wybudowany w 1905 r. przez Ludwiga Mauve po pożarze dworu kolumnowego w Kluczach. Stanął tu pałac z wieżyczką i drewnianą, ażurową loggią, będącą w tamtych latach "na czasie". Po 1945 r. przez wiele lat z obiektu korzystała Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska". W 2006 r. przeszedł na własność gminy Klucze. Po latach popadania w ruinę wreszcie doczekał się generalnego remontu.
1838925
Pałacyk Selmy Mauve w Kluczach
Wybudowany w 1905 r. przez Ludwika Mauve Pałacyk Dietla nie podobał się jego żonie, Selmie, w związku z czym niedługo potem Ludwik wystawił dla niej nową, znacznie skromniejszą siedzibę. Obecnie mieści się w niej przedszkole.
1838927
Staw Zielony w Kluczach
Staw Zielony jak również sąsiedni Czerwony powstał w 1880 roku wskutek zalania wyrobisk kopalni wodami głębinowymi. Ze Stawu Czerwonego, na potrzeby cementowni w Jaroszowcu, wydobywano gliny, które niegdyś nadawały wodzie rdzawo-czerwone zabarwienie. Na terenie Stawu Zielonego, oprócz minerałów limonitu i pirytu, eksploatowano dawniej również wapień jurajski. Nazwa stawu pochodzi od specyficznego zielonkawo-białego zabarwienia wody.
1838928
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska to unikat nie tylko w skali kraju, ale i Europy, to największe w tej części świata otwarte piaski śródlądowe. Geneza powstania Pustyni Błędowskiej wiąże się właśnie z olkuskim górnictwem i wyrębem okolicznych lasów oraz odwadnianiem podziemnych chodników. W XX wieku pustynia sukcesywnie zarastała, ale po rekultywacji i odchwaszczeniu pozostała tu głównie niska roślinność, typowo pustynna. Pustynię można podziwiać np. z punktów widokowych - Róży Wiatrów i Czubatki w Kluczach oraz Dąbrówki w Chechle.
1838929
staw na rzece Białej
powstałe w wyniku spiętrzenia wody stawy na rzece Białej niestety w znacznej części są zarośnięte
1838930
droga w Lasach Błędowskich
Na terenie lasów Błędowskich są drogi umożliwiające komfortową jazdę a są i takie, gdzie o jeździe rowerem można zapomnieć.
1838931
XIX-wieczna kapliczka Dobieckich.
usytuowana w widłach rzek Biała Przemsza i Biała XIX-wieczna kapliczka Dobieckich nazwę zawdzięcza powiązaniem z posiadłością rodziny Dobieckich.
1838932
Rzeka Biała
leśna plaża w zakolu rzeki Białej
1838933
Pomnik Francesco Nullo w Krzykawce
Na pograniczu miejscowości Krzykawka i Krzykawa, znajduje się polana na której odbyła się jedna z bitew powstańczych z wojskami carskimi, w której poległ płk. Francesco Nullo. Na polu bitwy pod Krzykawką w 1915 roku postawiono krzyż upamiętniający śmierć poległych a w 1938 roku wzniesiono pomnik z pamiątkową płytą. Polegli w bitwie powstańcy zostali pochowani na cmentarzu w Niegowonicach (grób istnieje do dzisiaj ) zaś ciało poległego płk Francesco Nullo zostało złożone w grobie na Starym Cmentarzu w Olkuszu.
1838934
Dwór w Krzykawce
Wkomponowany w otoczenie zabytkowy, staropolski dwór powstał w 1724 roku, Budowla z charakterystycznym dachem odznacza się ciekawą kolumnadą w fasadzie. Obecnie dworkiem zarządza gmina Bolesław, a siedzibę ma tutaj Centrum Kultury oraz Biblioteka.
1838935
Cmentarz żydowski w Krzykawce
Historyczny kirkut w Sławkowie mieści się przy drodze wiodącej ze Sławkowa do wsi Krzykawka, około 2,5 km od rynku w Sławkowie. Taki grunt wykupiła gmina żydowska i tak został on zlokalizowany. Powstał w 1907 roku i pochowano tu ponad 200 Żydów ze Sławkowa i Strzemieszyc. Kirkut mieści się za ogrodzeniem, ale brama pozostaje otwarta, wstęp jest bezpłatny, a miejsce bardzo klimatyczne.
1838936
Ruiny Zamku Biskupów Krakowskich w Sławkowie
Niewiele ostało się z tutejszego zamku, ale pozostałości są niezwykle cenne, gdyż zamek biskupów krakowskich jest jednym z najstarszych murowanych założeń obronnych w południowej Polsce. Zbudował go biskup Paweł z Przemankowa w XIII wieku. A w kolejnym, XIV stuleciu przebudował go biskup krakowski Jan Muskata. Głównym celem zamku była przede wszystkim obrona dostępu do Krakowa. Ruiny tak naprawdę zostały odkryte dopiero pod koniec XX wieku, kiedy to przeprowadzone zostały badania archeologiczne. Dziś ruiny zamku są ogólnodostępne, z platformą widokową.
1838937
Kościół pw. św. Mikołaja w Sławkowie
Kościół w Sławkowie jest równie stary co zamek i dziejami sięga XIII wieku. Przynajmniej prezbiterium i część nawy powstały w tym czasie, reszta nawy ciut później. Co ciekawe, fundamenty kościoła przecinają wczesnośredniowieczne groby z XII i XIII wieku. Dziś świątynia kryje barokowe ołtarze, niestety prezbiterium nie jest dostępne dla turystów. Obok kościoła wznosi się bardzo ładna, zabytkowa plebania z XVIII wieku, w otoczeniu pięknej zieleni.
1838938
Karczma Austeria w Sławkowie
Austeria czyli staropolską karczmę najwyższych standardów powstała najprawdopodobniej w 1781 roku i jest najpiękniejsza wśród zachowanych do dzisiaj starych karczm w Polsce. Drewniana, ogromna, zbudowana na planie litery T, z dwuspadowym dachem opartym na 6 kolumnach. Pozostaje w rękach miasta i po przeprowadzonym remoncie działała tu restauracja.
1838939
Kościół pw. św. Jakuba w Sławkowie
Kościółek św. Jakuba usytuowany jest na miejscu średniowiecznego kościoła pw. św. Jana i klasztoru Duchaków z 1298 r. Po ich zniszczeniu w 1455 r. teren obecnego kościółka, jako poświęcony na budowę świątyni, nie został zajęty pod zabudowę miejską i pozostawał niezagospodarowany do początku XIX w. Obecna kaplica ufundowana została przez burmistrza sławkowskiego Jakuba Kubiczka w 1827 r. a w latach 2022-2023 gruntownie wyremontowana.
1838940
Kapliczka św. Rozalii w Sławkowie
Kapliczka powstała w roku 1536 jako Słup Męki Pańskiej. Jest to najstarsza kapliczka w Sławkowie i zarazem w całym regionie. Ostateczną formę kapliczka uzyskała po przebudowie w roku 1630, kiedy miasto nawiedziła zaraza, nieurodzaj i głód o czym informuje nas tablica wotywna umieszczona na kapliczce. Wtedy też wykonano gontowy daszek wsparty na kamiennym gzymsie oraz wykuto datę 1630 na odwrotnej stronie krzyża.
1838941
Park Gródek w Jaworznie - Zbiornik Orka
Park Gródek (od 2019 r. Arboretum w Jaworznie), nazywany Śląską Chorwacją oraz Polskimi Malediwami, to unikalne miejsce na mapie województwa śląskiego. Na jego terenie w 2. poł. XX wieku znajdowały się wyrobiska cementowni i zakładów dolomitowych.
Zbiornik Orka o głębokości 18,5 m z zatopionymi dwiema koparkami, oraz statkiem stanowi jeden z najciekawszych obiektów dla nurków (jest tam prywatna baza nurkowa).
1838942
Park Gródek w Jaworznie - Zbiornik Wydra
Przez zbiornik Wydra prowadzi charakterystyczna kręta ścieżka, dzięki której można podziwiać okolicę z perspektywy wody.
1838943
Park Gródek w Jaworznie - Zbiornik Wydra
Arboretum w Jaworznie obejmuje wyrobiska po eksploatacji dolomitu byłej Cementowni Szczakowa (eksploatowane od około 1880 r. do 1990 r.) o powierzchni 58,54 ha. Pomimo poprzemysłowego pochodzenia jest to teren o wyjątkowych walorach przyrodniczych.
1838944
była kopalnia piasku k. Boru Biskupiego
1838945
Źródło Sztoły
Żródła Sztoły znajdują się pomiędzy miejscowością Żurada a Podlesiem (dzielnicą miasta Bukowno). Żródło posiada charakter krasowego wywierzyska malowniczo wypływającego pod zboczem z triasowych warstw wodonośnych, zbudowanych z wapieni, margli i dolomitów. Posiada wydajność około 70 l/s. Aby dostać się do źródła trzeba zejść z roweru i prowadzić go kilkadziesiąt metrów po dość stromym zboczu doliny.
1838946
Mury miejskie i Baszta w Olkuszu
W Olkuszu warto zobaczyć basztę z fragmentem murów miejskich Choć to nie jest oryginał, bo basztę zrekonstruowano w II połowie XX wieku, to jednak wiernie oddaje charakter dawnych, średniowiecznych obwarowań miejskich, pochodzących jeszcze z czasów Kazimierza Wielkiego.
1838947
Bazylika Mniejsza św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu
Gotycka świątynia powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Najstarsza część kościoła stanowi obecnie prezbiterium. Kościół został rozbudowany w czasach króla Kazimierza Wielkiego. Wtedy powstały trzy, równej wysokości nawy wsparte na potężnych ośmiobocznych filarach i zwieńczone krzyżowo — żebrowym sklepieniem. Jeszcze w XV wieku do południowej ściany kościoła dobudowano kaplicę św. Anny. W 1620 roku powstała renesansowa kaplica Loretańska zwana też Amendzińską. W kościele znajdują się renesansowe organy autorstwa Hansa Hummla z lat 1612-1623 (jedne z najstarszych w Europie organów, zachowanych w stopniu bliskim oryginalnemu).
1838948
Rynek w Olkuszu
Duże kamienice (pałace) o numerach 2 i 3 na zachodniej pierzei stanowiące Urząd Miasta
1838949
Rynek w Olkuszu
„Stare starostwo” z 1828 r. – w miejscu mennicy Stefana Batorego. Na zdjęciu stan z 2017 r., obecnie budynek jest po generalnym remoncie
1838950
Rynek w Olkuszu
Kamienica zwana Batorówką albo Królewską to najstarszy, pochodzący z XVI w. budynek na olkuskim Rynku. Nadano jej nazwę „Batorówka”, gdyż zatrzymał się w niej król Stefan Batory w drodze na Wiedeń. Na parterze oraz w ogródku przed kamienicą można coś zjeść a przy okazji obserwować odnowiony Rynek. W kamienicy funkcjonuje także Muzeum Regionalne.
1838951
Stary cmentarz w Olkuszu
Stary cmentarz w Olkuszu powstał około 1815 r. i funkcjonował do 1914 r., choć pojedyncze pochówki w grobach rodzinnych odbywały się jeszcze w latach trzydziestych XX w. Składa się z części prawosławnej oraz katolickiej, które rozdziela ściana pamięci. Na cmentarzu zachowało się kilkadziesiąt nagrobków i pomników z XIX i XX wieku. Są tu pochowani uczestnicy powstań narodowych i znamienici obywatele Olkusza. Najbardziej znany jest grób płk Francesco Nullo, włoskiego ochotnika z Bergamo, który zginął w bitwie pod Krzykawką 5 maja 1863 roku i został pochowany na olkuskim cmentarzu. w późniejszym czasie szczątki pułkownika zostały przewiezione do jego rodzinnego Bergamo.
1838952
ruiny zamku w Rabsztynie
Barokowy zamek przetrwał do 1657 roku, kiedy to został spalony przez Szwedów. Po „potopie szwedzkim” został tylko częściowo odbudowany ze zniszczeń. Na początku XVIII wieku wybudowano u podnóża zamku dwór starościński i folwark, a sam zamek popadał w coraz większą ruinę. W połowie XIX wieku zniszczenia dopełniła miejscowa ludność rozbierając zamkowe mury dla odzyskania budulca, a w 1901 poszukiwacze skarbów wysadzili w powietrze wysoką cylindryczną wieżę.
Po częściowym odrestaurowaniu w XXI wieku, zamek udostępniony do zwiedzania,
1840011
parametry trasy
Teoretycznie ta wycieczka nie różniła się bardzo od moich poprzednich. Tak jak podczas wcześniejszych wycieczek na trasie wycieczki znajdowało się wiele zabytkowych obiektów m.in. w Kluczach, Sławkowie, Krzykawce czy Olkuszu. Podczas tej wycieczki założyłem sobie jednak żeby jak największa część trasy przebiegała przez tereny leśne. W rezultacie ok. 50 kilometrów trasy wiodła przez lasy z czego zdecydowana większość stanowiły leśnie, gruntowe drogi. Pozostała część trasy przebiegała drogami asfaltowymi ale większość z nich stanowiły drogi lokalne ze znikomym ruchem. Podczas moich wycieczek zwykle wytyczam swoje trasy, z rzadka korzystam z oznaczonych szlaków, no chyba, że przypadkiem się pokrywają z moją trasą. Podczas tej wycieczki, tak się złożyło, że na obszarach leśnych większość mojej trasy pokrywała się z oznakowanymi szlakami co sprawiało, że pokonywane drogi były stosunkowo dobrej jakości. Wyjątek stanowiły Lasy Błędowskie, które chciałem pokonać w miarę najkrótszą drogą, a to wymagało zjechanie miejscami z oznaczonych szlaków. Nie wiem czy było to dobry pomysł czy nie, w każdym razie na licznych odcinkach zmuszony byłem do prowadzenia roweru, albowiem piaszczyste podłoże uniemożliwiało jakąkolwiek jazdę rowerem. Żeby było śmieszniej to jednak najbardziej piaszczystą drogę stanowił, oznaczony kolorem niebieskim, szlak za Laskami zmierzający wzdłuż rzeki Białej w kierunku północno-zachodnim. Wycieczka ta zainspirowała mnie do następnej, w bliżej nieokreślonej jeszcze przyszłości. A inspiracją tą było źródło rzeki Sztoły, z którą wiążą się ciekawe historie i z tego co widziałem w Internecie piękne widoki. I myślę, że jest to bardzo ciekawy teren do zwiedzenia przy czym kwestią rozważenia będzie jeszcze czy to będzie wycieczka piesza czy rowerowa.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta